Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e nicio problema cum a bagat inapoi tamburii,
    din cauza ca sabotul nu calca pe toata latimea tamburului ramane o crestatura si chiar de intra greu peste saboti odata intrat complet calca perfect sabotii pe tambur, daca la asta te refereai cand spuneai ca nu e corect cum a bagat la loc tamburii, ideea este ca pe stand fortele de franare a rotilor spate sa fie apropiate.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Originally posted by 827sam View Post
      Autoreglajul acela al tamburilor functioneaza cat e nou, dupa ceva timp, uzura si praf rezultat din frecarea sabotului cu tamburul autoreglajul nu mai functioneaza
      Daca afirmatia ta vine in urma unui test de frana, te cred, dar daca doar presupui, atunci gresesti.
      Eu pur si simplu am scos tamburul, am desprafuit cu un spray de frane, am curatat bine, am gresat sistemul de autoreglare apoi am dat 3,4 dinti de la rotita aia in sus apoi am pus la loc tamburii. Acum vin la fix, frana de mana s-a strans si tine de la primul dinte, pedala de frana nu mai trebuie apasata asa mult (oricum greu sesizabil insa exista acea diferenta) si nici nu mai scartaie atunci cand iei piciorul de pe frana arcul ce strange sabotii sa nu atinga de tambur.
      Repartizarea fortei de franare la masinile mici, se face in genere doar 30% pe puntea spate; mai mult, in lipsa greutatii pe aceasta, forta de franare poate fi chiar mai mica. De aceea gasesc total gresita ideea cu apropiere dupa ureche a sabotilor pe tamburii spate; la masinile fara sistem ABS, aceasta indeletnicire te poate duce in situatii critice.
      Last edited by IancuMIC; 8 October 2013, 20:33.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Autoreglajul functioneaza mereu. La masinile fara ABS, se modifica calibrarea repartitorului, pe care nimeni nu se mai oboseste sa-l regleze.

        Eu n-am avut nevoie sa reglez frana de mana pana la 150.000 km, pedala a ramas tot acolo si dupa ce am pus sabotii noi.
        sigpic

        Comment


        • salutare ! am si eu o problema la franare mai exact pana sa schimb placutele acum 2 luni loganul meu frana mai bine (dar nu la fel ca meganul 1 pe care il mai am si care are acelasi sistem de franare adica tot discuri ventilate si tamburi pe spate) insa de cand am schimbat placutele franeaza prost de tot si am tot mers cu ea cam 1000 km si degeba trebuie sa apas f tare pe frana ca sa dea in nas calumea adica apas cu forta cam dubla pe pedala fata de megane si azi am facut proba cu un prieten el afara eu la volan si dai frane si frane si cu meganu si cu loganu, la megan se blocheza rotile din spate la franarea violenta la logan nu ... sa fie tot acel repartitor pe care l-am reglat acum un an de zile la itp ??? ar fi culmea sa-l schimb masina are doar 35k .... voi ce ziceti ???
          logan 1,5'DCI /85cp.

          Comment


          • salut, se aude un scartait in spate cand las frana de mana jos, de la ce poate fi?
            Mentionez ca nu am reglat cursa la cabluri nu nimic Se aude atat cand o las pe drum drept, cat si in panta cand urc vre-un deal daca opresc trag frana de mana si dupa aia o las jos
            ​​​​​​

            Comment


            • @Leo, ia de vezi aci, ai si cauza si remedierea:

              Acum doi ani cand am filmat tutorialul Schimbare ferodouri la Logan fara ABS , acele parti metalice ce se atingeau le-am uns cu putin ulei ...

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Daca afirmatia ta vine in urma unui test de frana, te cred, dar daca doar presupui, atunci gresesti.
                Cand am schimbat etrierii de ventilate am fost in service la dacia sa-mi schimbe si lichidul de frana. Dupa aerisire+schimb lichid frana a pus-o pe standul de franare si dezechilibrul pe spate era imens si frana de mana tinea cam de pe la jumatatea cursei. Roata stanga spate aproape ca nu tinea la frana din cauza autoreglajului care nu a mai functionat pe masura ce s-au consumat sabotii. Roata dreapta era si ea cu joc mare insa nu la fel precum cea din stanga. Prima data cand am facut operatiunea a fost pe la 70.000 km, o voi repeta la 100.000.
                Astept acum ITP sa vad cum se prezinta si pe stand echilibrul ca pe strada s-a schimbat radical comportamentul masinii la franare.

