Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu as zice sa te interesezi si la un alt service (nu dacia) sa vezi la ce pret ajungi. Eu sunt satul de preturile umflate ale pieselor si manoperei din serviceurile dacia. Eu am scapat de distributie momentan. A fost achimbata pe garantie de 2 ori, odata la 25000 din cauza pompei de apa si ulterior a inceput sa curga ulei pe la simering asa ca la 38000 a fost schimbata din nou. Acum am 60k si nu am probleme cu simeringul, sper sa nu curga iarasi dupa 40k km.

    Comment


    • Sunte-ti niste norocosi.La mine cea mai buna oferta de la sevice autorizat Dacia ,a fost de 1800 de lei cu mentiunea ca trebuie schimbat tot,adica:kit distributie,pompa de apa,kit de accesorii,ulei+filtru ,lichid de racire,pinionul problema si semeringurile aferente(toate acestea le-am schimbat acum 2 ani -8000 Km).Mi sa parut exorbitant!Am cautat la diferite magazine cu piese de schimb si am gasit (numai piese originale)totul la 830 de lei(kit distributie-158,pompa de apa-180,kit de accesorii-220,ulei Elf sintetic+filtru-145,pinion 75,semering-56),iar aproape 1000 de lei manopera mi se pare o enormitate.Cred ca singura sansa daca sunt nevoit sa schimb toate aceste piese sunt particularii(service,meseriasi).Totusi cei de la un magazin mi-au spus ca nu sa mai intimplat ca la o masina la care s-a scimbat odata pinionul sa mai aiba aceleasi probleme si m-au lasat fara comentarii!

      Se potriveste si pinionul de la Renault Clio si semeringul?
      Last edited by Raducanu Paul; 1 August 2014, 13:59. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • La mine nu s-a schimbat pinionul, au spus ca aveam pinion bun, nu cel de sinterom si problema a fost simeringul care a avut defect de fabricatie. Eu ma astept ca pinionul sa aiba si el vina lui si ma astept sa curga iarasidupa vreo 40k km.

        Comment


        • Am fost in service si am schimbat kit distributie ,kit accesorii in plus am schimbat si acel pinion de pompa ulei. Era de sinterom , nu era foarte mult ulei in capace dar suficient sa stai cu morcovul in.... .Am schimbat distributia la 6,5 ani si 43700 km. Scurgerile de ulei au aparut cam la 32000km adica dupa 4 ani si ceva ,dupa ce trecuse garantia masinii. Scor 1150 cu pisele lor. Cureaua de distributie era in perfecta stare , nicio urma de crapatura disparuse doar scrisul de pe spate, rola de intindere avea urme de albastreala dar doar in zona rulmentului. Cureaua de accesorii avea ceva urme de uzura ,prezenta crapaturi fine pe exterior,per total multumit de lucrare ,mi-a facut si directia dupa schimbarea pinionului. Urmeaza sa fac eu schimbul de ulei si filtru de aer.

          Comment


          • Am pățit-o şi eu cu semeringul pe la vreo 140000 în anul 3... a trebuit schimbată cureaua de distribuție căci era fleaşcă de ulei. Şi mai aveam scurgeri de ulei şi pe lângă filtrul de ulei care a fost strâns prea tare se pare...
            60 curea distributie Continental
            18 filtru ulei de origine
            45 semeringul
            200 manopera
            :|
            http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

            Comment


            • Originally posted by dani55wss View Post
              pe la vreo 140000 în anul 3
              140 mii sau 14 mii km?

              Comment


              • 140 de mii, adica acum 4 luni, acum am 166000 ! Si sunt inca in anul 3, face 4 in octombrie !
                Last edited by dani55wss; 28 August 2014, 01:47.
                http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                Comment


                • Salut baieti! Logan din 2005, 70000 km in zona distributiei ulei curs, stropit lonjeron de ulei si se vede ulei si pe fulia aia de antreneaza cureaua de accesorii? Ce ar putea fi? Pinion pompa, simeringuri? Ce mi se pare ciudat este ca nu a curs pana in 2012 cand s-a schimbat distributia, si a inceput acum sa curga! Atunci mi s-a spus ca s-a rupt o urechiusa la un capac care protejeaza distributia dar insa a fost lipit, nu stiu daca are legatura cu pierderile de ulei!
                  Last edited by cristianpaul; 26 October 2014, 21:03.

                  Comment


                  • La mine erau cele 2 șuruburi de etanșare. Mecanicul m a pus sa schimb simeringul... Si degeaba. Abia după ce a insistat cu cele 2 șuruburi e etanșare am scăpat de problema. Am fost nevoit sa schimb cureaua de distribuție la 40k din cauza asta...
                    www.loganclub.ro

                    Comment


                    • Se poate verifica in vreun fel daca e simeringul sau cele doua suruburi de care zici? Sau e totul uleios si nu se poate pune un diagnostic clar ci doar schimband simeringul si urmarind?

                      Comment


                      • doar prin demontarea carcasei care acopera distributia se poate vedea pe unde pierde ulei
                        „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                        Comment


                        • Curgerea asta de ulei reprezinta urgenta de mers la service sau se mai poate amana o scurta perioada de timp? Va multumesc frumos!

                          Comment


                          • Te uiți în partea stânga a motorului și vezi dacă poată de ulei începe de la șuruburi. În jurul lor trebuie sa fie mai mult ulei
                            www.loganclub.ro

                            Comment


                            • Am revenit cu poze, pareri va rog mult? Nu am putut face poze mai bune, nu am telefon cu led din pacate.
                              Attached Files

                              Comment


                              • curge pe la simering, din cauza porozitatii materialului din care e facut pinionul de anternare a pompei de ulei ( se gaseste pe partea cealalta a simeringului dupa ce dai baia de ulei jos) acesta toaca si distruge in timp simeringul...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google