Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa ce eliberez ambreiajul trepideaza usor. Au mai constatat si altii acest lucru. Am crezut ca accelerez eu prea mult,dar nu e asa. Cum am spus si mai sus,prima oara a trepidat in viteza a-2-a si facea ca si cand era in a-4-a.

    Comment


    • Si la mine se manifestă similar, deși am doar 85k km.
      Îți recomand să încerci să pleci de pe loc apăsând mai întâi accelerația până spre 1500-2000rpm și abia apoi cuplând ambreiajul și forfecând cât mai puțin. Așa se manifesta mai rar spre deloc.

      Dacă apăs accelerația concomitent cu ridicarea ambreiajului, atunci se întâmplă cel mai des.

      Comment


      • O plecare mai tare cu treapta 3 de pe loc rezolva problema temoprar in functie de cat de vechi si de glazurat este discul de ambreiaj.
        De vina este calitatea deosebita a ambreiajelor Valeo.

        Comment


        • in ideea de a se lua (curata) un strat superficial de pe discu' de ambreiaj?

          Comment


          • @Kojak: Exact! (materialul de pe disc se poate uza inegal, de aici şi tremuratul la plecarea de pe loc)
            Last edited by Ampt; 19 February 2015, 20:43.

            Comment


            • pai atunci sa incerc si eu o tiganie d-asta, ma gandesc...ptr. ca la primele demaraje, dimineata al motor rece, am si eu un tremurici d-asta la plecare de pe loc.
              trebuie s-o turez putin ca sa nu mai trepideze la demaraj, lucru care nu se intampla odata cu incalzirea motorului, respeciv a ambreiajului / subansambleleor.
              bine, nici nu-i de mirare la peste 170 mii km, dar oricum inca mai are viata in el, zic io, ambreiaju'. in mers nu patineaza.

              Comment


              • Daca face doar la rece...da i pace. Poate fi de la umezeala.

                Oricum procedura nu e chiar asa simpla...il patinez pana iese fum. Va puteti alege cu un ambreiaj parlit destul de repede mai ales daca e uzat.

                Comment


                • In cazu' asta, ma las pagubas, ca nu ma pricep la jocuri de-astea.

                  Predominant, da, cand e umezeala afara, la prima ora.

                  Comment


                  • salut.am un logan 1.5 dci euro 3 250000 km si de ceva timp in momentul cand atac ambreiajul scoate un rontait si am zis ca ar fi rulmentul de presiune, dar cand am vrut sa- l schimb mecanicul mi-a scos prima data uleiul din cutie care era negru si avea in el multa pilitura si mi-a zis ca imi schimba kitul de ambreaiaj in momentul in care am si o alta cutie de viteza ca s-ar putea ca zgomotul sa fie din cutie.precizez ca masina trage si in viteza intra aproape ca la inceput.ma puteti ajuta cu pareri daca e normal ca uleiul din cutie sa aibe culoarea neagra si zgomotul ar putea fi din ea
                    Last edited by IancuMIC; 17 March 2015, 22:21. Reason: corectare limbaj

                    Comment


                    • Trenul fix!
                      E destul de frecventa aceasta problema..
                      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                      Comment


                      • Pot sa mai merg cu ea asa? Ce s-ar putea intampla si care ar fi cea mai ieftina cale de rezolvare?

                        Comment


                        • Si nu e de la cuplul fabulos, e de la proasta calitate...
                          Nu -s mechanicosos, dar un prieten mechanichosos care are logan 1.4mpi, si are acest joc de vreo 5 ani...
                          el nici ca i-a facut ceva...nici n-are de gand...
                          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                          Comment


                          • Credeti ca daca schimb cutia cu una sh as putea rezolva problema sau rontaitul care apare in momentul cand apas pedala de ambreiaj si o eliberez este de la rulmentul de presiune care este cel original al masinii?

                            Comment


                            • Tu stii mai bine, vezi ce cutie iei sa nu aiba acelasi rontait...
                              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                              Comment


                              • Pai si atunci care ar fi rezolvarea?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google