Lichid De Parbriz In Loc De Antigel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu e o urgenta, dar ar trebui inlocuit, tocmai datorita aditivilor cu efect spumant care se gasesc in lichidul de spalare parbriz. Atentie insa, ca e destul de greu sa scoti intreaga cantitate, asa ca poate o clatire, cand vremea permite.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #17
      n-are nici pe dracu: alcolul din lichidul de spalare e unul ordinar, ce se evapora repede, deci la 87 de grade, cand va deschide termostatul, ala se va epora, va ramane apa ce va dilua antigelul din siatalatie. JR a zis bine, goleste vasul, baga antigel si da-i talpa!
      @gogeamitu: alata data sa-i dai instructiuni complete, vasul de spalator parbriz nu-i pe partea cu volanul iar cel mai important, bine ca n-a avut motorul cald, sa fi desfacut busonul la vasul d eexpansiune, s-ar fi ales cu ceva arsuri...bine ca nu s-a intamplat nimic serios nici cu sotia si nici cu masina.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        corect seba n-are nici un drac daca goeste vasul de expans. si pune antigel

        Comment


        • #19
          Originally posted by JREwing View Post
          Teoretic, nu se întâmplă nimic, în afara diluării antigelului; în fond, nu a făcut altceva decât să amestece 2 alcooli. Singura problemă e că, probabil, a umplut vasul de expansiune până în gură, ceea ce nu e deloc bine. Deci, golește vasul de expansiune aproape complet și bagă antigel concentrat până la semnul de maxim și scapi.
          Originally posted by cosmindan View Post
          Mai mult de 200-300 ml nu cred ca a putut sa puna, deci concentratia de lichid degivrant este foarte mica.

          Eu zic ca nu sunt probleme deloc.
          Originally posted by yrman View Post
          eu zic sa vinzi masina... ca e grav rau...

          Ti-a zis JR ce e de facut.
          Daca ai bani de aruncat faci ce au zis restul.




          Originally posted by Seba View Post
          n-are nici pe dracu: alcolul din lichidul de spalare e unul ordinar, ce se evapora repede, deci la 87 de grade, cand va deschide termostatul, ala se va epora, va ramane apa ce va dilua antigelul din siatalatie. JR a zis bine, goleste vasul, baga antigel si da-i talpa!
          @gogeamitu: alata data sa-i dai instructiuni complete, vasul de spalator parbriz nu-i pe partea cu volanul iar cel mai important, bine ca n-a avut motorul cald, sa fi desfacut busonul la vasul d eexpansiune, s-ar fi ales cu ceva arsuri...bine ca nu s-a intamplat nimic serios nici cu sotia si nici cu masina.

          Singurele postari dezghetate.


          Ori cum a zis Seba,ori tragi tot ce e in vas si inlocuiesti cu antigel concentrat.
          sigpic
          "BRABUS" STYLE

          Comment


          • #20
            1) ai precizat ca vasul se alfa in partea stanga cum te uiti la motor ? e vina ta. (sau mai bine nu, ca dupa aia poate iti punea in ulei....)
            2) eu asi schimba antigelul, ca sa stau fara grija

            Comment


            • #21
              acum o saptamana a venit un vecin mai in varsata sa ma intrebe pe unde se pune lichidul de la spalator.nici nu stia de vasul ala .dupa ace i-am explicat m-a intrebat ce se pune in vasul din dreapta.am o banuiala.
              Welcome to the Club, We Have Jackets !

              Comment


              • #22
                Mama lui de manual pt utilizator cu care doteaza astia masinile la vanzare ... E optional citirea lui, cine stie ce prostii scriu aia acolo.
                sigpic

                Comment


                • #23
                  ce e mai grav e ca are loganul din 2006.e adevarat ca iese o data pe luna cu el, dar totusi....la mine daca nu ma uit eu sau socrumiu prin "borcane", restul din familie sau angajati ,din cei care folosesc masinile ,au o durere de paispe cand e vorba de verificat ceva la masini.
                  Last edited by margelatu; 8 March 2012, 10:58.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google