Zgomot Roata Dreapta Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    salut
    am si eu o problema.. de curand din cauza poleiului, am derapat cu masina, si m-am suit pe o bordura, destul de inalta, si destul de violent.. lovitura puternica a fost in roata dreapta fata.. in ruma loviturii, la prima vedere nu au fost daune prea mari.. vizibil doar cauciucul ciupit putin.. apoi am observat ca volanul imi sta putin stramb spre dreapta, cand masina ruleaza drept.. iar apoi am observat si un sunet ca de joc, cand o accelerez putin mai tare, (in turatii joase, altfel zgomotul ar fi acoperit de zgomotul motorului) si cand iau piciorul de pe acceleratie, la fel in turatii joase.. in rest masina nu bate in niciun fel la denivelari sau viraje.. nici nu trage dreapta sau stanga.. ma poate ajuta cineva daca stie cumva ce s-ar putea sa se fi stricat?

    Comment


    • #47
      salut, faza cu volanul stramb, aia poate fi nasoala sau nu. adica nasoala ca din caseta de directie a fost fortata si s-a dereglat, nu stiu sa explic, sau doar capul de bara trebuie schimbat/reglat.oricum s-ar putea sa fie si rulmentul, sa aibe ceva
      oricare ar fi trebuie macar in service sa intrebi, sau sa platesti 40 lei pentru o constatare
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • #48
        cam care ar putea fi consecintele daca mai merg cu ea asa?
        si as ruga daca stie cineva un pret informativ pentru caseta de directie.. presupun ca daca din cauza ei e volanul stramb, necesita reparatie prin inlocuire..
        Last edited by lucian_crb; 24 January 2010, 02:50.

        Comment


        • #49
          eu am mers cam 2 ani cu volanul strambat spre dreapta cam 4 cm, nu stiu cum a ajuns asa, ca masina a fost a tatalui meu inainte, si jantele nu au nimic...
          doar acum 2 ani parca, adica in 2008 am fost sa schimb capatul de bara dreapta, cel care in romania ia toate gropile, si atunci mi-au zis la service dacia de aci din medias, ca nu e nimic strambat sau ceva de genul, ci capatul de bara dreapta era cateva ture mai desfacut
          cum s-o intamplat asta, nu stiu, dar doar cu volanul asa stramb daca mergi, nu are nimic, cu rulment bulit, e grav ca se poate gripa si rupi cam tot la roata, inchipuie-ti ca se blocheaza roata in mers pe la 60 la ora...cam nasol...
          si cel mai bine, in service, o constatare sa-ti zica daca e rulmentul dus, daca ai ceva la capatul de bara, daca trebuie o geometrie, poate roata cu care ai lovit acum nu mai e aliniata chit ca tu nu simti la volan, dar o sa vezi la uzura cauciucului , si daca ai sau nu ai ceva la caseta de directie...la cat costa o constatare, mai bine sa dormi linistit noaptea

          PS nu din caseta de directie e asta, nu neaparat sau mai bine zis daca e de acolo inseamna ca e grav
          geometria se face din capetele de bara, se mai strange intr-o parte si se mai desface in cealalta, asa se indreapta si faza cu volanul cel putin la mine asa au facut, si mi-au dat volanul perfect drept
          Last edited by bolo; 24 January 2010, 02:59.
          Life is short...play more!
          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

          Comment


          • #50
            da.. o sa vad cand ajung in service sa vad ce are.. ma gandesc ca daca ar fi rulmentul ar hurui tot timpul, nu ar bate doar la accelerari de decelerari...

