Zgomot Roata Dreapta Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am rezolvat problemele in modul urmator:
    - am fost la geometrie si am constatat ca unghiurile erau in parametri normali, asa ca am schimbat rotile fata intre ele si nu mai trage;
    -am demontat etrierii si placutele (placutele au iesit doar dupa ce am batut bine cu cheia de prezoane), le-am curatat si le-am remontat. Asa am scapat de scartait si batai in volan. Acum masina merge normal.
    La 71k de km placutele originale mai au 3-4 mm de ferodou asa ca mai merg macar 20k de km.

    Comment


    • Salut.Daca mai citeste cineva, am si eu o problema. In seara asta, am virat jumatate dreapta ca sa parchez masina (Logan din 2005, dar doar 41K Km). Am auzit o pocnitura si cand am coborat din masina roata stanga fata este orientata drept inainte, drapta fata este orientata la 30-40 grade. S-a rupt ceva? S-a desfacut ceva? Mentionez ca in august trecut am schimbat capat de bara si bieleta pe drapta fata. Iar in septembrie am schimbat placutele de frana. Multumesc

      Comment


      • vezi sa nu se fi rupt capetele de bara si/sau bieletele,sau mai grav a iesit pivotu din bascula,
        eu cred ca era mult mai usor sa te uiti cu o lanterna si vedeai ce sa rupt
        dar cu tehnica asta reparam masini pe net

        Comment


        • Salut!La loganul meu, cand trec peste o denivelare, se aude ca un parait urmat de o scartaiala ca de cauciuc, as zice ca provine cam din stanga fata. Am suspectat amortizorul fata, masina are 110k. Am fost la mecanic, a urcat-o pe elevator, a verificat eventuale jocuri la directie, telescoape spate, arcuri, etc. Mi-a spus ca nu e de la directie.
          Am iesit cu masina in trafic pentru test, dar culmea am patit ca la dentist, nu s-a mai auzit nimic.Mentionez faptul ca initial zgomotul te ingrozea, paraia tare. Nu stiu pe ce sa dau vina, eu totusi cred ca e de la amortizor, flansa... Voi ce parer aveti? Multumesc!

          Comment


          • Salut! Am si eu o problema pe partea dreapta fata (sau ce putin de acolo mi se pare ca se aude sunetul). Se aude un zgomot, un zbarnait ca si cum cauciucul ar atinge ceva. Totul a inceput la inceputul lunii noiembrie 2013. Cu o luna inainte am ciupit cauciucul pe marginea unei borduri si pentru ca am mai descoperit inca o taietura la cativa centimetri ce prima am decis sa montez rezerva (aproape noua). Pe masina aveam cauciucuri de iarna iar rezerva de vara. A doua zi dupa schimb s-a planificat instant o excursie pe Transalpina. Zgomotul respectiv l-am sesizat (la dus) pe la Horezu si se manifesta la virajele spre dreapta. Am zis ca poate e din cauza diferentei de cauciucuri (unu de iarna si unu de vara) si i-am luat o pereche de iarna noi. Intre timp a venit zapada si nu a mai facut nici un zgomot. Acum ca s-a dezghetat afara iar problema a revenit. Are perioade cand se aude si in linie dreapta sau la denivelari cand masina se lasa de fata mai jos. Amortizoarele impreuna cu flanse si rulmenti au fost schimbate cu 6 luni inainte de eveniment si cu 4 luni inainte am schimbat bieleta antirasturnare, bieletele antiruliu, si bucsele de la bara stabilizatoare. Inainte sa dea zapada am apucat sa-i schimb si discurile+ placute. Masina e 1.5 Dci din luna mai 2007, 94600 km. Care ar putea sa fie cauza???

            Comment


            • @dorutu sigur zgomotul vine de la flansa amortizor+ rulment....probabil in curand se va auzi si la virajele maxime stanga-dreapta

              Si eu am avut aceiasi problema cu falnsa amortizor+ rulment.

              @Cosmin ..singura cauza ramasa in discutie dupa parerea mea ar putea fi rulment roata fata.
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • Cazul meu: la geometrie...toul e in parametrii...pe sosea dreapta(DN sau autostrada) in linie dreapta volanul e usor lasat la dreapta.verificat si para verificat geometrie la diverse unitati service.Totul pare ok la ei.Masina nu are accidente sau alte bruscari ale sistemului de directie.Anomalia a aparut odata cu trecutul pe gume de iarna.

                Comment


                • Si care e anomalia..? Fii mai explicit, te rog.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Am volanul usor spre dreapta! La parametri e ok. De ce?

                    Comment


                    • Banuiam eu, dar vroiam sa aud din gura lu matele, asta. Gata, ne mutam de acilea, daca nu ai vreun zgomot la roata dreapta. Astept intrebarea ta, aici. daca nu gasesti raspunsul in cele 6 pagini.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • salut tuturor !
                        Am un Logan 1.4 din 2005(laureate) si de curand a inceput sa imi "troncane" pe partea dreapta cand iau viraj stanga total.Am crezut ca e de vina la planetara ca era cam dus burduful si am schimbat-o dar degeaba,tin sa specific ca toata partea mecanica pe partea dreapta am schimbat-o acum aproximativ o luna.Va rog sa imi spuneti care ar fi problema ca a inceput sa fie stresanta aceasta problema,uneori mai si scartaie de zici ca sunt la raliu
                        Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                        Comment


                        • @Cosmin ..singura cauza ramasa in discutie dupa parerea mea ar putea fi rulment roata fata.
                          Multumesc de raspuns. Cum pot verifica daca e rulmentul?

                          Comment


                          • Salti masina pe cric, prinzi roata cu mainile la orele 6 si 12 si misti zdravan, cu o mana spre tine si cealalata spre cutia de viteze. Daca simti joc, e rulmentul dus.

                            Uite si o carte cu poze.
                            http://www.tutorialelogan.ro/2011/07...ent-roata.html
                            Last edited by mr.K; 17 February 2014, 23:24.

                            Comment


                            • Tot asa poti simti si eventualele jocuri provenite de la bratul inferior(bascula):pivot si bucsi...ar fi bine sa te mai ajute cineva.Tu sa misti de roata si ajutorul sa se uite exact de unde vine jocul.Bafta! Eu am o problema legata de cum pot afla daca am nevoie sa inlocuiesc flansele si rulmentii amortizoarelor.Am la roata dreapta fata,suspendata fiind,un zgomot metalic atunci cand misc de ea de la 6 si 12.Ajutor!

                              Comment


                              • vezi tutorialul lui Cristi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google