[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai exact ce-ai facut?Suna interesant
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Explicatia a fost mai pompoasa pt. a detalia fenomenul( asa cum l-am vazut eu) insa solutia e simpla: pur si simplu am rasucit bratele stergatoarelor astfel incat lamelele sa cada sub un unghi cat mai apropiat de 90 grade pe parbriz.Probabil din cauza arcului prea puternic acestea isi modifica in timp inclinatia aparand acele sarituri ale lamelei.
      La mine a mers ,nu stiu daca este o solutie universala dar merita incercat.

      Comment


      • Bun si cum le-ai rasucit?De la capota motor spre oglinda retrovizoare sau invers?Scuze ca intreb dar vreau sa fie cat mai clar pentru toti
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • am pus in atas un desen. sper ca se intelege
          Attached Files

          Comment


          • asa se rasucesc, ca in figura.Eu le-am rasucit asta vara si nu mi-au mai sarit pana cand a venit zapada si au inghetat, acum ca e cald afara si nu mai ingheata se comporta bine.

            Comment


            • Deci am facut poze cum imi stau stergatoarele de 56 si 53 cm la mine pe parbriz
              Am facut poza sa vedeti si pana unde stterge cel de 56, un pic se atinge la mijlocul parbrizului cand sunt jos cu cel de 53 dar oricum asta de 56cm vine peste el asa ca nu deranjeaza,iar cel de 53 in stanga jos e, exact la fix pana langa acel plastic din coltul parbrizului!
              Eu zic ca sunt ok, si imi sterg super bine, stergatoarele sunt Alca,nu scartaie
              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • Mama wizard ma mir ca nu ti se lovesc intre ele,Din cate vad sunt chiar la limita imposibilului.

                Comment


                • Alin is numa bune ))si daca chiar deranjeaza(ceea ce pe mine nu) pot taia un pic din surplusul ala de guma de la stergatorul de 53cm(din mijloc) si uite asa nu se mai intalnesc intre ele )dar le las asa ca nu prea au treaba unu cu celalalt
                  sigpic

                  Comment


                  • Tu ai bratele torisonate altfel, la mine de exemplu, dar si la multi altii, steragtoarele stau in repaus unul in prelungirea celuilalt, nu unul peste celalalt.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Nu cred ca is torsionate, modelul este din 2005 si sunt bratele ei alea originale de cand ii masina!
                      Ala ce se vede ii prelungirea de la stergator, un fel de exces de la lamela si am pus-o eu sa stea sub stergatorul de la sofer si vad ca sta acolo, cum am zis mai sus pot sa o tai daca vreau ca nu afecteaza cu nimica,si atunci stau egale,"cap in cap"
                      sigpic

                      Comment


                      • stergatoare logan

                        ce le cu silicon merita banii cam 50ron

                        Comment


                        • de unde ai luat cu silicon? ai asa ceva? cum se comporta?
                          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                          Comment


                          • ce sa fac... sa-mi iau stergatoare aero sau clasice?din cate am citit aero pe logan nu prea sunt bune.oricum ar fi le vreau pe 53.ce-mi recomandati?

                            Comment


                            • Ia-ti aero in orice situatie. Sterg incomparabil mai bine
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • sa mi le arati si mie,ca imi iau si eu vreo 3 seturi,ca am avut 3 seturi deja,de firme diferite,si ieftine si scumpe,si degeaba.ALCA RULLS.7 lei bucata,56 cu 53,la fel ca la wizard24,si masina e din 2008 si bratele stau la fel ca la el,doar ca la mine nu se ating intre ele.deci inca o data ALCA RULLS,sterg super bine si nu fac zgomot.si astea imi permit sa le schimb o data pe luna,daca chiar se strica.dar le am de 2-3 luni si sunt super bune
                                Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google