Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stii si tu "chitaiala"... Face doar cand e foarte frig afara, timp de 1-2 secunde, dupa aia este o liniste desavarsita. A mai facut o singura data, cand am schimbat din 3 in 4 in 7000 de ture, cu gazul in podea. In rest merge perfect. Ti-e mai mare dragul sa schimbi vitezele. Nici la socru-meu la Passat n-are ambreiajul asa placut si ferm! A spus pana si el "ce misto iti merge ambreiajul", om la 62 de ani ce uraste Dacia

    Comment


    • Logan 1,4. 397.000 de km. Cu al 3-lea kit de ambreiaj pe duca, tine deja foarte sus. Nu patineaza inca. Problema e ca, daca schimb foarte repede, in 2 si 3, intra, dar se simte cum tine un pic si se aude si un mic carait. Ciudat e ca de vreo luna, nu mai face. Sa-i schimb kitul de ambreiaj si uleiul si sa vad daca mai face sau sa dau cutia jos de pe acum sa vad ce are? Cum se da cutia jos? Aveti idee ce poate sa aiba?

      Comment


      • zici ca ai schimbat 3 ambreiaje la masina si nu stii cum se da cutia jos?
        atunci apeleaza la un service si repara tot cutie si ambreiaj
        daca nu ai mai desfacut cutie de logan sigur iti mai raman pinioane/bile/suruburi
        „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

        Comment


        • mai bine pentru inceput fa-i sau du-te sa-ti faca un reglaj corect al cursei pedalei.

          uleiul se schimba preventiv in cutie , nu cand caraie.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Chillax guys. Nu eu ma ocup. Am mecanic. Iar ambreiajul l-a schimbat usor. Discloca un pic motorul si crapa cutia si schimba ambreiajul prin crapatura. Dar acum daca e de desfacut, trebuie data cutia jos. Exista vreo modalitate de o da jos fara sa scot si motorul cu totul?

            Si puteti sa-mi raspundeti ce ar putea fi stricat de am avut acel comportament?

            Comment


            • ssilviu de ce nu-i spui mecanicului ce probleme are masina?
              daca este mecanic ok trebuie sa stie ce este defect in cutie,dar asta doar dupa demontarea cutiei,asa,,dupa ureche,, cam greu de dat un verdict
              poate fi timonerie dereglata sau probleme la inelele sincron si mansoanele sincron de la treptele 2-3
              dar astea nu sunt pe acelasi manson sincron se va schimba inelele sincron la vitezele 1-2 si 3-4
              roagate sa fie doar din reglaju timoneriei
              „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

              Comment


              • cand mergi drept fara sa virezi se mai aude?

                Comment


                • In majoritatea cazurilor problemele sunt din cutie...nu din timonerie.

                  In cutie pot fi multe cauze: pinioane sincroane, resorturi, furci, tije...

                  Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                  Comment


                  • Originally posted by vasile 66 View Post
                    ssilviu de ce nu-i spui mecanicului ce probleme are masina?
                    Si atunci care mai e rolul unui forum? Sa mi se spuna sa merg la mecanic? Am vorbit deja cu mecanicul, i-am explicat situatia, el a spus ca trebuie data cutia jos dar pentru asta trebuie dat tot motorul jos. De asta am postat pe acest forum, pentru o a doua opinie. Sau a treia. Poate cineva stie cum se poate da jos cutia fara sa se scoata si motorul. Ca mecanicul meu nu e autocunoscator. E mecanic generalist. Pe acest forum ma gandeam ca gasesc oameni care poate s-au mai lovit de probleme asemanatoare sau pot sa-mi raspunda la intrebari. Nu sa ma trimita la mecanic.

                    Asadar, repet a treia oara. Se poate scoate cutia fara sa fie scos si motorul odata cu ea? Daca da, cum?
                    Last edited by ssilviu; 18 July 2014, 19:11.

                    Comment


                    • Se da cadrul motor jos, sustii motorul cu un suport special, scoti planetarele, si scoti si cutia.

                      Comment


                      • Dar nu uita sa scoti si uleiul din cutie daca o dai jos.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Problema rezolvata: uleiul din cutia de viteze era sub nivel, s-a completat cu ulei pt cutii de viteze Dacia Oil Plus Extragear 75W80 GL 4+. Multumesc pt sfaturile vostre.

                          Comment


                          • Salut ,am un logan 1.4 din 2006,vin si eu cu o intrebare ..ma tot freaca la cap un cauciuc de pe cutia de viteze ,mai exact cauciucul acela insemnat in poza.
                            Vreau sa stiu daca o sa afecteze la ceva daca acum este foarte tocit si sfaramitat pe alocuri .

                            Multumesc
                            Attached Files

                            Comment


                            • Cauciucul ala protejeaza simeringul de la selector. Oricum timoneria e pe sus si mai greu curge ulei.

                              Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                              Comment


                              • Am inteles ,multumesc frumos de raspuns !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google