"bataie" roata dreapta fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Mai mult ca sigur e vorba de planetara dreapta.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #32
      Andrei - la "liber" o transmisie nu face zgomot...decat daca e umpluta cu malai in loc de vaselina
      Sadilogan - ai trecut cumva recent printr-o balta mare cu roata stanga sau vreun vad e parau cand aveai franele incinse (adica dupa un rulaj mai sever cu utilizare de frana intensiv) ?
      Daca da, s-ar putea sa ai un disc "ovalizat". Se remediaza prin inlocuire sau rectificare (cu conditia ca grosimea ce ramane sa nu fie sub min admis). Unele unitati service au masina de rectificat discuri direct pe auto - nu-l mai demonteaza

      Comment


      • #33
        Cand a inceput sa se auda bataia era perfect uscat afara.....poate fi capatul de bara???? Rulmenti??? La service vizual nu au observat nimic nici pe standul itp .....deci nush ce poate fi....cred ca o so duc in service sa o desfaca....

        Nu da "quote" la postul anterior! Se subintelege ca la ala te referi.
        Last edited by Zsolt; 25 May 2009, 22:29. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #34
          sadi - eu zic sa mergi pe discuri

          Comment


          • #35
            salut,am fost zilele trecute la vulcanizare sa schimb anvelopele de iarna,si persoana de acolo care mi-a schimbat rotile a observat ca am un joc stanga-dreapta la ambele roti.de la ce sa fie acest joc.va multumesc.

            Comment


            • #36
              Verifica capete de bielete directie ,bucsi bascule(dar nu prea cred) bieletele si rulmentii de roata

              Comment


              • #37
                Salut baieti ...care ma poate ajuta si pe mine:P...cum dau planetara de pe dreapta jos , ma refer mai mult la printerea dispre cutie, ca la roata e mai usor, multumesc
                sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

                Comment


                • #38
                  Mi-a aparut si mie o bataie la roata dreapta fata,ritmicitatea crescand odata cu viteza.Pe ritmmul bataii si volanul se roteste putin stanga-dreapta pe drum drept.In viraje sau chiar si cand misc volanul cu cateva grade bataia tinde sa dispara.Crede-ti ca este ceva grav?
                  Va multumesc pentru raspunsuri!

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by KaTaLyn View Post
                    Salut baieti ...care ma poate ajuta si pe mine:P...cum dau planetara de pe dreapta jos , ma refer mai mult la printerea dispre cutie, ca la roata e mai usor, multumesc
                    Se demonteaza roata, suportul de etrier, capat de bara si picior amortizor. In final fuzeta se va sprijini doar in pivot. Se scoate planetara din fuzeta, apoi din cutie. Nu este necesara drenarea uleiului din cutie pentru planetara dreapta.

                    Comment


                    • #40
                      va salut, de cateva zile am o problema, se aude o baiate scurta de cate ori dau cu spatele si virez maxim stanga, sau cand virez maxim stanga si dau intr-o groapa, am schimbat bratele stanga drapta cu tot cu pivoti!
                      oare sa fie planetarele??capetii de bara?
                      astept un staf...o idee..
                      am dus masina la 2 service-uri de la mine din oras, amandoi zic sa sunt planetarele, dar nu prea am incredere...

                      Multumesc

                      Comment


                      • #41
                        si mie imi trancane ceva , varianta cu scutul cade , pt ca e strans asa de tare ca nu pot sa-l desfac :| am incercat de mai multe ori si nu am putut

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by user2000 View Post
                          si mie imi trancane ceva , varianta cu scutul cade , pt ca e strans asa de tare ca nu pot sa-l desfac :| am incercat de mai multe ori si nu am putut
                          Poate sa fie scutul cat de strans, daca e indoit , o sa bata teava de esapament in el, de la vibratii. Eu asta am patit, verificat toata directia si nimic. Pana nu am bagat putin ranga, sa indrept scutu nu am scapat de zgomot, si facea al naibii de urat )

                          Comment


                          • #43
                            salut!
                            am si eu o mica problema.....
                            atunci cind reduc viteza de la 110-130km/h cind ajunge pe la 80km/h am o trepidatie in volan destul de enervanta...si dupa ce scade sub 60km/h trepidatia dispare.
                            daca pun frina mai violent trepidatia nu mai apare.
                            cu jentile de tabla nu aveam problema asta...
                            in ianuarie am schimbat si discurile si placutele
                            Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

                            Comment


                            • #44
                              Ti-ai cam raspuns singur... Ai o janta nechilibrata corect pe fata. Mut-o pe spate si gata. Eu asa am facut. Pana una alta...
                              Last edited by Fyrestarter; 28 April 2012, 20:17.

                              Comment


                              • #45
                                jentile sint echilibrate bine......le-am verificat ieri si n-au bataie...si nici strimbe
                                singura problema e ca tremura volanul intre 80 si 60 km/h in timpul frinarii.
                                daca erau neechilibrate sau strimbe bateau si in timpul mersului si daca sint discurile,teoretic,ar trebui sa tremure in tot timpul frinarii si la viteze mari ceea ce nu se intimpla....
                                Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google