Zgomot Roata Dreapta Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Dodo View Post
    Este un zgomot metalic nu cred ca este de la cauciuc.

    Nu am apucat sa desfac roata astazi pentru ca a nins la Brasov.V-as fi recunoscator daca imi impartasiti si alte pareri.
    asteptam un raspuns --- daca nu mai ninge

    ,,DE_TOATE,,

    Comment


    • #92
      Originally posted by kti View Post
      asteptam un raspuns --- daca nu mai ninge
      Trage a rulment, dupa cum spui ...

      Comment


      • #93
        da dar asa zisul uruit trbuie sa se auda bine nu gluma si binenteles odata cu marirea vitezei.

        ,,DE_TOATE,,

        Comment


        • #94
          aceasi problema o am si eu imi bate cv la roata dreapta fata....initial am crezut ca-i din scut ,am stras scut..tot e zgomotul cu rotile drepte nu virate..se aude doar la gropi..insa de exemplu daca franez usor cand dau intr-o groapa mica nu se mai aude acel troncanit...ieri am ridicat masina pe cric miscat roata si tinand de burduf sunetul se aude de undeva de sub scut cam pe la jumate...pana mea.. nu stiu ce are...in service cand m-am dus au zis ca-i din etrier un surub slabit....
          id messenger:merlan.alexandru

          Comment


          • #95
            problema rezolvata...suruburile de la scut de langa busonu de ulei rupte...inlocuite...sunetul a disparut :d
            id messenger:merlan.alexandru

            Comment


            • #96
              va salut domnilor, lamuriti-ma in urmatoarea problema: cand virez la maxim stanga si dau cu spatele se audeo o bataie pe partea dreapta(poc), cand merg inate si virez maxim stanga, sau dau in vro denivelare la fel se aude: am schimbat bratele cu tot cu pivoti, si stanga si drapta..tot asa face..o fi planetara??

              Multumesc

              Comment


              • #97
                Originally posted by catalintal View Post
                va salut domnilor, lamuriti-ma in urmatoarea problema: cand virez la maxim stanga si dau cu spatele se audeo o bataie pe partea dreapta(poc), cand merg inate si virez maxim stanga, sau dau in vro denivelare la fel se aude: am schimbat bratele cu tot cu pivoti, si stanga si drapta..tot asa face..o fi planetara??

                Multumesc
                Pana la planetara verifica capetele de bara , bielete antiruliu, bucse bara stabilizatoare ...
                Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                Comment


                • #98
                  va salu am spre vcanzare ambele bielete...sper sa fi nimerit bine..daca intereseaza pe careva..
                  menztionez ca nu sunt originale..

                  Comment


                  • #99
                    Zgomot la Logan din 2006 - dreapta fata - zgomot metalic ca si cum ar fi vreun surub de la scut bine prins (se aude doar la franare - si doar o data , apoi daca vreau sa-l mai aud trebuie accelerat putin si iar in decelerare se aude ?) de la ce credeti ca ar putea fi ? PIVOT PLANETARA BRAT verificate - restul nu (e masina de firma si merg 3 inshi pe ea) any idea va rog privat !
                    1.6 MPi Icy White

                    Comment


                    • strange suruburile de la scut !
                      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                      Comment


                      • Vin si eu cu trancaneala mea.Aveam un zgomot pe dreapta fata.Se auzea cand puneam frana cand ajungeam la STOP sau la mers in coloana cu viteza redusa...Ca sa nu o mai lungesc,la service s-au descoperit urmatoarele defecte:pivotul si bucsele de la bascula, planetara cu joc in tripoda si flansa amortizor.Am schimbat pivotul , bucsele si flansa de la amortizor, de planetara nu am am mai avut bani.Am ramas cu un fel de rontaiala de la planetara si un zgomot infundat pe dedesupt ce se aude in special pe denivelari.Am fost iarasi la service pt, zgomotul infundat si s-au descoperit urmatoarele probleme:bucse bara stabilizatoare si "gumele-bucsele" tot de la bara stabilizatoare.Meseriasul mi-a spus ca nu e nevoie sa le schimb daca nu ma deranjeaza zgomotul deoarece acestea nu pot provoca alte defecte.
                        PS.Incepe sa se auda mai tare zgomotul si o sa merg sa schimb si acele bucse.Va tin la curent.

                        Comment


                        • Am schimbat recent discurile frana(600km). Dupa 250km am auzit o scartzaiala metalica.
                          Am mai facut 300km, nu s-a mai auzit deloc, insa in ultimii 50km scartzaiala a devenit din ce in ce mai deasa. Nu imi dau seama inca de la care roata. Rotile nu infirbanta, discurile nu sunt fierbinti.

                          Cand virez pe loc nu se aude nimic. Am tras de roti, am impins - nimic. Se aude aleatoriu si nu e ritmic, nu tine cont de viteza, se aude si pe sosea buna. Nu tine cont daca franez/accelerez sau nu. Merg 5km in care nu se aude deloc apoi deodata 5-6 scartzaieli.

                          Am facut un test si in mers se aude doar cand virez dreapta, stanga deloc. Dupa 5 minute am vrut sa repet testul....nu am reusit sa produc iar zgomotul respectiv, deci clar e aleatoriu.

                          Ma gandesc sa nu fi uzat eu un rulment cand am scos discurile, dar parca au iesit relativ usor, am dat usor cu ciocanul. Capetele de bara le-am schimbat recent, mai am o bieleta pe dreapta de schimbat. As zice ca se aude ca un rulment uzat dar nu e continuu si nu e huruit e doar o scartzaiala enervanta. Ce credeti?

                          Comment


                          • Am identificat, desi din descriere pare rulmentul totusi era vorba de o placuta care ramanea lipita de disc pe interior. Din cauza acelor tablite care fixeaza placutele, tablitele din interior(ambele sus-jos) erau indoite si faceau ca placuta sa ramana fixa si sa culiseze f greu. Si la iesit a iesit greu. Intrebarea e ce fac cu acele tablite? cum pun altele pe viitor sau de unde le cumpar?

                            Comment


                            • schimba flansele , rulmentii si piulita la amortizor .

                              Comment


                              • salut am si io o intrebare am observat in seara asta cind mergeam cu masina un zgomot nu lam putut localiza precis dar cred ca e de la una din rotile fata e ca o pocaitura care se aude in mers cam peste 30 km/h ce ar putea fi .
                                VA ROG SA MA AJUTATI ! VA multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google