Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost la service Adras Militari din Bucuresti.
    Sunt din Constanta, dar lucrez in Bucuresti si masina o duc la service aici.
    http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

    Comment


    • simeringurile n-au nimic , pinionul ce antreneaza pompa de ulei e de vina dar o data dat jos trebuie si simering , cureaua este imbibata partial cu uleiul aruncat deci trebuie si curea. Fara pinionul acela schimbat - atentie pinion de renault obligatoriu si nu de sinterom ca cel de prim montaj- nu rezolvi nimic.
      Pain brings out the truth in us all...
      ...how much truth can you stand?

      Comment


      • Si eu am avut aceeasi problema cu scurgeri de ulei in zona distributiei.Fii ferm dute la service si cere sa ti se schimbe distributia . Ei sunt obligati sa faca treaba asta gratuit daca masina este in garantie.

        Comment


        • e posibil ca dupa ce mi s-a schimbat pinionul semeringul si cureaua sa am iara scurgeri?
          sigpic

          Comment


          • Din pacate, da...e posibil
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • din pacate a aparut un fel de transpiratie usoara pe la capacul din aluminiu (sau ce o fi). sa fie oare uleiul, sa fie oare ca mai merg turat cu ea, sa fie oare ghinion?
              sigpic

              Comment


              • eu am fost la 21 de mii sa schimb uleiul si mecanicu mi-a vazut scurgerile de ulei nici nu a stat la discutie si mi-a schimbat un pinion de la distributie si simeringul acum e uscata toata zona sper sa nu mai am probleme am fost la marcus si am fost multumit cum au lucrat
                laureate 1.5l, albastru marin

                Comment


                • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                  din pacate a aparut un fel de transpiratie usoara pe la capacul din aluminiu (sau ce o fi). sa fie oare uleiul, sa fie oare ca mai merg turat cu ea, sa fie oare ghinion?
                  am amic care o forjeaza mereu! nu are gram de 'transpiratie' ... si o forjeaza de aproape 3 ani. Eu o forjez mai rar...si si la mine e umed...am pus si poze...
                  asta e...daca astia sunt gunoaie si nu schimba decat cand e masina in garantie...in loc sa accepte ca e defect de la ei..si sa remedieze moca...Romania
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • mai am 2 ani de garatnie, asa ca cine o sa fie pe capul lor 2 ani (sper sa nu fie nevoie). dar ma deranjeaza faptul ca nu s-a remediat problema
                    sigpic

                    Comment


                    • la mine inca nu curge..numa e umed pe acolo...nu schimb...poate ajung la 60000 asa cu ea...acu am 30000.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                        din pacate a aparut un fel de transpiratie usoara pe la capacul din aluminiu (sau ce o fi). sa fie oare uleiul, sa fie oare ca mai merg turat cu ea, sa fie oare ghinion?
                        Fa o poza mai clara
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • am sa revin zilele astea cu poza. sa fie cauza tehnica? oricum, intrebarile mele de pana acum sunt retorice pt ca stiu ca trebuie sa dau o fuga in service ma bate gandul sa schimb uleiul cu dacia oil, daca ar fi asta cauza, dar sper sa n-am probleme cu garantia
                          Last edited by bogdan_1984; 20 August 2009, 09:50.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by EUGEN2008 View Post
                            simeringurile n-au nimic , pinionul ce antreneaza pompa de ulei e de vina dar o data dat jos trebuie si simering , cureaua este imbibata partial cu uleiul aruncat deci trebuie si curea. Fara pinionul acela schimbat - atentie pinion de renault obligatoriu si nu de sinterom ca cel de prim montaj- nu rezolvi nimic.
                            pai daca nu au nimic semeringurile pe unde vine uleiul...logic ca pe linga un semering...daca curge apa pe la pompa tot semeringul e de vina numai ca lui ala ai zice presetupa...orice angrenaj care are in spate ulei,apa,lichid frana(la pompa),valvolina,are un semering si daca ai pierderi acestea trebuiesc schimbate
                            nu o zic cu rautate sper sa mi-o iei ca un sfat nu ca o ironie sau jignire


                            stima !!!
                            sigpic
                            Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                            pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                            Comment


                            • Intru si eu azi in rindul celor cu scurgeri de ulei la distributie!Datorita acestui forum am aflat de aceasta problema si am tinut masina sub observatie inca de la inceput , de cind am luat-o(martie 2008).Acum, dupa 9200km, si-a dat drumul la curs ulei.Am fost astazi la Dedeman si, foarte prompti, baietii au schimbat pinionul, simeringul si kitul de distributie, pe garantie binenteles!Sper sa nu mai fie probleme!!

                              abs+ 1.4 mpi a/c alb glace

                              Comment


                              • balflo32, te-ai uitat la pinionul nou, scrie pe el Renault? Daca da, atunci nu vei mai avea probleme. Cand am fost eu in service cu a mea, spuneau mecanicii ca nimeni nu a revenit cu problema asta dupa schimbarea pinionului, asa ca poti sta linistit.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google