Zgomot Roata Dreapta Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Salut !
    Am citit tot acest topic in speranta ca voi rezolva problema mea. In schimb am devenit si mai pesimist ... Problema mea este urmatoarea :
    - in urma cu 2 luni am lovit coltul unei borduri, la viteza foarte mica, de unde a rezultat cauciuc taiat si janta aluminiu indoita - Stanga fata. Am inlocuit cauciucul si am indreptat janta. Plecand la drum ( eram in concediu, 1000km de casa ) am observat ca-mi trage dreapta, in conditiile in care eu lovisem stanga fata. In fine am rezolvat aceasta problema la un service in Dej, inlocuind rotile stanga/dreapta fata.
    - de 2 saptamani a aparut un zgomot care vine din zona rotii stanga fata ( cea cu care am lovit bordura ). Este vorba de un zgomot care se aude la viteze mici mai accentuat ( la viteze mari il acopera zgomotul motorului ), pe drum denivelat, gen piatra cubica sau asfalt denivelat. Zgomotul este similar unei bucati de cauciuc dur bagat intr-o cutie de carton. Zgomotul nu este unul constant.
    - am fost la service sa fac o constatare. Concluzia lor: nu am nicio problema la roata, nu am niciun fel de joc.
    Eu cred ca este din etrier pentru ca am sesizat acelasi zgomot atunci cand franez in scurt, la viteze mici.
    Astept cu nerabdare sfaturile voastre !

    Toate cele bune !

    Comment


    • #77
      nu stiu cum e cu cauciucul in cutia de carton dar eu as banui rulmentul . Poate in urma impactului s-a spart - tasat vreo bila si acum dupa ce ai mai rulat cu ea incep sa se vada rezultatele . Recomand si un stand de directie ca e posibil sa se fi strambat tija amortizorului sau poate chiar bratul in urma impactului si in timp va uza cauciucul. Cel mai bine faci o constatare serioasa , schimbi rulmentul daca e cazul si apoi faci o directie.
      Pain brings out the truth in us all...
      ...how much truth can you stand?

      Comment


      • #78
        Da, multumesc pentru informatii ... insa solutia era una foarte simpla ... numai ca cei de la Condorul Calarasi ( niste bulangii lenesi ) nu au vrut sa rezolve problema. Asa ca am mers la Slobozia, unde baietii mi-au spus clar din start ca trebuie schimbata bascula stanga. Au schimbat-o pe garantie si acum toate-s bune.
        Numai bine !!!

        Comment


        • #79
          salut!am si eu o problema,de cateva luni mi-am cumparat un logan.inca de atunci am sesizat ca are o problema cu rulmentul de la rota din fata partea dreapta.l-am schimbat si dupa circa 1000 de km a inceput iar sa huruie.mentionez ca masina a fost usor atinsa pe partea drepta fata,e posibil ca la impact sa se fi strambat ceva pe acolo si roata sa nu mai calce drept si sa uzeze prematur rulmentul sau am avut eu ghinionul sa nimeresc un rulment cu vreun defect de fabricatie.intreb acest lucru ca nu vreau sa-l schimb iar si sa ma tina tot 1000 de km.voi ce credeti?multumesc si astept parerile voastre

          Comment


          • #80
            deci daca nu a fost macar un rulment SNR care e cam 200 lei la deale cel fara ABS atunci tind sa cred ca e rulmentul de vina , asta in cazul in care ai luat un aftermarket asa sub 100 lei sa zicem . Un alt aspect ar fi montajul , daca s-a pus stramb in presa sau daca s-a introdus rulmentul in fuzeta cu ciocanul .... un stand de directie ar trebui sa te lamuresca daca geometria rotilor e buna si rulmentul ruleaza corect.
            Pain brings out the truth in us all...
            ...how much truth can you stand?

            Comment


            • #81
              rulmentul era in cutie de renault,banuiesc ca era de origine,e posibil sa fie si din cauza calitatii montajului...dar daca geometria nu e buna e posibil sa-mi afecteze rulmentul?

              Comment


              • #82
                mike_mocy poate ca rulmentu nu are nimic(adica a fost bun dar sa distrus),o cauza de uzura prematura a rulmentului poate fi butucu rotii(cel in care intra planetara si pe care prinzi roata)sa fie uzat la capatul dinspre planetara atunci rulmentu nu mai,,calca,, pe ambele randuri de bile din el ci,,calca,,pe cele dinspre exterior si distruge rapid rulmentu am patito,in 3 luni 2 rulmenti,schimbat fuzeta cu totu

                Comment


                • #83
                  am inteles....eu ma gandeam ca de la accident s-o fi strambat ceva pe acolo si ceva nu e in regula....daca e cum spui tu cam cat ar costa toata treaba?ms pentru raspuns

                  Comment


                  • #84
                    trebuie demontata fuzeta scos butucu de pe rulment si verificat cu un rulment nou daca intra cu mana sau mai greu cam 4-5 mm atunci butucu e defect fuzeta noua am gasit in targ cu 700 roni,rulmentu nu trebuie sa intre deloc pe butuc,cu mana ,doar cu presa

                    Comment


                    • #85
                      Daca se aud batai la roata dar nu cauzate de denivelari ce credeti ca ar putea fi?Este mai mult un zgomot metalic sa zic si este ritmic.Maine desfac roata sa vad despre ce este vorba dar as fi vrut sa stiu la ce sa ma astept.

                      Comment


                      • #86
                        Se aude si la viteze mai mari ? Frecventa bataii creste odata cu viteza ?

                        Comment


                        • #87
                          Viteze mai mari de 60-70 nu am incercat ca nu am iesit din oras.Si da,frecventa bataii creste odata cu viteza si tinde sa dispara cand invart de volan chiar si 3-4 grade.Pot sa spun ca a aprut brusc,intr-o dimineata.Cu cateva zile inainte sa apara bataia am folosit si lanturi antiderapante!

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Dodo View Post
                            Viteze mai mari de 60-70 nu am incercat ca nu am iesit din oras.Si da,frecventa bataii creste odata cu viteza si tinde sa dispara cand invart de volan chiar si 3-4 grade.Pot sa spun ca a aprut brusc,intr-o dimineata.Cu cateva zile inainte sa apara bataia am folosit si lanturi antiderapante!
                            Posibil cauciucul sa fi facut galca

                            Comment


                            • #89
                              Este un zgomot metalic nu cred ca este de la cauciuc.

                              Nu am apucat sa desfac roata astazi pentru ca a nins la Brasov.V-as fi recunoscator daca imi impartasiti si alte pareri.
                              Last edited by Dodo; 7 March 2011, 21:30. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #90
                                am avut aceeasi problema am schimbat capul de bara si bieleta si nu mi am probleme

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google