nivel ulei peste normal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nivel ulei peste normal

    salut
    am un 1.5dCi si speram sa nu ajung sa postez aici. sint trist .
    zilele trecute m-au sunat de la bucuresti sa ma prezint la garantie cu golanul. contactul de frina de la pedala are ceva probleme si se supraincalzeste.
    stiind ca in ultima saptamina am dat ceva liniute si am cam calcat-o prin oras, la 18.060km m-am gindit sa ma uit totusi la ulei, poate poate nu mai e unde trebe nivelul. asa a si fost, aproape 3mm peste nivelul maxim! mi-a sarit mustarul instant!
    la revizia de 10.000 au pus mai mult ulei decit normal!
    am ajuns la dacia cu garantia si i-am precizat la pele ala ca este ulei peste nivel. n-a zis nimica omu' dar in mintea mea de om aproape normal, mi se parea normal sa imi zica ceva. n-a zis. las ca imi zice cind o iau din service. la ridicare l-am intrebat din nou de nivel si mi-a zis ca o rezolva la revizia de 20.000, si ca daca a mers 8.000 km asa, mai merge inca 2.000 . eram si imi venea sa le zic ceva de religie de sa nu-i spele toata dunarea! mi-a trecut prin minte ... omg ce nu mi-a trecut prin minte. dar am ramas la zicala: traim in romania si asta ne ocupa tot timpul! multam mircea badea pentru zicala. am multumit, am luat actele si am plecat.
    nu stiu exact ce se intimpla daca nivelul uleiului e peste limita maxima, da' stiu ca bine nu e. ma poate lamuri careva?
    daca imi scrie careva ca e de rau tare, fac o vizita cu cineva pina la dunare!
    Last edited by crististreulea; 26 June 2007, 22:10.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Da' nu vrea sa-i raspunda nimeni omului. Eu nu stiu ce sa-i zic. Poate sunt altii mai destepti (sau mai patiti). N-are cum altfel...

    Comment


    • #3
      Pompa de ulei se buseste. Pe timp cald probabil nu se intimpla mare lucru (in cazul asta) dar pe timp rece se strica sigur. Sincer nu stiu ce inseamna 3 mm peste la Logan dar 100-150 g in plus nu strica.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        Originally posted by Rocri
        Sincer nu stiu ce inseamna 3 mm peste la Logan dar 100-150 g in plus nu strica.
        mai degraba 250ml acei 3mm. eu zic ca strica acel ulei in plus, nu cred ca nivelul e facut la ochi sau cu aproximatie.
        eu am si un mercedes din '73, 220 diesel. de la nivelul minim pina la maxim intra exact 1L. daca scap mai mult ulei si trece cu 1-2-3mm peste nivel, imi arunca ulei pe la toate etansarile.
        revizia la 10.000 am facut-o in septembrie, deci toata iarna am prins-o asa.
        la revizia 20.000 le precizez sa treaca pe garantia mea undeva ca a fost mai mult ulei decit normal. sper sa scap de scandal
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #5
          pai s-ar putea sa faca si loganul ca mercedesul sa dea pe la etansari uleiul si atunci e nasol ca s-ar putea sa nu se opreasca dupa ce atinge nivelul normal.

          totusi nu inteleg cum ai putut sa mergi 8000 km. fara sa mai verifici nivelul de ulei totusi nu e Rols s-ai ridici capota doar la revizii.

          Comment


          • #6
            Si crezi ca or sa fie fraieri sa recunoasca (in scris) . Si imi cer scuze dar cand am postat ma gandeam la motoarele pe benzina ca acolo mai am vazut, patit. La Diesel nu stiu mare lucru asa ca-i las pe cei cu experienta sa te lamureasca.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #7
              Originally posted by gabriel
              totusi nu inteleg cum ai putut sa mergi 8000 km. fara sa mai verifici nivelul de ulei totusi nu e Rols s-ai ridici capota doar la revizii.
              e noua, dao draq de caruta! am verificat uleiul la 9.500km si era exact pe nivel maxim. am facut revizia la 10.800 si cine s-a mai gindit sa se uite din nou, doar e noua . da e invatatura de minte si nu doar pentru mine. ia verificati-va uleiul daca aveti diesel :P
              mertanu din '73 imi ia 1L de ulei la 5-6.000km si daia tot verific uleiul odata pe saptamina
              si da, clar nu o sa imi dea in scris ca au pus mai mult ulei. da' fac cita scandal, iau un rudotel inainte
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                Deci treaba buna nu e.
                Aoleoooo si eu care nu am verificat nivelul la ulei, decand am cumparat masina. Ma uit pe bord, nu se aprinde nici un bec rosu....MERGE BANDAAA!!!

                Comment


                • #9
                  De aia e masina noua,si ai garantie la ea,si tre sa mergi la revizii...ca sa nu stai toata ziua sa te uiti sub capota...
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #10
                    Instalatia de la Logan mai suporta 150-200 ml de ulei in plus peste nivelul normal. Iar acei 3 mm nu cred sa depaseasca valoarea de 100-125 ml.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      multam de incurajari la toti!
                      nu am aparat foto, am filmat cu minidv-ul. o tineam intr-o parte, daia nu se vede bine. si e de fapt 8mm. acei 8mm reprezinta cam un sfert dintre distanta minim / maxim delimitata pe joja.
                      daca e ca si la mercedes, asta inseamna 250ml in plus
                      urmeaza sa plec in concediu la eforie, trag si o intilnire cu loganistii din constanta. sa plec asa sau sa scot din ulei?
                      Attached Files
                      Last edited by crististreulea; 27 June 2007, 21:26.
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #12
                        Decat sa te bagi tu sa umbli la ea mai bine las-o asa, oricum daca se intampla ceva ai Dacia Asistenta la dispozitie.
                        Eu iti garantez ca n-are ce sa se intample.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          M-am documentat. Intre 1-2 mm peste nu se intimpla nimic. Intre 2-5 mm dupa cum ti-e norocul. Intre 5-8 mm deja este prea mult ulei in suspensie, consecinta este ca segmentul de radere(impropiu cunoscut sub numele de segment de ungere) nu mai face fata si dupa o perioada se cocseaza segmentii si primul simptom este consum de ulei(fum alb) . Ai grija ca peste 250-300g la Diesel se poate intimpla un lucru grav: surplusul de ulei ajunge in epurator (instalatia de recuperare a gazelor nearse) devine combustibil si nu mai poti opri motorul decat bagand a 5-a pe loc(sau ma rog proptesti masina cu botul intr-un zid la propiu si bagi in viteza). La benzina nu se intimpla decat parte 1 de la post. Pe linga toate astea bineinteles da si pe la etansari.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #14
                            @crististreulea: Banuiesc ca ai vreificat cu motorul rece si pe plan drept...
                            Daca vrei sa scoti ulei se poate scoate si pe la joja, cu un furtun lung (de acvariu) intepat pe o siringa mare... Sau ar mai fi o varianta, la o benzinarie care are si statie de schimbat ulei, au un dispozitiv cu care scot ulei pe la joja.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              eu zic sa scoti din ulei sa nu iti strici concediul.

                              distactie placuta la mare si fara incidente.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google