Probleme Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Am schimbat zilele trecute basculele,amortizoarele,bucse si bielete bara stabilizatoare am facut geometria si am primit o foaie a4 dar nu stiu sa o citesc.
    Attached Files
    "light up the darkness" Bob Marley

    Comment


    • #77
      nimic nimeni?
      "light up the darkness" Bob Marley

      Comment


      • #78
        Iti spun eu pe alocuri un raspuns practic.

        De cele mai multe ori schimband o bucsa, un amortizor, o flansa sau o bascula in acel caz faci geometrie cam degeaba. Atata timp cat nu umblii la capul de bara nu ai nevoie de geometrie pentru ca iei o piesa si pui aceiasi piesa cu aceleasi cote.

        Daca schimbi capetele de bara sau bieleta de directie atunci e posibil ca rotile sa stea asa / \ cand capetele de bara nu sunt infiletate exact nr de spire sa ajunga asa | | , sau cand capetele de bara sunt prea infiletate in bieleta de directie rotile stau asa "V" .

        Cand umblii la capul de bara afectezi unghiul de convergenta, si atunci se tocesc anvelopele aiurea pe exterior sau interior.

        mai e si unghiul de cadere a rotilor, cum se aseaza anvelopa pe asfalt( adica banda de rulare a anvelopei sa stea cu toata suprafata ei pe asfalt ) si ce mi se pare culmea, daca dai jos un amortizor si il pui la loc in aceiasi gaura ( pui la loc fuzeta in gaura de jos a amortizorului) cica se umbla la unghiul de cadere in conditiile in care ambele piese sunt fixe adica nu ai ce regla ... de asta tin sa subliniez ca daca nu umblii la capul de bara nu afectezi nimic.

        Acum ce ai pe foaia ta sunt exact unghiurile de cadere si unghiul de convergenta masurate de calculator pe baza a ce spune fabrica, si reglate de un nenea cu o cheie in mana.
        Last edited by Drogas; 28 April 2014, 15:30.

        Comment


        • #79
          din suruburile de prindere a bucselor poti sa modifici roata, daca pica perpendicular pe plan sau nu, la fel si de la suruburile de prindere a amortizorului de fuzeta, gaurile au un joc destul de mare si atunci cu siguranta se modifica si convergenta rotilor
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #80
            @samy, suruburile de amortizor sunt fixe la Logan. La fel si cele de la bascule. Ceea ce poti modifica cu aceste suruburi, daca ele ar avea joc in lacasurile lor ar fi unghiul de cadere in principal si unghiul de convergenta ca si o consecinta amodificarii caderii.

            La schimbarea mai multor elemente de articulatie este recomandata efectuarea unei verificari de geometrie roti, chiar daca nu se umbla la elemente de rglaj.


            O astfel de verificare este binevenita o data la 2 ani.
            Last edited by dsign; 28 April 2014, 15:40.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #81
              Doar ca inainte imi statea volanul putin stramb spre dreapta iar acum este bine
              "light up the darkness" Bob Marley

              Comment


              • #82
                Originally posted by 827sam View Post
                din suruburile de prindere a bucselor poti sa modifici roata, daca pica perpendicular pe plan sau nu, la fel si de la suruburile de prindere a amortizorului de fuzeta, gaurile au un joc destul de mare si atunci cu siguranta se modifica si convergenta rotilor
                NU sunt de acord, am umblat la mai multe masini si suruburile care strang amortizorul de fuzeta sunt fixe, au diametre cat sa poata sa intre prin gaura respectiva dar in nici un caz sa joace in gaura respectiva ca sa zici ca poti regla ceva din ele. Iti dai tu seama daca gaura ar fi mai mare cum ar zdrangani la fiecare groapa ansamblul fuzeta amortizor ? cu suruburile care joaca in gaura respectiva ?

                La fel la bucsi, surubul intra perfect prin gaura, nu ramane spatiu nicaieri ca ar batea toata suspensia masinii.

                Comment


                • #83
                  @Drogas, exista masini care sunt construit cu gauri excentrice la amortizoare, tocmai pentru a se putea regla unghiul de cadere. Daca se respecta cuplul de strangere al surubului, nu zdrangane nimic.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    Geometrie Roti Fata Dereglata In Urma Atingerii Unei Borduri.


                    alalteieri seara, la trecerea la nivel cu calea ferata industriala ce se intersecteaza cu strada Alexandru Anghel cand se merge catre Zetari(ferentari-sectorul 5 al cacapitalei), incercand sa ocolesc HARTOAPELE formate si ignorate pe linia de tren, am atins cu roata din dreapta fata de bordura. viteza nu aveam, maxim 5km/h...
                    de cand m-am atins cu bordura, directia a devenit imprecisa in sensul ca daca tin de volan drept, in cam 100-150m schimb o banda, "trage stanga"; daca o corectez, cu acelasi unghi, "trage" dreapta...
                    dupa 60km/h ar merge normal insa nu e chiar roz roz si nici nu prea am avut unde testa la viteza mai mare, pentru ca singurul test cu viteza mai mare a fost pana la podul de la jilava unde se atinge maxim 90km/h asta pe distante scurte si ca sa fie complet, nu am condus eu...

                    inafata de presiuni in roti, echlibrat roti care ar fi urmatorul pas, inainte sa ma duc la sictiriti?
                    Last edited by vitriol; 17 September 2014, 08:22.
                    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                    Comment


                    • #85
                      geometrie de urgenta. Nu de alta, dar un set de cauciucuri este mult mai scump decat o banala geometrie.

                      Comment


                      • #86
                        dupa ce am deschis topicul, am gasit altul cu ajutorul google unde Dsign este tatic.
                        @Dsign, daca citesti, unde recomanzi? ai vreun service unde fac treaba?
                        Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord

                        Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • #87
                          Poate scapi ieftin, doar cu o verificare de geometrie...

                          Sa nu fie piese indoite in urma socului
                          Last edited by 77sky; 17 September 2014, 11:15. Reason: o...
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • #88
                            cea mai mare frica a mea e sa nu se fi trosnit ceva in caseta...

                            LE: masina fiind garantie, are sens sa ma duc la vreun dealer?
                            eu cred ca deja a zburat garantia...
                            Last edited by mariannn; 17 September 2014, 08:30. Reason: Automerged Doublepost
                            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                            Comment


                            • #89
                              @mariannn, eu zic sa mergi la garantie. Vezi ce spun, oricum verificarea este obligatoriu sa o faca gratuit. La 5 km / h nu mi se pare normal sa cedeze nimic. Oricum daca nu iti convine ce iti cer aia ca e prea mult si garantia nu suporta mergi la alt service

                              Comment


                              • #90
                                mi-e greu sa cred ca se poate pe garantie, mai degraba pe casco.
                                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google