Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si ce zici, nu ne mai tine inca 5 ani?

    pensula din kitu' corector e fix ca aia de oja...betigasu' mere bine la ciobiturile mici facute de pietre, de pe capota...dar posibil sa lase "scame".

    Comment


    • Cred ca mai tine 5 ani cu rugina de acum tinuta cat de cat sub control.
      De fapt trebuie sa mai tina, tocmai i-am schimbat distributia cu tot cu pompa de apa si nu vreau sa ma apuc de vandut piese la taximetristi.

      Comment


      • nu le-am vandut, le-am dat de pomana ca se milogise sa nu le arunc, sa i le dau lui

        Comment


        • Am spalat azi masina...din pacate.
          Am new sau old entry la capitolu' rugina:

          Incepem cu randu' 1, de sus, de la stanga la dreapta:
          - rugina revine in forta dupa tratarea ce-i drept superficiala a muchiei chederului capota motor.
          - portiera dreapta fata;
          - portiera dreapta spate'
          - portiera stanga spate, langa rama geam'
          - zona plafon inchidere usa - vopsea sarita, e noua, inca n-a prins-o rugina.

          randu' 2:
          - portiera stanga spate;
          - portiera stanga spate;
          - portiera stanga spate - baza rama geam;
          - exfoliere lac capota motor;
          - ultimele 2 se identifica f. usor.
          Attached Files
          Last edited by Kojak; 19 May 2014, 19:50. Reason: edit poze

          Comment


          • Dar cat de des speli masina de apar puncte la fievare spalate.
            Si la mine a ruginit carligul de remorcare si sta in portbagaj
            sigpic

            Comment


            • Destul de rar o spal in ultimii ani, cam o data la o luna juma, chiar doua.
              Nici io nu cred ca astea au aparut acum la finalu' primaverii...probabil ca la ultimele spalari din iarna si de cand am iesit sin iarna, ori aveam praf in uochi de n-am vazut, ori nu a spalat-o ala bine.

              Rugina care a strapuns pe alocuri la partile inferioare (sub bandouri) ale portierelor e nasoala si nu e ncidecum punctuala si pe zone izolate. Nu stiu dac se vede in poze (foto 2, randu' 1) dar e plin de puncte f. mici de rugina, peste tot, pe zone extinse. Unele nici nu se vad cu ochiu liber dar se simt la mana. E doar o chestiune de timp...

              "Sarea in combinatie cu tabla de kkt lucreaza ptr. tine", ar trebui sa fie motto-u' lu' dacia

              Comment


              • Hai, laudati-va!
                Asta e, la cat mai valoreaza masina, nici nu ma mai intereseaza daca mai apare vreo pata de rugina.
                Mai rau e de cei care au masina noua.

                Comment


                • ca bine zici...ma consolez si io ca berlina (an fabr. 1994) dupa 8 ani arata putin mai nasol d.p.d.v. al ruginii decat loganu (an fabr. 2006).
                  Deci ce avem in peste 20 ani din pct. de vedere al evolutiei si tratamentului tablei si vopselei? O Lula!
                  Last edited by Kojak; 19 May 2014, 21:18.

                  Comment


                  • Bine zice Mr.K, mai rau de cei care au masina de noua. Si cand ma gandesc ca prin 2008 am vrut sa-mi iau logan nou...desi probabil eram mai castigat, macar il puteam vinde.

                    Legat de rugina de pe carlig, la mine e mult mai multa si nu inteleg cum naiba a ruginit acolo, nu pare sa fi fost folosit vreodata.
                    Ca sa-i fac in ciuda lui Kojak: am mea e mai veche si are mai putina rugina
                    Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                    "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                    Comment


                    • 1994 am avut si eu o berlina, albastru inchis metalizat (nu culoare de vase de uz casnic, ca a lu' nea Kojak ), geamuri ionizate, full opșăn.
                      Probleme cu rugina doar la un prag, l-am schimbat cu totul, da-l dreaqu, mai mult a costat vopseaua decat pEsa.

                      Pai Loganu' zici ca are rujeola pe langa berlina aia, si e si asta full fara piele si geamuri electrice spate.
                      Last edited by mr.K; 19 May 2014, 21:37.

                      Comment


                      • da' avea si alarma maat si inchidere centralizata pe fata?
                        jeamuri ionizate, n-am avut...desi am visat la ele
                        verde metalizat, praz, ou de rata.

                        chiar asa, e buna comparatia cu rujeola la logan...e efectiv impuscata cu puncte de rugina pe toate portierele, ce alta solutie decat inlocuirea totala a portierelor / fetelor de usi? (NOT!)

                        Comment


                        • @Kojak
                          pai, si ce ai de gand sa-i faci ?
                          azi am gasit si eu doua ciobituri mici la pasajul rotii dreapta fata, ajunse pana la zincul ala, iar la una era un mic punct de rugina.
                          o sa trebuiasca sa gasesc clienti pentru organe ca s-o pot vopsi.

                          Comment


                          • Ii pusesem volan de Nova, era dă curse.

                            In locul tau as lasa portierele in pace, pana le strapunge rugina, apoi mai vad.
                            Numai vopsitul fetelor de usi te va costa ceva banuti.

                            Cand decizi ca vrei alte portiere, incepi sa cauti variante, dezmembrari, avariate de pe la asigurari, pana aduni 4. La culoare nu o sa gasesti de la masini mai noi ca a ta, culoarea a avut mare succes si a fost scoasa din paleta, mi se pare. No offence!

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              @Kojak
                              pai, si ce ai de gand sa-i faci ?
                              S-o spal mai rar?

                              in cazu' portierelor, ce dracu sa fac...ce face si colegu' mr.K, NIMIC!

                              Comment


                              • Eu o spal des, dar nu ma uit de aproape.
                                Ce ma deranjeaza peste toate e, ca am avut grija de Logan. De fapt, am avut grija de toate masinile , care mi-au trecut prin mana, ale mele sau de serviciu, n-am neglijat niciun aspect, inclusiv ala estetic (cand masina e curata, parca merge mai bine ).

                                Adica, daca neglijam forashu', mai intelegeam. Pai de banii de pe ceara, adunam sa-mi cumpar alte portiere.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google