Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ivan Marian View Post
    Mie unul imi vine greu sa cred ca o masina dupa un an si 10 luni arata in asa hal, in conditii normale de utilizare. Poate tu mergi des pe drumuri cu multa piatra si cu timpul toate pietricelele incasate de masina si-au spus cuvantul.
    Cred ca esti UNICAT cu problema asta..dar tare mie ca ai mers pe drumuri cu piatra(gen forestiere) si de aici "florile" pe caroserie.
    Crede-mă că maşina a fost folosită cât se poate de normal şi în afara drumurilor din România (aşa cum sunt ele) nu am făcut ieşiri pe drumuri forestiere sau cu macadam !

    Din cei 33.000 de kilometri pe care îi are maşina, cca 60-65 % au fost făcuţi în regim extraurban, iar diferenţa în regim urban.

    Despre cum am grijă de maşină (revizii, întreţinere, consumabile folosite, ulei motor, consum) îţi poţi da seama de pe jurnalul de bord pe care îl am tot pe acest forum şi unde am urcat de-a lungul timpului peste 260 de poze !

    Tocmai de aceea frustrarea este maximă !



    Dacă ar fi de la pietricele cum se explică faptul că totuşi capota a scăpat neatinsă ?

    În opinia mea problema a apărut mai mult ca sigur din cauza nepregătirii corepunzătoare a tablei, înainte de a fi vopsită.
    Last edited by Ampt; 20 January 2013, 19:26. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Ai facut vreun demers pentru rezolvarea problemelor pe garantie?
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • Urmează să fac un drum până la service, dar aştept sfârşitul lunii Martie când trebuie să-i fac şi I.T.P-ul !
        Oricum dacă va fi să o vopsesc aştept fără doar şi poate primăvara !

        Să vedem ce mai apare până atunci ... !

        P.S Ce ar fi mai tragic este faptul că rugina se comportă precum cancerul, o dată instalată este aproape imposibil să mai scapi de ea ! Şi cum la mine sunt atâtea repere compromise ... !

        Comment


        • Ca apare rugina pe sub chedere unde este umezeala,ca apare pe la luneta pe unde se scurge apa,ca apare pe la pasajul rotilor sau pe la praguri este de inteles.
          Dar sa apara pur si simplu pe usi/portiere este ceva mai rar spre deloc si mai ales sa apara dintr-o data dupa o spalare a masinii.
          Poate ai mers in spatele unei masini cu pietris,ca vad din astia cu gramada si poate ai stat prea aproape de ea.
          Sau mai grav...poate ai un "PRIETEN" binevoitor si sa fi aruncat cu ceva acid din seringa pe masina ta.
          Eu nu am vazut o masina sa arate in asa hal de ruginita si mai ales in zone unde rugina nu prea are cum sa apara.

          Repet..nu faceti confuzie cu rugina clasica a pragurilor si a zonelor expuse mai la toate masinile ,nu numai la logan.

          Ampt,,daca masina este in garantie,,fuga peste ei si fa scandal! Asa ceva nu vezi prea des,,adica sa apara rugina ca ciupercile dupa ploaie.

          Ps,,Pch,,cu prima ocazie iti iau fordul la puricat. Sa dea naibii sa gasesc un punct de rugina la el ca ai pus-o
          Mai stii ca si tu ai puricat loganul meu la Poli si nu ai gasit nimic. Dar sa gasesc eu la fordul tau acum,,te pun pe Facebook
          Last edited by Ivan Marian; 20 January 2013, 21:19.

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            PCH, tu ai mers cu masina pe drumuri forestiere, de ti-a aparut rugina sub chederele de la usi?

            Bine ca am o culoare inchisa ca sa nu vad rugina.

            )....Avea 40.000 de km cred, cand am observat, cu doua ceruiri pe an! Incepuse sa apara si pe la aripi, cum spune si colegul, rugina asta e precum cancerul.

