problema 1.5dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    a facut plinul cu beznzina la DCI??? ...prea tare e colegul tau si ce a facut dupa cum a rezolvat problema ???

    Comment


    • #32
      Din ce stiu eu senzorul acela este montat in filtru de motorina, parca undeva in partea de jos, defapt sunt doi electrozi care fac continuitate la impuritati sau apa. La mine cand pun contactul , se aprinde pt. o fractiune de secunta acel martor din bord. Asa a facut de cand am luat masina.
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • #33
        este bine ca ai rezolvat pe garantie si nu a trebuit sa platesti. stiam eu ca sint scumpe injectoarele, dar nici chiar asa. precis ti-au zis pretul cu tot cu montaj, taxa intrare service si taxa fraier .
        ps: alimenteaza numai de la petrom! daca se blocheaza injectorul, baga de la mol ). eu zic sa bagi odata de la petrom si odata de la mol . sau fa de fiecare data jumi juma
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #34
          si pana la urma tot nu am aflat care e matoru in bord ptr apa in rezervor
          sigpic

          Comment


          • #35
            Originally posted by nik
            il gasesti in cadranul din dreapta(unde e vitezometrul) in stanga martorului de usi deschise. la variantele pe benzina, in locul lui apare unul ce simbolizeaza un volan

            dak citesti manualu de utilizare a masini.. vedeai ca scrie despre matoru luminos de prezenta a apei in filtrul.de motorina...si difera total...problema mai mare e ca acel martor nu se afla pe panoul de control...deci e o mare prosteala
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • #36
              la mine martorul ala chiar este simbolizat pe panoul de bord, dar nu se aprinde nici cand pun contactul. De aceea, am sa-i vizitez putin in service sa-i intreb de ce nu se aprinde. La VC, am primit un raspuns de genul...

              Intrebare: Va rog sa imi precizati daca Dacia Logan 1,5DCI ABS+ are montat
              senzor de prezenta apa in motorina, deoarece martorul din bord nu se
              aprinde la punerea contactului.

              Raspuns: Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

              Referitor la intrebarea dumneavoastra privind semnalarea prezentei apei in motorina, va comunicam faptul ca autoturismele din gama Logan DCI sunt echipate in tabloul de bord cu martor luminos de prezenta a apei in filtrul de motorina, conform Instructiunilor de Utilizare a autoturismului.

              Daca acesta ramane aprins sau daca se aprinde in rulare, semnaleaza prezenta apei in filtrul de motorina.In acest caz, va recomandam sa consultati cat mai curand o unitate service autorizata Dacia.


              Deci, am sa le urmez sfatul: intrebare la service.

              Comment


              • #37
                Originally posted by unic
                si pana la urma tot nu am aflat care e matoru in bord ptr apa in rezervor
                Uite am facut eu o poza cu martorul ala de la bord:
                Last edited by FLORYN; 7 October 2007, 15:27.
                , sunt cu ochii pe voi !
                :thumbsup:

                Comment


                • #38
                  poza lui floryn ma lamurit,acel senzor e montat doar pe variantele laureate si mai sus

                  Comment


                  • #39
                    Aha, deci eu la ABS+ nu am senzor ?

                    Comment


                    • #40
                      nici la mine prezent pe bord acel martor. am preference 1.5dci din ianuarie 2006
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • #41
                        s-au desteptat mai tarziu .....si nu au pus decat pe variantele mai noi si mai sus de laureat )

                        Comment


                        • #42
                          Poate doar la modelele astea noi....1.5DCI 85 CP

                          Comment


                          • #43
                            Eu o sa am pe KISS FM motoru nou de 85 de cai asa ceva?
                            Stie cineva?

                            Comment


                            • #44
                              Am si eu o intrebare: chiar trebuie sa nu las rezervorul gol la dci mai ales iarna ca se face nu stiu ce condens in rezervor?

                              Comment


                              • #45
                                este recomandat sa-l tii cat mai plin (nu ca ar respecta cineva acest lucru) ... eu merg din plin pana in o liniuta (10 litri)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google