Plafoniera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plafoniera

    Logan 1.4 Ambiance din 2007
    Problema:
    - atunci cand este in modul auto, uneori plafoniera se aprinde si se stinge in timp ce masina merge, alteori nu se stinge cand se inchide usa, simptomele nu se manifesta mereu, pariu ca daca ma duc la service totul o sa functioneze ok
    Initial am crezut ca sunt stricate contactele de la usa (masina are contacte numai la usile din fata si la portbagaj - lampa din portbagaj se aprinde impreuna cu plafoniera) dar am facut urmatoarea verificare: am pus plafoniera pe modul auto si am inchis usile dar nici dupa un sfert de ora plafoniera nu s-a stins, am deschis usa spate care nu are contact, am intrat in masina si am oprit plafoniera, am deschis portbagajul si evident functiona lampa de acolo care se aprinde impreuna cu plafoniera, am apasat contactul din portbagaj ca sa simulez ca este inchis capacul si foarte repede lampa din portbagaj s-a stins deci toate cele 3 contacte functioneaza.
    Cred ca butonul de la plafoniera " s-a slabit".
    Cum se desface?
    Presupun ca asa se schimba si becul, prin desfacerea capacului.

  • #2
    Uch-ul vede ușă deschisă, deci comandă aprinderea plafonierei și lămpii portbagaj, butonul de pe plafonieră are influență zero
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Ca să nu existe "interpretări"
      Attached Files
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru raspuns!

        Inseamna ca este uch-ul defect? Sau sunt contactele defecte? Sau legaturtile de la uch sau contacte sunt imperfecte?

        In nota de mai sus scrie ca chiar daca las o usa deschisa, dupa 30 min tot se opreste plafoniera.

        Pe mine ma intereseaza sa nu se descarce bateria si sa raman cu masina imobilizata. Faptul ca plafoniera nu se stinge dupa 30 de secunde nu ma deranjeaza, atat timp cat sunt sigur ca se stinge dupa 30 de minute. Nici faptul ca se aprinde in timp ce conduc masina nu ma deranjeaza deoarece circul in general ziua iar noaptea pot eventual sa opresc plafoniera iar lumina din portbagaj poate sa se aprinda si sa se stinga cat vrea ea.

        Comment


        • #5
          Unul din senzorii de pe portiere sau portbagaj (repozitionare mecanică) e defect (scurt în el , pentru că apă) sau mufa R2(între scaunul soferului și prag)* e udă.

          *dacă ar fi plină de apă prima moare pompa de benzină, apoi restul semnalelor de pe spate(poziții, semnalizări, stop, ceată, jojă, închidere, difuzoare etc
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #6
            Pafoniera continua sa se aprinda si sa se stinga cand vrea ea.
            Masina nu a fost scoasa pe ploaie si nici nu a fost spalata de mai multe saptamani.

            Am gasit cauza:
            - usa de la sofer nu se mai inchide complet (foto 1).
            Daca plafoniera este aprinsa cand trag de usa spre interior se stinge imediat dar se aprinde ulterior cand vrea ea.
            Daca plafoniera este stinsa cand imping usa spre exterior se aprinde imedita si la fel se stinge cand vrea ea sau cand trag de usa spre interior.
            Acum ma preocupa ce s-a intamplat cu usa? De ce nu se mai inchide?

            Inca ceva care nu cred ca poate sa influenteze inchiderea usii. Subliniez ca aceasta problema cu inchiderea usii a aparut anul acesta.

            De foarte multi ani (10-12) surubul din foto 2 de la usa soferului se slabeste. Il strang periodic (la doua-trei luni) cu mana dar intotdeauna se slabeste. De doua-trei ori l-am strans mult mai bine cu un fel de surubelnita dar s-a slabit din nou, cei drept mai greu.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Originally posted by abc View Post
              Pafoniera continua sa se aprinda si sa se stinga cand vrea ea.


              De foarte multi ani (10-12) surubul din foto 2 de la usa soferului se slabeste. Il strang periodic (la doua-trei luni) cu mana dar intotdeauna se slabeste. De doua-trei ori l-am strans mult mai bine cu un fel de surubelnita dar s-a slabit din nou, cei drept mai greu.
              Exista lichid de blocare a filetelor de Loctite sau similar. Nu este ca o sudura, daca vrei sa desfaci, il desfaci pe viitor.

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru sfat.

                Problema cu surubul de la usa soferului nu ma deranjeaza. Am mentionat doar ca sa descriu cat mai corect situatia.

                In schimb ma deranjeaza ca nu se inchide complet usa de la sofer. Se manifesta de cateva saptamani, indiferent cat de tare inchid usa, inclusiv atunci cand surubul la care am facut referire este foarte bine strans.

                Comment


                • #9
                  Daca impingi spre usa, nu vine la linie cu cea de pe spate? E ceva care tine usa indepartata. Verifica incuietoarea de pe usa si vezi daca are un reglaj ceva, ar trebui sa aibe la fel si cuiul de pe stalp. (daca nu ma insel cuiul are reglaj pe verticala)

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc pentru raspuns.

                    Ba da, daca imping usa de la sofer spre interior se aliniaza cu usa din spate (chiar foarte usor) dar revine imediat la loc daca nu mai apas.

                    O sa verific incuietoarea de pe portiera. Cuiul de pe montant nu are reglaj.

                    Comment


                    • #11
                      Incerca sa adaugi un disc de cauciu de grosimea departarii usii in dreptul contactului
                      (deja nu mai este subiect "Plafoniera" este Problema mecanica)
                      Last edited by Silica; 17 March 2021, 19:04.

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pentru idee!

                        Deja nu ma mai preocupa plafoniera. Usa este acum problema.
                        Nu o sa-ti urmez sfatul.
                        Vreau sa rezolv cauza pentru care nu se inchide usa. Nu sa rezolv efectul, faptul ca se aprinde plafoniera.

                        Comment


                        • #13
                          Nici incuietoarea de pe usa nu are reglaj. Nu stiu cum se poate remedia problema neinchiderii complete a usii.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Cauta un tinichigiu auto el sigur te poate ajuta

                            cu dalta si cucanu,. o leaca de chit si e gata, ti-o face de comanda ! nici noa n-a fost asa misto..

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by abc View Post
                              Nici incuietoarea de pe usa nu are reglaj. Nu stiu cum se poate remedia problema neinchiderii complete a usii.
                              Cauza o reprezinta bucsa de pe cuiul amplasat in montant. Se uzeaza pe masura ce trec anii si broasca usii nu mai are in ce sa se agatze, corect!
                              Daca nu gasesti aceeasi bucsa (sunt aici colegi cu pravalii care o vand), ia un subler, masoara si foloseste un furtun transparent. Il gasesti in Dedeman si altele magazine de gen.
                              In urma cu ani aceeasi poveste sacaitoare am patit, rezolvat cu furtun. Se inchid impecabil. Atentie si la diametrul acestuia, daca e prea mare forteaza in yala. Gasesti o metoda pentru a-l subtia.
                              Spor!
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google