Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bogdan_1984 View Post
    din pacate am intrat si eu in hora celor care au avut probleme cu scurgeri de uleiul pe la distributie. masina este din iunie 2008 si are in prezent 27300 km.
    au schimbat:
    1. garnitura carter ulei
    2. simering distributie
    3. pinion antrenare pompa
    4. curea distributie
    5. solutie curatat motor (care arata ca nou )
    6. geometria
    daca nu aveam si am, slava domnului, garantie, toata distractia ma costa 442.28
    pinionul cica este frantuzesc. de parca nu puteau sa puna din start asa ceva...

    PS: poze puteti viziona in postul #644
    cam la fel m-a costat si pe mine, numai ca a fost inclusa si geometria
    de atunci am facut fix 6000 km si nu mai sunt probleme.
    Last edited by bogdan_1984; 26 October 2009, 22:09.
    sigpic

    Comment


    • Cel fel de geometrie ati facut?la roti?

      Comment


      • bineinteles. se deregleaza geometria si trebuie refacuta.
        sigpic

        Comment


        • Asta dupa cati km?ca doar nu e ca la vechea dacie care daca luai cateva gropi incepeau cauciucurile sa fluiere in viraje

          Comment


          • Nu este vorba despre Km,Dacii sau gropi.Pentru a demonta baia de ulei si a ajunge la acel nenorocit de pinion se demonteaza roata dreapta fata si directia.La remontare,intervine un oarecare decalaj in caseta de directie si de aceea trebuie refacuta geometria rotilor.Intra obligatoriu in procedeul de schimbare al pinionului.Nu plecati de la service panu nu va refac geometria!


            post moderat:
            nu mai folosi functia , se subantelege ca raspunzi la ultimul post
            Last edited by crististreulea; 27 October 2009, 14:08.

            Comment


            • Cand am avut problema cu scurgerea de ulei pe la distributie nu mi-au refacut geometria. Mecanicul a pus roata la loc si asta a fost tot. Lucrarea a fost facuta pe garantie la Adras Militari. Poate daca ar fi trebuit sa platesc eu, ar fi refacut si geometria.
              http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

              Comment


              • Se umbla la caseta de directie,la planetara,la bieleta de directie.Dac mecanicul care a facut toate acestea NU le-a mai pus la loc EXACT CUM ERAU,masina va trage stanga/dreapta iar volanul va sta decalat cu1-5 grade stanga/dreapta.Citeste POSTUL 510 de la pagina 26.

                Comment


                • Ideia e ca este imposibil sa le mai puna la loc exact cum erau, orice mecanic ar fi, chiar si un "chirurg-mecanic" cu toata finetea lui nu ar putea reusi performanta asta. Geometria se face slabind sau strangand anumite suruburi cu secunde!
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Vin si eu cu o intrebare: daca garantia a expirat si descoperi aceata problema (de fabricatie), cum trebuie procedat? Sunt obligati prin lege sa remedieze defectul? Ipotetic vorbind.
                    Ieri am observat acest thread, l`am luat la puricat, si am devenit curios, voi verifica mai tarziu motorul. Masina are 49.000 km acum(fabr. 2007).

                    Comment


                    • Din cate stiu eu nu ti-o face doar daca e in garantie.O sa te ia ca nu e din vina lor si bla bla bla.

                      Comment


                      • daca masina nu mai este in garantie, nu se rezolva pierderile de ulei. Referitor la interventie, aceasta consta, in inlocuirea kitului de distributie+pinion distributie+semering distributie. Nu este necesara nici o ,,geometrie''...

                        ca si interventie , daca trebuie s-o platesti=750 lei
                        Last edited by cristidedea; 2 November 2009, 20:37. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Salut stefanb!Citeste posturile 534,535,538-pg.27/718-pg.36 si 724,726-pg.37!Este povestea experientei mele si totul este dureros de ADEVARAT.Te ajut cu placere pentru orice amanunt.Mult noroc!

                          Comment


                          • si loganul meu arunca ulei face figuri nu vrea sa mai mearga si unitatile de la benzina oscileaza intr-un mod foarte haotic...dispar 3..apar 2 iar dispar...doamnee...oare faptul ca are 5 ani isi spune cuvantul?s-o pregatesc de remat?

                            Comment


                            • Deci...Azi m-am prezentat la service ptr revizia de 2 ani (21500km), ocazie cu care, am constat ca era ulei garla pe la distributie!
                              Norocul a fost ca masina se afla inca in garantie.Am lasato acolo si mi -au zis baietii sa vin dupa 13...Citind mai atent ce au scris coforumistii mai sus, am sa cer si o geometrie.Si geometria o fi acoperita de garantie, ori ...se taxeaza separat...?
                              Revin cu detalii dupa ce mi recuperez monopostu'

                              Numa bine!
                              Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

                              Comment


                              • nu-i nevoie sa ceri goemetria. daca este service serios, o face obligatoriu. pe factura trebuie sa fie parafa de la geometrie.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google