Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel mai bine este fara daca pui protecti apa ramane intre atipa si protectia de plastic si este mai grav ca apa are timp sa actioneze nu se scurge.

    Comment


    • e destul de greu sa intre ceva intre tabla si chestia de plastic...ca mai are si ca un fel de garnitura (lipiciul care seamana ca o dara de silicon) dar treaba e ca si in fata si in spate pe interior sta noroiul ca la el acasa ... e ca si cum ar sta un burete ud permanent pe tabla... asta e singura problema... noroi nu o sa prea gasiti exact pe muchie.... cu toate ca in fata am gasit intr-o parte...vreo 2 cm lungime de noroi sub bucata aia de izolatie...

      P.S.: andrei -> intr-adevar imi aparuse rugina dar cum te uiti la poza pe undeva pe zona in care curbura incepe sa o ia in jos ... deci dupa jumatate vreun cm patrat.... si in rest nu mi se umflase nu nimica...si cand am dat jos ala nu ca s-a luat vopseaua ci caera deja faramite... treaba e ca nu am gasit noroi dar pe spate am gasit o droaie de noroi ce a ampllificat umezeala zic eu...
      Last edited by Canto; 18 March 2009, 18:59.
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • Da antradevar acele ciobituri le-ai avut inainte sa-ti monteze protectiile iar in timp s-au extins, eu cunosc pe cineva (un inginer) la mioveni si mi-a spus ca normal masina trebuia sa aibe protectiile din fabrica dar datorita economiilor care se fac nu se monteaza (vezi filtru polen). Daca o sa va uitati la mai multe marci de masini o sa vedeti ca si nemti au inceput sa monteze protectii aripi ( vw tiguan ,bmw X3,X5 , si multe modele toyta ,etc). Si ar trebui sa va iasa din cap ideile comuniste ca daca pui protectii o sa va rugineasca aripile, asa se spunea la vechea furie cand se punea protectii ruginea dar aripa la furie nu era proectata sa aibe protectii.

        Comment


        • Loganu meu e din 2005...eu l-am cumparat de la targ in mai 2008...am cateva puncte de rugina pe la aripile spate si la capacu de la portbagaj sub iala de deschidere...
          Nu stiu daca pe vechiul proprietar l-a chemat la reprezentanta pentru tratarea tablariei.
          As vrea sa stiu cine s-a mai confruntat cu problema asta si cum a remediat-o fara prea multe costuri...
          Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

          Comment


          • EU am avut aceasta problema intr-o situatie similara ca a ta (al doilea proprietar) . Te duci la dealer si spui ca vrei sa ti se faca ceruire si control pentru coroziune .
            O sa stea 3 ora in service pentru ceruit si 2 zile la refacut pavilioane roata plus protectiile din plastic care sunt gratuite .
            Caroseria ta este inca in garantie chiar daca esti al doilea proprietar ... Succes

            nu cita postul anterior
            Last edited by darksid3; 26 March 2009, 18:13.
            1.2 TSI

            Comment


            • Sal!

              Sunt posesorul unui logan modelul preferance ,din iunie 2005.Am avut rugina pe aripa din stange spate vreo 2 cm,vopseauaera inflorita de la interior spre exterior si la de asemeni tabla ruginita la busonul de alimentare.

              Am sunat la vocea clientului,si dupa vreo sapt am fost l;a Caremil iasi cu programul de ceruire,unde mi ai ceruit masina si vopsit complet aripa din spate.

              Surpriza mare e faptul ca acum o sapt mi am cumparat folie neagra de lipit pe stalpi si am dat jos chederele de pe usa.Acolo surpriza ca la chederele de jos la geam in partea stanga tabla este efectiv mancata la colturi si in fata si in spate.
              Sincer m-am cam linistit cu Logan,masina buna dar pana intr-un anumit punct,si sincer de acu imi cam pare rau ca am luat masina,desi inainte eram un sustinator al ei.....
              Astept sa vad ce rezolv azi cu Caremil si promit sa va tin la curent.

              Daca nu am caret de service la masina ,dacia e obligata sa imi repare rugina de la chedere?

              Sa sun la protectia consumatorului?

              ei de la Vocea Clientului m au respins pe motiv ca nu am carte de service la ea desi au recunosc ca e vina lor...
              Attached Files

              Comment


              • Asa avea si eu o intrebare.
                Este pe aici cineva care are masina din 2008 si a avut probleme cu rugina?
                Multumesc anticipat.

                Comment


                • eu am din 2008.
                  si abia acum am observat ca pe aripa spate dreapta (exact unde ar trebui sa stea protectiile de plastic) am 2 umflaturi ale vopselei, mici intr-adevar...dar sunt acolo.

                  Comment


                  • Nasol.Stiam ca astea de dupa 2006 parca sunt ok,dar se pare ca nu e deloc asa.

                    Comment


                    • A ta e din 2005.Cred ca a fost un lot cu problema asta.Am un vecin,prezinta rugina exact unde ai zis tu.A mea e din 2006 si nu am inca niciun punct de rugina ..desi am fost chemat si eu la programul de ceruire.
                      Cumpar volan de Duster

                      Comment


                      • Chiar daca e dupa 2006, asta nu inseamna ca nu poate sa nu apara rugina, doar nu e complet galvanizata.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Cum a spus si Andrei, caroseria Dacia nu e total galvanizata si din acest motiv o sa aibe probleme cu rugina si in continuare. Poate pe viitoarele modele vom avea caroserie galvanizata 100%.
                          Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                          Comment


                          • Pe unde e galvanizata in mare parte?
                            Cumpar volan de Duster

                            Comment


                            • Doar pragurile si aripile.
                              Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                              Comment


                              • Mai greu acum sa gasesti masina noua cu intreaga caroserie galvanizata...cel putin nu la banii astia. Sa va reamintesc ca: Hyundai, Opel, Mercedes A Classe si B Classe, BWM, Ford au avut si au probleme cu rugina?...normal ca nu sunt trambitate din mai multe motive..posesorii nu trambiteaza aspectul asta apoi cand se ajunge in presa se pierde repede informatia din memoria oamenilor, mai ales a romanilor si stim foarte bine de ce. Intrati pe forumuri si cautati la "Probleme" daca nu credeti...sau va dau eu articole oficiale...si apoi mai e un aspect...aveti de gand sa tineti Loganurile mai mult de 7-10 ani??? Mergeti la "Automobile rulate - Tiriac" de la Otopeni si uitati-va la Fordurile Fiesta la praguri sa vedeti rugina
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google