            Comment


            • #51
              rulmentul huruie incontinuu cand nu e abea pe duca, ci atunci cand trebuie sa-l schimbi neaparat si esti in pericol de roata blocata
              si la mine acum mi-a aparut un huruit, numai intre 40 si 60 la ora, dispare si abea pe la 110 reapare, 2 zile am stat cu urechea pe masina sa il localizez si tot nu stiu daca e dreapta fata sau stanga spate, nu de alta dar huruitul, mama lui, se propaga prin tablarie si nu il poti localiza din prima
              asa ca mai astept o saptamana si apoi me duc in service sa-l schimbe ori fata ori spate sa vedem, cel mai mult am mers cu un rulment pe fata dus 4000 km, bucuresti-dortmund si inapoi, trecand peste faptul de inconstienta, nu stiam atunci ca e rulmentul, credeam ca placutele de frana, tot asa huruind numai la brusc dreapta, accelerari si decelerari bruste...
              Life is short...play more!
              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

              Comment


              • #52
                la mine nu huruie.. se aude un pacanit ca si cand ai misca o teava mai suptire intr-una mai groasa.. atat ca sunetul nu e chiar atat de metalic, cel putin asa se aude in masina.. cu un rulment care huruia am mers si eu, din romania pana in olanda si inapoi.. si huruia tare, ziceai ca e motor de avion, atat ca era la un golf4, nu la logan

                Comment


                • #53
                  Am avut si eu o problema asemanatoare, adica un zgomot(ca un scartait), foarte enervant, la denivelari, la plecarea de pe loc, la franari. S-a rezolvat. Am fost la service, si am facut o geometrie. Mi s-a spus ca am amortizorul indoit. Dadusem printr-o groapa, si am reusit performanta de a indoi amortizorul. Mi-au schimbat amortizorul, si a disparut scartaitul.
                  fara linkuri externe

                  Comment


                  • #54
                    Am si eu urmatoare problema, acum 1 luna a inceput sa se auda un vuiet un fluierat la roata dreapta fata, in momentul in care plecam de pe loc, nu se auzea tot timpul. Am fost in service sa fac revizie la 70.000 km si le-am zis ce s-a intamplat, am crezut ca este o prolema la placutele de frana sau uitat au polizat placutele, cateva zile a mers nu se mai auzea nimic. Dar ieri a inceput sa se auda si in timpul mersului (nu tot timpul) iar in momentul in care misc putin de volan dispare. A mai patit cineva fenomenul acesta. Am atasat si un clip in care se aude vuietul ca si cum ar freca ceva.

                    Comment


                    • #55
                      eu unu as banui rulmentul

                      Comment


                      • #56
                        Recent am depistat un Zgomot ciudat care vine din partea stanga, de prin zona rotii.
                        La trecerea peste denivelari se aud niste pufnituri, ca si cum ai impinge fortat niste aer sub presiune pe o conducta, sau ca si cum ai avea suspensii pneumatice ca la autobuz, dar care scapa aer. Oare sa se fi spart amortizorul si sa elimine aerul fortat cumva ca o seringa? Nu am vazut ulei scurs pe amortizor, iar cand apas de masina in jos nu se aude. Alteori se aude ca si cum as avea agatat de roata o sarma care plesneste asfaltul, dar se aude incet, si doar daca cobor geamul.
                        Multumesc.

                        Comment


                        • #57
                          eu ma gandesc ca e sunetul produs de amortizor,nu m-as ingrijora prea tare

                          Comment


                          • #58
                            Probabil ca ai dreptate, pana acum nu se auzea asa ceva, e adevarat ca sunt cam uzate dar nu pufnea nimic pana acum, si numai pe partea stanga fata. Sa inteleg ca te referi la un amortizor uzat, nu?

                            Comment


                            • #59
                              nu,la un amortizor uzat trancane,la tine se comporta ca un amortizor normal

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by zoliasi View Post
                                Preferance 1.4 2005,25000km.Am un zgomot care apare la trecerea peste denivelari.Am fost la un service la o cunostinta si mi-a spus,dupa verificari,ca ar fi vorba de suruburi la etrier,dar se gasesc numai la dealer.Am fost acolo si mi-au aratat pe monitor desenul explodat al etrierului unde sunt mai multe surburi.Care din ele?Acuma cunostinta mea e plecata in concediu si n-am cum s-o intreb.Atasez o imagine cu etrierul poate ma ajuta cineva(pagina 33).Sau poate e boltul din etrier(ceva ca un bolt care e in componenta etrierului).

                                asa am patit eu cand treceam peste denivelari sau mergeam pe drum de tara se auzea un zgomot am schimbat capetele de bara si gata nu mai face

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google