Fulie Alternator Cazuta In Mers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca te stii bazat si cu gura mai mare, du-te peste ei. daca esti mai slab de inger, iti vor da peste ochi cu o "explicatie logica" si de tot rasul. ei nu 'or sa isi recunoasca vina ever... sunt curios ce explicatie vor gasi. probabil vor accepta sa le schimbe pe banii tai.
    serviceul da garantie atat la piese cat si la montaj (12 luni piese si 6 luni montaj?). e clar ca este vorba o eroare de montaj.
    ti-as recomanda sa schimbi decat cureaua si sa vezi ce se intampla. pt 50-60 de lei cat costa o curea+cost montaj la un service de cartier ... nu-i mare pierdere
    cand ai schimbat accesoriile?
    p.s. nu ramai fara directie la masina daca se rupe cureaua.

    Comment


    • Cum se numeste mecanicul de la Dacoserv Militari care a facut lucrarea? (Numele si prenumele este scris pe factura)
      Last edited by abc; 10 January 2014, 15:45.

      Comment


      • as prefera sa nu dau numele mecanicului;

        poate isi recunoasta omul greseala si service-ul repara pe garantie; e omeneste sa gresesti; cat timp recunoste si repara nu am nici o problema cu el.

        as da in schimb, daca as avea, numele desteptului care a zis ca e fulia la alternator defecta cand am fost inapoi cu masina si le-am spus ca scartie.
        sunt convins ca daca am vazut eu problema un ochi antrenat o vede in 5 secunde - deduc de aici ca a fost rea vointa si a vrut sa ma bage la cheltuieli aiurea sau ca a fost de o prostie enorma.


        legat de schimbat: probabil ca daca o sa schimb cureaua scartaitul o sa dispara.
        desi eu as schimba si galerul - chiar si pe banii mei daca ei nu vor pe garantie, dar imi e teama sa nu fie afectate si alte componenete (alternator, pompa de servo, fulie arbore ...).

        Comment


        • @rokeru,

          Stai linistit, nu e cazu' deocamdata sa dai nume.

          Mecanicii (in mare parte) sunt indolenti, miserupisti si unii total nepregatiti.
          Asta-i tara...in orice servis e la fel, poate diferi doar procentu' de incompetenta sau dezinteres ptr. o treaba facuta calumea.
          Chestie de noroc pana la urma pe mana cui ajunge masina. Nici spaga nu reprezinta o garantie a calitatii lucrarii.
          D-aia trebe s-avem noi grija si sa cunoastem (teoretic) dinainte in detaliu tot ce trebuie facut cand ajungem in servisuri.
          Din pacate asta e...daca ei n-au lectiile facute (cica reno a facut cu ei cursuri teoretice si practice de "formare" sau ce dracu au facut ei acolo, nu?), ptr. siguranta buzunarului nostru e bine sa le avem noi facute. Macar ptr. inteventiile importante.

          Acuma, hai sa-ti zic cum as proceda io cu privire la rezolvarea problemei tale:

          1. ma duc inapoi la dacoserv, reclam zgomote anormale in zona accesoriilor, zgomote aparute DUPA schimbarea curelei la ei in service.
          2. am la mine foaia din manualul de service dacia logan cu aliniera corecta a curelelor si ii invit sa consaate montajul defectuos.
          3. daca sunt cooperanti, dau jos cureaua si o repozitioneaza (sau dupa caz, o schimba) CORECT = problem solved.
          3'. daca NU sunt cooperanti, NU fac scandal, tiganie etc...ca n-are rost, nu rezolv nimic, iau legatura cu Vocea Clientului Dacia si le expun problema. Ii pot "ameninta" si pe cei din servis cu VC...uneori are efect cand se simt cu musca pe caciula.
          4. dupa ce am contactat VC (prin mail - aici ar fi bune si niste poze sau telefonic, voi fi contactat (dupa cateva zile) de Dacoserv si invitat in servis ptr. a rezolva problema.

          Bafta!

          Referitor la: "dar imi e teama sa nu fie afectate si alte componenete (alternator, pompa de servo, fulie arbore ...)."

          Stai linistit in 8000km, nu s-a intamplat nimic, posibil insa cureaua de accesorii sa aiba o uzura anormala, lucru care impune obligatoriu schimbarea ei pe garantie.

          Daca problema persita si dupa aliniera corecta a curele de accesorii, aproape clar ca e de la fulia de alternator, desi din cate stiu, aia nu prea scoate zgomot inainte sa pice. Poate fi insa unu' din galeti, daca nu au fost schimbati.

          Oricum, rezolva mai intai problema alinierii curelei de accesorii, poate vei avea o surpriza placuta dupa.
          Last edited by Kojak; 10 January 2014, 17:06.

          Comment


          • asa voi face - multumesc frumos de sfaturi si de intelegere.

            Comment


            • colegii...cred ca innebunesc...dupa ce am schimbat fulia si rulmentul de la alternator nu mi se mai stinge becul de la baterie. Am schimbat releul si degeaba...alternatorul incarca normal. Am citit si tot recitit toate topicurile forumului...si ar mai fi varianta sa schimb si puntea de diode...insa pana atunci am o intrebare...daca bateria este moarta/slaba (am mers cu masina cam 10 km fara alternator si zace de o saptamana) este posibil ca becul sa stea aprins din cauza bateriei?

              Comment


              • Punctul meu de vedere este ca becul respectiv se aprinde atunci cand alternatorul nu incarca. Nu are nicio legatura cu bateria. Este posibil sa fie o defectiune in circuitul electric si becul sa se aprinda accidental.

                Comment


                • am rezolvat...s-a uitat un electrician si se dezlipisera 2 diode din puntea de diode.

                  Comment


                  • Salut...mie cand mi-a cazut fulia defapt se desfiletase din cauza rulmentului care se gripase. Exista vreo metoda prin care sa verific acum (alternatorul incarca in parametrii dati de producator) daca rotorul se invarte liber, fara sa dau cureaua de la accesorii jos?
                    As vrea doar asa sa verific daca e ok.

                    Comment


                    • nu exista...trebuie data jos cureaua...cu ocazia asta poti vedea si daca fulia are joc sau e uzata...

                      Comment


                      • Originally posted by rokeru View Post

                        costuri:
                        - Fulie alternator - 685 Ron
                        - Kit accesorii (doar daca este cazul) - 375 Ron

                        Manopera inlocuire - 183 Ron

                        serviceul este dacoserv militari.
                        Pentru cei ce vor sa schimbe fulia la reprezentanta Dacia: Meridian Sud, aceleasi preturi ca mai sus. (Kitul de accesorii s-a mai scumpit un pic, costa 440 de lei.)
                        Last edited by bae; 12 April 2016, 11:27.

                        Comment


                        • sa moara bibicu'....zici ca schimb masina......
                          mi se pare foarte mult.....

                          Comment


                          • Mie mi.a cazut fulia si am pus.o la loc folosind niste vopsea pt filete. Dupa nu am mai avut probleme. Ulterior mi.a crapat ambreajul la fulie dupa vre.o 5 ani... Mi.am pus fulie de asam cu ambreaj si m.a costat 80 lei cu totul. O am de 1 an si e ok...
                            My ride

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google