Senzor Aprins Antipoluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Odata memorata pana, evidentiata prin aprinderea martorului, stergerea se face cu ocazia diagnozei.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #47
      sau eventual daca nu mai exista problema se va stinge singur in cativa km.
      Numai bine.
      ps:repet,daca sa remediat problema
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #48
        daca palpaie intermitent se stinge de la sine
        daca sta aprins se sterge la diagnoza
        asta e ...
        bafta

        ,,DE_TOATE,,

        Comment


        • #49
          Sta tot timpul aprins, depinde de defect, daca se indica pana catalizator intr-adevar se stinge cu testerul de diagnoza, dar ... eu am facut asta la un prieten si a mers decit 5 km si s-a intors cu el aprins la loc.

          Comment


          • #50
            Originally posted by kti View Post
            daca palpaie intermitent se stinge de la sine
            daca sta aprins se sterge la diagnoza
            asta e ...
            bafta
            Intermitenta aprinderii,arata o gravitate deosebita in sistemul de evacuare,ce tine de gaze nearse in exces,ce pot pune in pericol catalizatorul si bineinteles,mediul inconjurator...!

            Comment


            • #51
              Salut.
              Si eu am avut aprins acel bec,dar in urma efecturari unor reglaje[defectuoase] la gpl.[nu mai mergea pe gaz masina absolut deloc].
              Am remediat problema si sa stins becul imediat.Asta fara a-l sterge la diagnoza.Ci sa stins singur.
              Numai bine.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • #52
                Originally posted by cipriansebi View Post
                Salutare si multumesc de raspuns.
                Deci, am Logan din 2006 iar firele de la cablajul electric al masinii nu au aceleasi culori cu sondele Lambda. Asa ca am cumparat alta sonda aval (dupa catalizator), am montat-o si martorul in bord tot aprins e...
                Ceva sugestii, opinii , va rog.
                Vroiam sa multumesc celor care m-au indrumat sa fac o diagnoza. Si intradevar martorul din bord s-a stins dupa diagnoza si 2-3 km. Multumesc.

                Comment


                • #53
                  Am becul aprins de la "check engine" si am fost la diagnoza cu masina ....baiatul mi-a zis ca ar fi vorba de sonda lambda de la evacuare prima de langa motor.....

                  Masina este de firma si directorii mei nu vor sa cheltuiasca nici un franc cu masinile.....dar totusi nu pot suporta aceasta situatie....intrebare !?

                  Cum verific sonda daca functioneaza.....vreau sa cumpar una de la dezmembrari k altfel nu vreau sa bag bani din buzunar in masina firmei....

                  Baiatul cu testerul nu poate veni cu mine la dezmembrari sa verifice dk functioneaza dracia de sonda....
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • #54
                    Dupa schimbarea sondei,daca calculatorul "vede" ca totul e in regula,stinge martorul din bord,eroarea raminind in continuare memorata in calculator,ceea ce nu te va deranja.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google