Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • merge la 3500 pentru ca atunci sunt si danturile mai la linie in CV.

    Comment


    • Originally posted by Laurl View Post
      Problema e ca la mine nu se intampla numai in treapta a 3a. Se intampla in toate, a 3a fiind cea mai frecventa.
      Ar putea fi totusi ceva din ambreiaj?
      Prin toamna am mai coborat putin pedala de ambreaiaj ca era foarte sus in comparatie cu frana. E posibil sa fie de la asta?
      Si totusi de ce merge la 3000-3500 de ture?
      Atunci posibil sa fie si ambreiaj. Regleaza pedala 1 cm deasupra franei.

      Comment


      • Originally posted by alessandro View Post
        Esti deja al 4 lea caz de 16v cu treapta 3 bulita pe care il aud in 2 luni.
        si la dci de ce se mai intampla ?! tot cu a treia incepe si intra mai greu si in celelalte. dar mi s-a intamplat sa opresc motorul sau sa-i dau sprit si si-a revenit. dar uneori ii lua mai mult ca sa-si revina.

        Comment


        • Si al meu este 16v dar n-am nici o problema cu cutia pana acum doar clasica problema de intrare in marchariere (nu intra din prima mereu).
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • @prometheus: La fel se prezintă lucrurile şi la mine, ce-i drept la motorizare Diesel.

            Comment


            • nu cred ca intra la niciun logan tot timpul din prima in marsarier.

              Comment


              • nu cred ca intra la niciun logan tot timpul din prima in marsarier.
                Altfel, n-ar mai fi by Renault.

                Comment


                • Decat sa nu intre din prima in treapta I cum se mai intampla la Kia Ceed cu motorul de 1.4 , prefer sa nu intre mereu in marchariere la golanul meu.
                  Last edited by prometheus; 29 April 2015, 10:57.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Prin urmare nu e sigur daca e din cutie sau din ambreiaj...
                    Cred ca o sa incep cu un schimb de kit de ambreiaj si mai vedem dupa. Ca schimb/reparat cutie e ceva mai costisitor.

                    Comment


                    • nu cred ca e ambreiajul. mi se pare a fi mai degraba sincroanele.
                      la mine n-a mai facut de mai multa vreme.
                      mai facea la schimbari scurte si mers mai turat.
                      eu sper sa rezolv cat de cat cu un schimb de ulei.

                      Comment


                      • Originally posted by Laurl View Post
                        Prin urmare nu e sigur daca e din cutie sau din ambreiaj...
                        Cred ca o sa incep cu un schimb de kit de ambreiaj si mai vedem dupa. Ca schimb/reparat cutie e ceva mai costisitor.
                        Daca ai drum la Bucuresti iti fac o constatare gratis.
                        Prin mesaje sau telefon e greu sa ne dam seama ce are.

                        Nu va mai plangeti ca nu intra in marchariere.
                        Luati va Ford Focus sa vedeti marcharieru naibii si cutia dreq.
                        Ford a pus pe Focus in 2010 cutii mai proaste decat punea Renault pe Clio in 95.

                        Comment


                        • la mine facea cutia ca toti dracii si a fost "miraculosul" kid de ambreiaj exedy
                          Ia-ti o volanta de 1.6 si un kit ambreiaj sanatos si nu mai are moarte.

                          Nu stiu ce kit ambreiaj am pe Loganul actual (1.6 e5), dar merge la fel de bine ca ala hidraulic, iar cutia nu a agatat niciodata in marche-ariere. treptele sunt o idee mai lungi ca alea de pe loganul e4, dar nu semnificativ. 110 km/h la 3000 rpm. Fata de corcitura precedenta, asta moare dupa 4500rpm

                          Comment


                          • 110/h-3000 rpm asa e si la variantele vechi.

                            Comment


                            • Salutare baieti , nu stiu daca a mai intampinat cineva problema asta , dar , in treapta a 2-a face un zgomot ca si cum nu ar intra in viteza . astept un raspuns.

                              Comment


                              • Salut.Am un Logan 1.4 an 2009 si imi face probleme cutia de viteze.In treptele 1,2,3 si 4 intra greu in viteze si la treapta 2 caraie,agata.Am schimbat si chitul de ambreiaj si tot la fel face,am ajuns la concluzia ca este de vina cutia de viteze.Intrebarea mea este daca se potriveste cutia de pe un Logan 1.4 din 2005 pe Loganul meu 1.4 din 2009.Alta intrebare ar fi ce ulei sa pun la cutie,ma gandesc daca tot o dau jos sa pun si uleiul nou.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google