            Mariane, tu crezi ce spui? Sunt mii de cazuri cu rugina pe Logan, indiferent de anul de fabricatie. Deranjant e faptul ca "inginerii" din service-uri te iau la misto' si doar cu scandal sau noroc rezolvi, cu toate ca ei cunosc extrem de bine problema asta. Tabla folosita pe masinile de pana in 2006 a fost exact aceeasi ca pe Solenza. Dupa au folosit o tabla de la Galati. Acum e folosita aceeasi tabla de Galati, dar au chemat niste ingineri din Cehia sa-i ajute sa rezolve problema asta cu rugina...faza e ca la fabrica, tabla este depozitata in curte, sub cerul liber!

            Originally posted by Ivan Marian View Post

            Ps,,Pch,,cu prima ocazie iti iau fordul la puricat. Sa dea naibii sa gasesc un punct de rugina la el ca ai pus-o
            Mai stii ca si tu ai puricat loganul meu la Poli si nu ai gasit nimic. Dar sa gasesc eu la fordul tau acum,,te pun pe Facebook
            Eu cred ca ori glumesti, ori ai o problema! :| La ce tabla are pe ea, numai tie iti putea trece asa ceva prin minte!
            Last edited by PCH; 20 January 2013, 21:28. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • N-ar fi de mirare ca, in urma inspectiei, sa se constate faptul ca acele puncte de rugina sa nu fi aparut din interior spre exterior, consecinta a unui defect de fabricatie, singura conditie in care se acorda garantie, ci doar superficial, de la exterior din diferite cauze.
              Nu sustin ca Loganul, ca alte atatea masini din segmentul ei, exceleaza la capitolul protectie anticoroziune, da parca acolo e o chestie neclara, la o masina relativ noua.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Atunci intreb si eu,,de ce Ampt este singurul user de aici dupa forum care a patit asta?
                Pe forumul asta suntem cu zecile de mii si poze de asemenea anvergura ar mai fi fost postate aici.
                Mai nene,,prea multe puncte de rugina dintr-o data. Adica sa te astepti ca dupa o spalare a masinii sa descoperi cancerul asta,,e inuman.

                Comment


                • Tu nu intelegi ca am si eu un vecin cu PH2 plin de pojar?? Si cati or mai fii...crezi ca toti posesorii de logan au cont pe forumul asta? Si cati din cei cu probleme stau sa anunte pe aici...a mea de ce a avut probleme? De seriosi ce sunt astia de la Dacia....si altii ii ridica in slavi!

                  Comment


                  • Am mai vazut un caz similar, tot la Ph 2. Daca il gasesc (thread-ul), pun link
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • ma bag si eu ca musca-n lapte, dar rugina de sub chedere cum as pute sa o fac sa dispara complet? ce solutii sa folosesc?
                      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                      Comment


                      • Originally posted by PCH View Post
                        Eu cred ca ori glumesti, ori ai o problema! :| La ce tabla are pe ea, numai tie iti putea trece asa ceva prin minte!
                        ,,,Ca tot a scris Dark aici...tot el a scris acum ceva timp ca sa mergem la Tiriac Auto rulate sa sa vedem rugina in praguri la Ford cat raia pe capre acum combate-l si pe el ca a scris asta si ca i-a trecut asa ce va prin cap .

                        Comment


                        • Ford Fusion, mai exact, dar nu vad relevanta pe thread-ul asta. Omul si-a expus problema care este reala.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Fusion ....asa am vazut si eu pe Mercedes, dar era Vito si Sprinter. Tu cauta rugina pe Logan. Oricum, producatorii care isi respecta clientii ofera garantie anti-coroziune mai mult decat se ofera pentru un mixer, atat cat ofera Concernul Dacia!

                            Comment


                            • Apropo; care e prioada de garantie anticoroziune la Logan?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Ai scris de Fiesta,,in sfarsit ,,treaba oricum este una neplacuta ca sa vezi rugina in floare dintr-o data pe masina.

                                Oricum,,sper sa tina "rahatul de caine alb" dat pe masina,,dupa cum a binevoit sa scrie un domn moderator,,ca asta e,,am fost prevazator

                                Vad ca din cand in cand are bunavointa sa ma mai impunga din prea multa dragoste

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google