Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pocanit la franare si curbe stranse

    Cand pun frana se aude un pocanit, daca pun asa ft ft usor e ok, nu se aude nimic, dar cand pun frana normal, nu violenta, se aude un troznet in fata, nu deduc daca pe stanga sau dreapta, la fel cand iau viraje mai stranse se aude cam acelasi trosnet.
    Am fost la service, mi-au schimbat discurile si placutele, au mai schimbat si un cap de bara si au zis ca au strans planetara stanga ca pe acolo iesea fluid si ca e ok, au verificat si nu mai are nimic.Ba mai are...Ok, stiu ca trebuie sa treaca putin sa se uzeze putin placutele ca sa prinda mai bine frana dar sa pocane? nu cred.Oare nu e totusi din planetara?

    Comment


    • Prima data verifica daca sunt stranse prezoanele.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • la mine pocanea la franare si in curbe de la un pivot. uzura nesemnificativa dar stresanta. schimbat pivotul dupa lungi polemici cu diversi mecanici care isi dadeau cu parerea. era cat pe ce sa cumpar rulmentul de la amortizor din cauza asta. destul de greu de verificat jocul. dupa descriere posibil ai aceeasi problema. la mine mai pocanea cand aveam o roata pe asfalt si una pe suprafete denivelate.

        Comment


        • prezoanele sunt stranse bine...

          Comment


          • Originally posted by Cristi_Xp View Post
            am crezut ca nu mai aveam benzina si trage de pe fund
            Imposibil sa crezi asta, exista indicator de benzina pe bord, poate exprimarea corecta este "am vazut ca nu mai aveam benzina si am crezut ca trage de pe fund"
            Logan laureat 1.2

            Comment


            • Azi am patit una ft tare, coboram un deal cu vre 60 - 70 , am pus frana nu violenta, asa normala si am constatat ca se duce masina in dreapta asa fara mila, am inghetat ca era sa cad in santul de 3 m.apoi am tot facut teste, mergeam cu 60, puneam frana si imediat masina o lua spre dreapta.acum 3 sapt am schimbat placutele si discurile de frana, sunt curios ca o sa zica mecanicul , ce are.ma intreb ce se intampla daca o lua spre stanga..... poate muream ca prostu si mai luam si pe cineva dupa mine , poate din cauza unor mecanici de 2 lei.... inca nu acuz, las sa vad mai intai cauza...

              Comment


              • Probabil a uitat sa-ti spuna ca o perioada, pana se rodeaza placutele pe discuri, va trebui sa conduci cu atentie. Cat ai condus dupa ce ai inlocuit discurile si placutele?
                E posibil sa fie si alte cauze, desi ma cam indoiesc; in orice caz nu vad o problema a directiei.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • vezi ca pe STANGA placutele sunt murdare cu ceva gras,ulei/vaselina/lichid frana
                  sau,dar nu cred pistonas blocat pe DREAPTA
                  cel mai bine desfaci si vezi ce este acolo,cat mai curand sa nu patesti ceva nasol
                  ar fi bine sa verifici si franele pe spate,in special idiotenia aia de repartitor,care ramane blocat cand tie lumea mai draga

                  Comment


                  • Am montat ieri placute TRW...franarea super ok...fara zgomot si cu eficienta...dupa un drum de circa 120km am observat pe discul de frana din dreapta un cerc de culoarea ruginii...undeva pe jumatatea suprafetei lui...restul discului e lucios(culoarea metalica normala)...latimea cercului e de aprox. 1 cm...Discurile sunt Ferodo si sunt montate de mai putin de un an.De unde fenomenul?

                    Comment


                    • o problema cu frana am si eu.....dupa un drum de 180 km, am intrat in bucuresti
                      din semafor in semafor eram nevoit sa franez, culmea e ca la franare lenta nu se simtea nimic, in schimb la o franare mai brusca se auzea un scartait asemanator cu cel al cauciucului pe sosea (am repetat miscarea crezand ca am vreun dement in spate care isi toceste cauciucurile), dar nimic...acelasi sunet....care l'am mai auzit cand am virat mai strans dreapta la o viteza de 30-40km/h......nu'mi dau seama de la ce poate fi

                      Comment


                      • De la anvelope...
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Buna ziua . Am si eu o problema care persita de mult.. cand franez brusc de mai multe ori.. gen rally nu mai merge bine frana.. nu se mai blocheaza rotile... de la ce poate fi ? Masuna nu are abs..am incercat cu mai multe tipuri de placute.. discurile sunt pline...

                          Comment


                          • este de la placute ca sunt prea moi si de la discuri ca sunt pline si nu se racesc bine, nu mai face vitejii d-astea cu discurile de frana pline ca te vei trezi ca se ovalizeaza si-uite asa ajungi sa le schimbi
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Se incing placutele, discurile si lichidul de frana. E normal sa-ti scada eficacitatea. Daca vrei sa reduci fenomenul de fading, ai nevoie de discuri mai bune (eventual ventilate, daca nu ai), placute racing si lichid de frana proaspat schimbat sau cu punct de fierbere mai ridicat.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Ma duc si eu cu viteza pe autostrada Germania cu 170 km si trebuia sa pun piedica, la care autoturismul trage tare pe stanga. O tin ferm de volan am transpirat un pic dupa care a doua zii dus la serice. Baietii pun pe tester, imi dau o foaie A4 ca totul e ok. Bun vin acasa, ma bag in garaj si desfac frana pe stg. fata sa ce are. Culisantul de jos era gripat si ruginit fara vaselina. Am gresat cu vaselina grafitata si nu mai am probleme. Atat am vrut sa va spun despre testele pe computer efectuate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google