Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa e, si ma ia durerea de cap la cati euroi am dat si sa apara problemele astea.

    Comment


    • Am gasit poza asta pe net cu motor de 1.6 16 v.Cred ca in zona capacului aluia galben trebuie sa ma uit
      Attached Files
      Last edited by ursache; 22 June 2008, 19:51.

      Comment


      • Capacul ala galben e busonul de umplere cu ulei,e posibil sa se scurga si pe acolo dar f putin,mai jos de sageata trebuie sa privesti,jos la baza motorului,eu am pus niste scoci de hartie alb pe izolatorul fonic de pe panoul antifoc(cel dintre motor si caroserie)in zona acelor curele si asa vad imediat cum sare oilu pe el.
        Attached Files
        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

        Comment


        • Aha, am inteles.Am sa pun si eu ceva alb in zona aia sa vad.Mersii pentru informatii.

          Comment


          • Mai Ursache...La capacu' galben sa-ti curga...???
            Cred ca ai o masina prea buna si ceri prea mult. ))))

            Comment


            • Nu. Am intrebat in ce zona trebuie sa ma uit daca am scurgeri de ulei.Capacul galben era doar un reper. Nu inteleg ce vrei sa spui cu expresia asta:"Cred ca ai o masina prea buna si ceri prea mult".Sa inteleg ca daca e 1.6 16 V nu o sa am scurgeri de ulei?

              Comment


              • Ursache Loganul tau nu ii in lotul cu probleme (scurgeri de ulei) Lotul cu probleme a fost in noiembrie 2007 pana in februarie 2008.
                Last edited by Tudor_cj; 23 June 2008, 01:54.
                2004 Dacia Logan 1.4MPi
                2006 Dacia Logan 1.5dCi
                2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                Comment


                • Originally posted by Tudor_cj View Post
                  Ursache Loganul tau nu ii in lotul cu probleme (scurgeri de ulei) Lotul cu probleme a fost in noiembrie 2007 pana in februarie 2008.
                  Asa zisul lot cu probleme "a luat nastere" la inceputul lui 2006 si continua cu brio si-n prezent.

                  Comment


                  • Aha...si de ce la unele nu apar scurgeri? Defapt cred ca majoritatea n-au scurgeri.

                    PS: Ursache, am facut o gluma, sorry daca ai luat-o altcumva.
                    Deci nu e ''obligatoriu'' sa ai scurgeri.

                    Comment


                    • Originally posted by Tudor_cj View Post
                      Ursache Loganul tau nu ii in lotul cu probleme (scurgeri de ulei) Lotul cu probleme a fost in noiembrie 2007 pana in februarie 2008.
                      Eu credeam ca masinile cu aceasta problema sunt cele la care nu au pus semeringul cum trebuie domnii de la fabrica si este doar chestie de noroc.
                      Pana la urma vad ca-i vorba de loturi intregi.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • Problema nu are nici-o legatura cu simeringul. Problema este legata de jocul dintre vibrochen si pinionul pompei de ulei. Daca jocul e prea mare (e vorba de sutimi de milimetri) uleiul curge intre pinion si vibrochen.

                        Comment


                        • Originally posted by Kojak View Post
                          Asa zisul lot cu probleme "a luat nastere" la inceputul lui 2006 si continua cu brio si-n prezent.
                          Problema mai noua cu loganurile ce is, iar cu pierderi de ulei ii din noiembrie07 - februarie08. A mai fost un lot cu pierderi de ulei Feb 06 - Mai 06.
                          2004 Dacia Logan 1.4MPi
                          2006 Dacia Logan 1.5dCi
                          2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                          Comment


                          • Originally posted by Cristi_LCD View Post
                            Eu credeam ca masinile cu aceasta problema sunt cele la care nu au pus semeringul cum trebuie domnii de la fabrica si este doar chestie de noroc.
                            Pana la urma vad ca-i vorba de loturi intregi.
                            Problema asta a explicato nicumig21fn (lotul cu prob. Noiembrie07 - Februarie08)
                            2004 Dacia Logan 1.4MPi
                            2006 Dacia Logan 1.5dCi
                            2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                            Comment


                            • Originally posted by Tudor_cj View Post
                              A mai fost un lot cu pierderi de ulei Feb 06 - Mai 06.
                              Da' de unde...A mea e din iulie 2006, deci nu se prea potriveste.
                              Apropos, informatiile referitoare la acele loturi sunt oficiale, sau ne dam cu presupusu'?

                              Comment


                              • Cu presupusul fii sigur,nu au nicio legatura cu loturile.
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google