Sa Fie Benzina Proasta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa Fie Benzina Proasta

    parca in depasirii nu mi mai trage parca sta pe loc mentionez ca am un logan 1.4 mpi si bag numai benzina mol95 si nu am decat 18000 de km parcursi cam majoritatea in oras

  • #2
    pai nu merge pe parca.....daca intradevar simti tu ca numai trage masina: 1)ai grija sa nu fi cundus mai mult timp un Bmw seria 6 si sa te fi obisnuit cu el si cand te-ai urcat in logan sa fi sesizat ca numai trage ca bmw-ul (glumesc, fara sa te superi)
    2) daca intradevar simti ca numai merge cum ar trebui, treaba asta poate sa aiba ff multe cauze deci iti recomand sa te duci cu ea la garantie daca este cazul sau sa o bagi pe un tester, in astfel de cazuri testerul este singurul care te poate ajuta spunandu-ti care poate fi problema...
    Last edited by Cristi_Xp; 6 August 2012, 13:14.

    Comment


    • #3
      Schimba filtrul de aer. Poate fi de acolo.

      Comment


      • #4
        Aceeai impresie am avut-o si eu. Cum spune si colegul Fyrestarter, schimbarea filtrului de aer a imbunatatit comportamentul in depasiri. Precizez ca in ultima vreme am sentimentul ca Logan nu e "la zi" in trafic (mai ales in afara orasului), comparativ cu multele masini puternice sau, ma rog, mai bine concepute. Taica-meu are un Astra (nou) de 1.4 si scoate , cu turbo..., mult mai multi cai. E bine sa nu uitam ce conducem. Asta este...

        Comment


        • #5
          Esti culmea cristiansens!
          Cum sa compari motorul 1.4 din logan cu motorul 1.4 Turbo din opel? Ti se pare out of date? Sigur ca e out of date. A fost out of date deja de cand renault a montat acest motor pe logan. E un aspirat mic. Trebuie sa apesi acceleratia pana ce ajunge la turatii mai mari, nu se conduce ca un TDI spurcat.
          Bleach: apasa pedala aia de acceleratie, nu-ti fie mila de motor!

          Comment


          • #6
            Salut! Nu compar nimic, spuneam doar ca masinile noastre au limite, ca si eu simt frecvent ca e greu la depasiri etc, ca ma preseaza cel cu masina "X" , care nu intelege, sau nu vrea, ca imi ia mai mult pana depasesc etc. Masina lui taica-meu a fost ce mi-a venit rapid in minte. Ai dreptate, sunt out of date ...Ce sa facem? Merem si noi cum putem...

            Comment


            • #7
              @Bleach:pe caldurile astea motorul trage si mai prost.Cand depasiti retrogradati sa aveti rpm in jur de 2700-3000.Si datii in gura pana pe la 5000 rpm poate si mai mult.Nu se intampla nimic.Totusi mai trebuie si ea alergata.
              @cristiansens: ii faci o remapare.
              sigpic

              Comment


              • #8
                la 40 de garde afara, remaparea e ca si cum te pisi in un ocean, incercand sa provoci o maree
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  pe caldura motoarele aspirate au mult de suferit.si al meu trage parca e 1,2 16v mai ales ca ac merge fara intrerupere din iunie.doar daca pui turbina o sa mearga mai bine.alea nu prea au treaba ca au aer din belsug.e vorba de oxigenul din aer.
                  Last edited by margelatu; 6 August 2012, 07:41.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • #10
                    si cele turbo trag mai rau pe caldura mare. la skoda 1.9 se simte bine asta si observasem si la vechiul logan dizal care abia mai mergea pe caldura, fiind si de 65cp fara intercooler.
                    internal combustionizer

                    Comment


                    • #11
                      mergeti fara aer conditionat

                      acum lasand gluma la o parte ce vreti de la 1.4??? sa zboare???
                      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                      Comment


                      • #12
                        incearca sa schimbi si combustibilul o perioada si eu am patit-o odata cu benzina de 95 Mol nu tragea mai de loc pe urma am alimentat de la Lukoil cu 95 si a mers surprinzator mult mai bine , incerca si Lukoil o perioada

                        Comment


                        • #13
                          Pe caldura merg masinile mai greu. Eu duminica cu AC si 4 persoane in masina pe la ora 3 mergeam la cineva la masa. Pe drum national trageam de ea de ziceai ca-i caruta. Erau vreo 40 grade la umbra. Trebuia sa o turez mai tare, sa schimb pe la 4000-4500 ca sa obtin ceva performanta de la ea.
                          Last edited by Sir Andrew; 7 August 2012, 11:28.

                          Comment


                          • #14
                            E de la caldura, asa face si al meu. Dimineata si seara merge ok...ziua mai greu. La 67 de grade cum sa mearga? Benzina de la Mol e foarte ok, stai calm!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google