                @Leo0608 ce auzi tu este scartaitul sabotilor pe taler, cursa lor e prea mare, regleaza tot pe acolo si nu se va mai auzi nimic, ai de la streulea mura in gura sa faci tot ce trebuie.
                Last edited by 827sam; 9 October 2013, 08:58.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • salutare ! am si eu o problema la franare mai exact pana sa schimb placutele acum 2 luni loganul meu frana mai bine (dar nu la fel ca meganul 1 pe care il mai am si care are acelasi sistem de franare adica tot discuri ventilate si tamburi pe spate) insa de cand am schimbat placutele franeaza prost de tot si am tot mers cu ea cam 1000 km si degeba trebuie sa apas f tare pe frana ca sa dea in nas calumea adica apas cu forta cam dubla pe pedala fata de megane si azi am facut proba cu un prieten el afara eu la volan si dai frane si frane si cu meganu si cu loganu, la megan se blocheza rotile din spate la franarea violenta la logan nu ... sa fie tot acel repartitor pe care l-am reglat acum un an de zile la itp ??? ar fi culmea sa-l schimb masina are doar 35k .... voi ce ziceti ???
                  logan 1,5'DCI /85cp.

                  Comment


                  • Mergi la o statie ITP si cu 30 de lei verifici exact forta de franare precum si repartizarea franei spate stanga-dreapta.
                    Poate repartitorul e blocat. Intr-o oarecare masura se mai poate si regla, dar de obicei se ajunge la inlocuire. Ghinionul tau, ca unul ieftine nu te tine, unul bun de origine costa destul.
                    Pe la 40k a picat si repartitorul meu, din cate tin minte.

                    Dar problema ta pot fi niste placute de frana mai proaste decat dinainte, si cum spui ca masina are doar 35k, erau placutele din fabrica.
                    Last edited by mr.K; 11 October 2013, 08:50.

                    Comment


                    • Originally posted by geooox View Post
                      dai frane si frane si cu meganu si cu loganu, la megan se blocheza rotile din spate la franarea violenta la logan nu ...
                      Tu practic ce doresti ? Sa se blocheze rotile spate ? Interesant

                      Comment


                      • Originally posted by geooox View Post
                        i azi am facut proba cu un prieten el afara eu la volan si dai frane si frane si cu meganu si cu loganu, la megan se blocheza rotile din spate la franarea violenta la logan nu .... voi ce ziceti ???
                        Eu spun ca problema e la... Megane.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • nu ! deci cand franez se ridica totusi parca cam mult in sus de fund iar pedala e f tare adica la o frana cu meganul asa medie la logan trebuie sa apas cam cu forta dubla pe frana ca sa se opreasca aproape ca meganul si inainte nu era asa, spun de megane deoarece sunt aceleasi discuri, aceasi etrieri si aceeasi tamburi si sistem de franare ! la loganul prietenului meu care e un 1,4 cu disc neventilat franele lui tin la fel ca la megane si DA se blocheza roata din spate pe cand la a mea oha .... cum am spus am mai reglat acel repartitor de kkt acum un an ! cat costa acel repartitor original ??? pe mercador am gasit la 330 lei parca
                          Last edited by geooox; 12 October 2013, 01:16.
                          logan 1,5'DCI /85cp.

                          Comment


                          • mda ... am schimbat placutele noi luate cu 50 lei din vitan cu cele vechi de dinainte si acum praneaza f bine, deci e de la placute ... de foarte prosta calitate !
                            logan 1,5'DCI /85cp.

                            Comment


                            • si alea din vitan sunt de calitate, ce sa spun. Din cauza astora ca voi, care pun porcarii ieftine din materiale proaste si care schimba ce trebuie schimbat la intervale cum il taie capul pe fiecare se intampla majoritatea nenorocilor gen "am ramas fara frane"

                              Comment


                              • deci nu cumparati placute de frana germany marca BRECKNER !!! extrem de proaste credem ca e repartitoru sau mai stiu eu ce si era de la placute ....
                                logan 1,5'DCI /85cp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google