Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by einstein1984 View Post
    Am una tunel in cartier fara atingere si cu program de splare sasiu
    Unde, la omv?

    Comment


    • Nu, ii zice rainbow wash , e langa AUchan titan, pe jean steriadi. Au si bowling langa .
      Daca nu spal acolo, e la autoservire la lukoil, insa e departe si nu curata pe dedesupt.
      OMV spala pe sub masina, dar e portal cu perii si nu e asa ok.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Clorura de calciu e ultima afacere a unor bisnitzmeni. Sarea era prea ieftina.
        Loganul rugineste si toamna, din cauza umezelii pe vreme racoroasa cand uscarea masinii e incetinita, nu are nevoie neaparat de sare ca sa se intample asta.
        Last edited by mr.K; 12 November 2013, 13:30.

        Comment


        • Originally posted by jelly View Post
          Asta sa o crezi matale ca inca nu se arunca su sare...de fiecare data cand trecea o masina de dezapezire pe langa mine se auzea in portiere sarea, asta in Bucuresti nu stiu in alte orase dar mi-e greu sa cred.
          Tu citesti macar ce am scris?

          Interesant. Am fost saptamana trecuta la Bucuresti, insa nu a trecut nicio masina cu sare si nisip care sa ma umple. In ce zona a Bucurestiului a nins?

          Comment


          • loganul rugineste si la soare si faza cu pragul care e tratat, e legenda.imediat daca indoi pragul imediat o sa si rugineasca.
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • Originally posted by jelly View Post
              Asta sa o crezi matale ca inca nu se arunca su sare....
              Se da cu sare in continuare; e un copil cine crede ca nu.

              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Nu mai bine de vanghelie ca nu foloseste nimic ?
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Archangel80 View Post
                  Tu citesti macar ce am scris?

                  Interesant. Am fost saptamana trecuta la Bucuresti, insa nu a trecut nicio masina cu sare si nisip care sa ma umple. In ce zona a Bucurestiului a nins?
                  Colegu eu ma refeream in anii ce au trecut...

                  Comment


                  • Sarea se aprovizioneaza in perioada asta la consiliile judetene, CNADNR. Doar nu credeti ca vor sa faca ciorba cu ea.

                    O sa faca ciorba din tabla Loganelor noastre, cel mult.

                    Exemplu:
                    Secţia Drumuri Naţionale Râmnicu Vâlcea are în administrare o reţea de 495,37 km drumuri naţionale, din care 84 km drum naţional european. Stocurile de materiale antiderapante sunt următoarele: nisip (în plan) – 3949 tone, (în stoc) – 1019 tone; sare (în plan) – 7269 tone, (în stoc) – 1800 tone;

                    Comment


                    • Colegu @Kojak, parerea mea e sa nu lasi masina asa, ocupa-te mai repede de ea ca rugina avanseaza repede, daca nu acum in primavara curata acele puncte de rugina, asta in cazul in care mai vrei sa o tii pe langa casa.

                      Comment


                      • Altii cauta sa-si vopseasca masina cu rust paint (e la moda) iar noi de plangem de cotetele noastre deja "rustuite"

                        Comment


                        • Dom'ne, in afara de zonele de pe stalpi (ultimele 2 poze), in rest am tratat zonele local cum am putut si io...ca deh, nu-s de meserie. Smirghel, grund, vopsea si lac in final. Chiar daca o tine 1-2 ani, cu siguranta o sa apar alte zone random.

                          O alta zona nasoala si expusa ruginii (n-am poze) e muchia transverasala, sub chederu' de la motor cum tragi capota (ala cu care venea din fabrica, nu ala suplimentar pus de noi - acolo, totu' e uscat si bine)
                          Deja am intervenit la muchia aia de 2 ori...in zona aia balteste apa in santu' ala de scurgere si cu multa dibacie (santu' fiind prea mic - insuficient de adanc - dupa parerea mea), apa se infiltreaza sub cheder, care fiind in contac cu tabla', respectiv plasticu' grilei negre de ventilatie, se usuca greu...si voila!
                          Nu se pune problema de colmatare, niciodata n-am gasit mizerie acolo...doar apa dupa mult timp in care masina era perfect uscata dupa o ploaie sau o spalare (totala sau a geamurilor).
                          Last edited by Kojak; 12 November 2013, 17:54.

                          Comment


                          • Acolo am gasit si eu cateva puncte de rugina, le-am curatat, am dat cu grund si la final un strat subtire de vaselina, iti recomand acelasi lucru.

                            Comment


                            • Cu apa sfintita mai ramane de dat ) In rest nu are leac.

                              Comment


                              • La mine a ruginit toba intermediara (deja e găurită) , din cauza ca masina a mers mult extraurban prin sarea data de drumari
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google