[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • din cate stiu eu, teflonul e un fel de plastic, un polimer, de fapt, cam netransparent...cum dracu se depune ala pe geam print-o singura sprit-uire de solutie pe geam? care aveti oale de teflon, incercati sa le stergeti pana se uzeaza teflonul. e foarte greu, e materialul cel mai rezistent la frecare(ca de-aia se baga in pivoti) si chiar cred ca si daca se depune pe parbriz, in 2-3 ani, geamul ar trebui sa fie opac si stergatoarele rase pana la suportul de plastic...poate e ceva in lichid cu efect de teflon...promit ca o sa mai studiez acest aspect si revin cu constatari. deocamdata cred ca-i bull-sheet faza cu lichidul cu teflon. un motiv in plus sa cred asta, diluantul de teflon ar putea ataca si palsticul de pe masina, ori lichidul ala nu dizolva ligheanul
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Si eu ma gandesc ca e o solutie ceva care tine locul teflonului si care cred ca e ceva unsuros, un fel de grasime sau ceara, sa alunece apa.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • dati-le cu silicon

        Comment


        • Ma scuzati dar nu m-am putut abtine.
          Mai bine suport scartaitul cand ploua decat sa suport dare de grasime pe parbriz...
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Enervanta problema...ale mele scartie si nici nu sterg bine...cel de la sofer lasa urma cat palma in stanga jos....cel de la pasager exact pe mijlocul parbrizului (sunt la a doua pereche si am aceeiasi problema)

            Comment


            • Originally posted by suru View Post
              eu am ieftinitura de real cu 6ron 5 litri si dezgheatza dar nu mai folosesc metoda sa nu stric lamelele.
              in benzinarii lichidul de parbriz e mai scump decat benzina
              folosesc si eu aceeasi ieftinitura si dupa 1 an si 3 luni folosesc stergatoarele originale
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by gheorghe82 View Post
                Enervanta problema...ale mele scartie si nici nu sterg bine...cel de la sofer lasa urma cat palma in stanga jos....cel de la pasager exact pe mijlocul parbrizului (sunt la a doua pereche si am aceeiasi problema)
                incearca sa mai reglezi jetul de apa si sa il directionezi catre partile cu pricina. problema asta o aveam si eu in partea stanga jos la stergatorul din stanga si pe mozoleala asta inteleg ca te apuca toti dracii. succes!

                cata bataie de cap cu stergatoarele astea!...
                Last edited by andrei; 6 January 2008, 18:53.

                Comment


                • am vazut la Carefour lichid cu teflon -30 - 10 lei 3 l

                  Comment


                  • Frate numa ce am schimbat stergatoarele si cu inghetul asta s-au dus naibii si astea
                    Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                    Comment


                    • La mine cind scrtiau, stergeau.Cind am remarcat ca nu mai scirtie pe parbriz,a trebuit sa le schimb. Nu am gasit calitate nici la Bosch,nici la alte marci decit la VALEO (model Clio II originale) le-am tras pe parbriz inghetat, plin de noroi din spatele camioanelor etc dar fata de ce am cheltuit si am testat anterior fac toti banii
                      Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                      Comment


                      • de cind cu frigu si zapada care au venit am intrat si eu in clubul asta, parerea mea este ca cel putin acum cind e frig ingheata suportul lamelei si ramine cu virgula curbura parbrizului din pozitia de repaus a stergatoarelor iar cind se comanda stergerea nu poate sa urmareasca curbura parbrizului care este diferita de cea din zona de repaus, de aici scirtiit si stergere ineficienta cel putin asa cred eu.

                        Comment


                        • Pai sunt de alea scumpe cu un mil jumate setu parca...nu mai ai treaba. Laurentiu stiu ca are asa ceva (din TM) si merg super. Dar pretul...Si la mine pe frigul care a fost nu mai stergeau cum trebuie...opream si le curatam de gheata (cu unghiile, si dadeam cu ele de parbriz mai sa il sparg!! asta e....)

                          Comment


                          • incercati ku stergatoare de renault de 17 arata si sterg superfain se potriveau de munune si pe golanel
                            ym! dorinu2005@yahoo.com
                            BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                            Comment


                            • Problema stergatoarelor(scartiit) este data de forta de frecare.Incercati sa puneti in lichidul de spalare o cantitate mica de PUR (de la bucatarie) sau antigel, de fapt se reduce frecarea prin lubrifiere.

                              Comment


                              • si la mine un stergator scoate un zgomot infernal si nici nu mai sterge bine deloc concluzia e k sunt de proasta calitate , si masina e de 6 luni
                                ym! dorinu2005@yahoo.com
                                BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google