Probleme Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai schimbat vreodata telescoapele?
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • Am si eu o problema cu loganul 1,4 2006 preferance km 98 000,adica se aude ca un harait cand virezi dreapta.
      Alt test,merg pe drum drept 70 km/h virez usor dreapta se aude haraitul.
      De la ce ar putea fii?eu suspectez planetara sau tripoda cea de langa cutie
      Anvelopele sunt noi,nu trage dreapta la franare
      Bascule noi,discuri frana noi,telescop stanga nou,bielete antiruluiu noi rulaj 200km piese originale reprezentanta
      Ma puteti ajuta cu un sfat ce ar putea fii?
      Saptamana viitoare ma duc cu ea la service

      Poate fii planetara?daca da cea cu abs se potriveste,eu nu am abs
      Last edited by denisbossu; 29 March 2015, 16:34. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Salutare !

        De curand am schimbat capetele de bara si am refacut geometria. Dupa operatiunea aceasta volanul sta usor inclinat spre stanga (aprox. 2-3gr) pe drum drept.

        As vrea sa stiu daca mi-au facut mecanicii corect geometria sau inclinatia volanului e de la drum (care au o usora inclinatie pentru scurgerea apei).

        Ma poate ajuta cineva cu explicatii la poza atasata ?

        Multumesc !
        Attached Files

        Comment


        • Personal habar nu am sa citesc foaia aia, tot ce-ti pot spune e ca nu a blocat corect volanul cand a reglat convergenta...
          Io cred ca mecanicul, cand a blocat volanul, nu sa urcat in masina si d-asta...
          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

          Comment


          • L-am blocat 100% - am fost de fata. Un mecanic statea in masina si a facut stanga-dreapta si apoi a tinut drept de volan pana a surubait altul pe la roti.
            Last edited by 77sky; 25 April 2015, 23:07.

            Comment


            • De doua ori am avut experienta de a merge in service sa se regleze convergenta... in ambele situatii, s-a montat un dispozitiv care bloca volanul...

              Ultima data cand am facut asta, prin septembrie anul trecut(am postat pe aici chiar si problema), la Serus pe bd.Timisoara,am fost... mi-a reglat convergenta apoi a iesit in probe si mi-a zis ca mai dureaza ca a reglat-o cu volanul usor decalat... a re-calibrat-o si gata....

              Dupa parerea mea, daca mergi inapoi ar trebui sa remedieze...gratis... dar mai stii...
              Nu asta ar trebui sa te ingrijoreze, ar trebui sa te ingrijoreze unghiuri care nu se pot regla...
              Totusi ma contrazic singur acum: fii atent, evita sa virezi maxim, s-ar putea sa te afecteze la panglica de la airbag...
              Last edited by mariannn; 25 April 2015, 18:23. Reason: Automerged Doublepost
              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

              Comment


              • Se face unghiul de fuga la logan ?

                Am schimbat capetele de bara la logan 1.4 din 2006 si am fost sa fac geometria. La servis mi-au spus ca unghiul de fuga nu se face la logan, doar paralelismul. Asa este ?

                Sent from my Lenovo S660 using Tapatalk

                Comment


                • Asa este ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Si nu afecteaza cu nimic daca unghiul nu este ok ?

                    Sent from my Lenovo S660 using Tapatalk

                    Comment


                    • Unghiul longitudinal de fuga, mai corect, adica acel unghi format intre axa pivotului si perpendiculara pe sol. Este unghiul dat de constructia masinii. Daca nu a avut un accident sever care sa implice zona basculei si al pivotului, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
                      Last edited by IancuMIC; 17 November 2015, 17:26.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • La unghiul de fuga am 2.51 cu 2.48 si cica ok ar fi 2.00 +/- 0.30 ( sa inteleg din asta ca vine din fabrica cu o deviatie spre stanga sau dreapta ? )

                        Banuiesc ca aceste derglare a unghiului de fuga mai vine si de la gropi ... De care noi nu ducem lipsa ...


                        Sent from my Lenovo S660 using Tapatalk

                        Comment


                        • Ti s-a explicat fix mai sus de tine un post ce inseamna unghiul de fuga. Asa ca nu este o deviatie "stanga-dreapta", este o deviatie fata-spate a pivotului fata de punctul de prindere al amortizoruluide caroserie.

                          Unghiurile geometriei rotilor sunt stabilite de producator. Acesta ofera o plaja de valori in care trebuie sa te incadrezi pt ca masina sa iti mearga drept pe sosea.
                          Cand nu te incadrezi, umbli la buzunar sa faci reparatii si reglaje.
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • Am inlocuit bielete+capete de bara+antiruliu. Am mers sa fac geometria si la probe am constatat volanul inclinat spre dreapta si o tendinta usorara a masinii de a ,,trage" dreapta. Am revenit si au verificat din nou geomatria. Totul ok. Volanul tot inclinat. Am mers la alta unitate service sa verific geometria. Acelasi raspuns: totul ok. Mentionez ca am echilibrat rotile si facut presiunea inainte de geometrie. Acum merg cu volanul inclinat spre dreapta. Ingrozitor. Masina si-a pastrat si tendinta de a ,,trage" usor dreapta. Am observat ca trage dreapta maitare in momentul accelerarii,iar la franare volanul tinde sa revina la o pozitie normala,dreapta. Ajutor ca ma scoate din minti. Benzinar/2006/1.6 MPI/126.000km. Multumesc!

                            Comment


                            • Schimba rotile de pe fata intre ele. Orice meserias bun care face geometrie roti ar fi trebuit sa-ti spuna treaba asta.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by danyel View Post
                                Am inlocuit bielete+capete de bara+antiruliu. Am mers sa fac geometria si la probe am constatat volanul inclinat spre dreapta si o tendinta usorara a masinii de a ,,trage" dreapta. Am revenit si au verificat din nou geomatria. Totul ok. Volanul tot inclinat. Am mers la alta unitate service sa verific geometria. Acelasi raspuns: totul ok. Mentionez ca am echilibrat rotile si facut presiunea inainte de geometrie. Acum merg cu volanul inclinat spre dreapta. Ingrozitor. Masina si-a pastrat si tendinta de a ,,trage" usor dreapta. Am observat ca trage dreapta maitare in momentul accelerarii,iar la franare volanul tinde sa revina la o pozitie normala,dreapta. Ajutor ca ma scoate din minti. Benzinar/2006/1.6 MPI/126.000km. Multumesc!
                                Eu as pune rotile invers, macar pt test, chiar daca ai anvelope cu sens unic de rotatie.

                                Apoi as verifica ce alte piese mai sunt defecte : pivoti, bucse de bascule, etc.
                                Atentie si la bucsele mari ale puntii spate, pot fi probleme si acolo, care sa determine comportamentul asta
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google