"bataie" roata dreapta fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "bataie" roata dreapta fata

    Problema sta in felul urmator:
    Tata are un MCV Laureate 1.5 dci. Are 6.500 km si cam 5 luni de cand este cumparat. De 2 zile se aude o bataie puternica la roata dreapta fata.
    Cum se manifesta : La plecarea de pe loc nu face, nici la viteze mari nu face, dar dupa ce franeaza incepe sa bata de te sperii. Si mi-a spus ca simte ca la franare masina trage stanga. Aveti idee care este problema ?

    Multumesc anticipat pentru orice raspuns sau sugestie.

  • #2
    Adica bataia se aude in timpul franarii?
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Imediat dupa ce a pus frana (sa reduca viteza de exemplu). Cand masina prinde din nou viteza dispare.

      Comment


      • #4
        da eu asa inteleg... pai dupa mine zic ce poate fi disc ovalizat placute distruse sau care joaca in etrier????
        Originally posted by ady_ryse
        Imediat dupa ce a pus frana (sa reduca viteza de exemplu). Cand masina prinde din nou viteza dispare.
        mai pe scurt in timpul franarii

        sigpic

        Comment


        • #5
          Ori planetara e de vina, ori disc ovalizat, ori etrier descentrat.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            la franare nu cred ca ar bate planetara...
            sau de un joc in cutie ce ziceti??? eu la dacia veche am avut niste probleme cu cutia sa gripat in fine
            am refacuto dar carcasa ramasese putin ciobita si meseriasu care nu prea era meserias nu sia dat seama... si la fiecare incetinire batea rulmentu biconic mare in carcasa si tot asa si eu dai planetare discuri etrieri etc...

            oricum in doar 6500km??? eu raman la etrier de acolo s-ar putea sa fie am mai auzit de cazuri dastea.
            oricum o vizita la service e cea mai buna chestie... si sa ne zici si noua ce zic aia...

            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by ady_ryse
              Aveti idee care este problema ?

              Multumesc anticipat pentru orice raspuns sau sugestie.
              problema se poate afla usor si iti recomand sa te duci cu masina cat mai repede la un service autorizat,mai ales ca e in garantie.

              Comment


              • #8
                exact asta are de bate... cere o vizita in service...

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Am un prieten care a patit la fel a dus-o in service si era de vina "capul de bara dreapta"...ceva pe la planetara.....a bagat-o in service si i-a facut-o mocca.....in garantie...cica e cam 150 Ron piesa respectiva.

                  Comment


                  • #10
                    am schimbat si eu amandoua capete de bara pe la 13 mii km,batea ca dracu,dar cand intrat pe drum naspa,gropi si alte alea...nu la frana...
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #11
                      Va multumesc tuturor.
                      Maine o sa ne ducem cu ea la Redac Craiova sa vedem ce zic cei de acolo. Promit ca o sa va anunt ce au zis ca are. Sincer si eu m-am gandit tot la planetara sau ceva pe frana. Dar nu cred ca discul. O sa aflu eu ... si va anunt. In schimb nu o sa reprosez nimic Loganului, asta a fost sa fie ... Am prieteni care au avut si 120.000 cu Loganu si nu au avut niciun fel de probleme asa ca ...

                      Va multumesc si numai bine

                      Comment


                      • #12
                        nu stiu de ce mai intrebi! trebuia sa te duci direct la service. nu e de gluma cu chestiile astea!
                        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                        Comment


                        • #13
                          Dupa cum am zis masina nu este a mea, si pana acum nu am avut cand sa mergem cu ea, deabia pt maine am gasit cateva ore libere. Am vrut sa stiu ce are, daca se face pe garantie, si mai ales daca e grav. Sunt constient ca nu e de gluma. De cand am sesizat problema masina nu a mai plecat. O sa plece maine la service in rest a stat.

                          Numai bine!

                          Comment


                          • #14
                            Am fost cu masina in service si asa cum v-am promis revin cu "rezolvarea". De vina era scutul. Se slabisera cateva suruburi si trepida urat de tot. De ce numai la franare nu pot sa-mi explic.... In schimb pot sa va spun ca cei de la Redac Craiova au fost exemplari .. au testat si verificat tot ce se putea (frane, planetare ...) .. nu au fost alte probleme. Acum totul este ok!

                            Va multumesc tuturor!

                            Comment


                            • #15
                              deci la craiova sint meseriasii cei buni. acolo o sa-mi fac programarile )
                              e posibil ca la frinare sa se miste scutul intr-o anume directie care favoriza aparitia acelui sunet care parea trepidatie.
                              totul e bine cind se termina cu bine
                              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google