Probleme Electrice -semnalizare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Oti, nu ai inteles.
    Diodele le.am pus ca totul sa,functioneze normal.
    Inainte de diode aveam problemele mentionate.

    Comment


    • #47
      Originally posted by mike26ro View Post
      Pai e normal la mcv...si la,berlina nu?
      La berlina nu exista masa pe acel pin...la mcv exista. O fi alt tip de instalatie.
      La berlinele cu becuri clasice,exista masa pe acel pin(stop-frina) si mai poti primi masa(prin intoarcere de la lampa stop-frina,de pe luneta,cu conditia sa aiba bec clasic, functional.Daca lampa respectiva e cu leduri,se schimba datele problemei.De regula,decuplind,demontind,cele trei becuri,dispare sursa de masa(prin intoarcere),ai posibilitatea sa verifici functionarea unui singur bec cu led,apoi 2 si constati efectele.Referitor la instalatii,ele sunt la fel atita timp cit becurile clasice functioneaza pe ambele masini...

      Comment


      • #48
        Becurile clasice da...functioneaza. becurile cu led functioneaza doar la mine.....in cazul de mai sus.....
        Deci daca ar,fi la fel instalatiile as fi avut si eu probleme.....
        Oricum am,rezolvat problema....doar ca aveam o nedumerire ....

        Comment


        • #49
          daca ai rezolvat....spune solutia la problema, unde, ce ai facut, .....ai pus colegii sa-si arda creierii.....glumesc.....

          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • #50
            Pai tocmai am zis mai sus.
            Am pus diode pe fiecare circuit (frana si pozitie). Am intrerupt circuitele in lampa (asa a vrut proprietarul) si am inserat diodele.
            Diodele folosite sunt 1N4007.

            Asa ca...cei care mai vreti leduri in pozitii...verificati ca ledurile sa aiba diodele incorporate in soclu. Majoritatea ar trebui sa le aiba.,eu se pare ca am nimerit un lot care. e fara diode.
            Last edited by mike26ro; 27 May 2015, 19:44. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #51
              scuze, acum am inteles, multumesc pentru raspuns.
              PS
              1N4007 rezista la 1A, este suficient ? 1Ax14.4V=14.4W !!!!!!!!

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              Last edited by Oti; 27 May 2015, 21:43.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • #52
                Originally posted by mike26ro View Post
                Becurile clasice da...functioneaza. becurile cu led functioneaza doar la mine.....in cazul de mai sus.....
                Deci daca ar,fi la fel instalatiile as fi avut si eu probleme.....
                Oricum am,rezolvat problema....doar ca aveam o nedumerire ....
                Nedumerirea o ai in continuare,deoarece te imbeti cu ideea ca instalatiile sunt diferite.Iti trebuie acel fler,care vine odata cu experienta.Posibilitatile mele si ale colegilor,de a ne face o parere cit de cit obiectiva, sunt limitate la explicatiile tale.Daca ai avut probleme in rezolvarea cazului,chiar avind la indemina,un model functional(masina ta),se ridica un mare semn de intrebare...! Demontarea celor 3 becuri stop-frina,elimina masa(prin intoarcere),de care ai facut atita caz,si in continuare putea-i experimenta orice... N-am uitat nici precizarea ta,ca "nu esti afon" in electricitate,dar cu regret spun ca nu ai dovedit contrariul.

                Comment


                • #53
                  In primul rand unde ai vazut tu ca am zis ca am demontat cele trei becuri.....si unde ai vazut tu ca am zis ca am pus toate ledurile pe masina....am si bec am si led....deci.....mai incearca o data

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Oti View Post
                    scuze, acum am inteles, multumesc pentru raspuns.
                    PS
                    1N4007 rezista la 1A, este suficient ? 1Ax14.4V=14.4W !!!!!!!!

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    rezista pentru ca in realitate ledul de 30 de w consuma de fapt 6w,de unde apare si eroarea de bec ars la masinile mai destepte

                    Comment


                    • #55
                      stiu asta, in datele de catalog, daca scrie 30W, 3000 lumeni, se refera la put electrica nu la cea echiv cu a unui bec clasic.....ca sa poti calc driverele de aliment.........eu am atentionat ca diodele sunt la limita, exista risc sa se incalzeasca daca crt prin ele se apropie de 1A.

                      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by mike26ro View Post
                        In primul rand unde ai vazut tu ca am zis ca am demontat cele trei becuri.....si unde ai vazut tu ca am zis ca am pus toate ledurile pe masina....am si bec am si led....deci.....mai incearca o data
                        Te rog,fa-te inteles! Poate altii inteleg mai usor,posibil sa am eu probleme in acest sens...,asta e!

                        Comment


                        • #57
                          Se pare ca a inceput un razboi intre becurile clasice si cele led.
                          Eu revin la problema initiala : contacte imperfecte la tripla spate, cu repercursiuni la aprinderea normala a becurilor frana - semnalizare. Am patit cam aceeasi chestie pe tripla dreapta spate : la franare se aprindeau ambele becuri si cel de stop si cel de semnalizare, CLASICE.
                          Rezolvare azi: demontare tripla spate dreapta, curatat pin masa oxidat (vizibil) cu o surubelnita, pana la luciu, pe ambele fete de contact, stransa clema aferenta de pe mufa mama, curatat la luciu contactele din soclurile becurilor de stop si semnalizare, aplicat putin WD40, montat in ordine inversa.
                          Am scapat de problema. Pentru cat timp, ramane de vazut.

                          Comment


                          • #58
                            Repet pentru lenush64....
                            Am scos un singur bec clasic la MCV.....am inlocuit cu led...nu merge. Am scos si de la mine(berlina) acelasi bec....montat led....merge perfect

                            Comment


                            • #59
                              De la "nu merge" incolo,incepe meseria...,pina acolo se pricepe toata lumea.Fara sa doresc,discutia intra in penibil,de aceea consider ca e bine sa se finalizeze aici...! Succes in ale electricitatii,iti doresc...!

                              Comment


                              • #60
                                Nu e nevoie sa.mi dai exicatii...mai ales tu. Rezolvarea la problema a venit destul de repede...chiar nu ai citit nimic ? Si nu au rezolvat.o altii ci tot eu.
                                Nedumerirea mea a fost alta...dar...nu e asa importanta...nu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google