Zgomot in cutia de viteze - Ajutor!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    salutare.
    am si eu o mare problema.
    am fost cu masina la un service , am lasat-o pe liber a urcat-o pe elevator...si aici buba :
    cand invarte rotile se aute un huruit in cutie ca de rulment cu bile parte ceva de genu..
    mecanicul mi-a zis sa incercam sa schimbam uleiul daca si dupa asta face la fel...e dusa..
    masina e luata de noua si are 57.000km, logan 1.4 din 2007

    Comment


    • #77
      Mecanicul ala sa-i zici sa se duca sa mai citesca niste "almanahe" cutia nu cred ca are nimic , e zgomot normal.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #78
        Nu a venit si cu recomandarea sa o schimbi ca are el una...?? ))

        Comment


        • #79
          nu, nu a zis nimic sa schimbe doar ca nu repara daca e sa caut si sa o monteze...poate asta urma, dar eu n-am mai auzit niciodata zgomotul ala cand roteam rotile pe liber

          in viteze schimba usor nu agata...doar uneori in mansarier
          mai aud un zgomot ca un toncanit in mers mai sus de treapta a 2-a si mai sus de 2700 rpm

          Comment


          • #80
            Daca se aude la accelerari mai puternice si/sau schimbari de treapta atunci ai bieleta antibasculare dusa.Insa cutia nu cred sa aibe vreo problema si la mine lasata pe liber cu rotile din fata suspendate , face acel zgomot descris de tine, e ceva normal.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #81
              Eu zic sa o lasi in pace.....
              Cunosc un vecin care a mers pana la Sinaia (din Buc) si toate bune si frumoase.....au mâncat, etc....cand au dat sa plece cutia făcea foarte urat.....si pana la urma si-a revenit si a mai facut multi km de atunci....gen zeci de mii....
              Las-o in pace.....poate sa mai meargă si 100.000 km....stai sa iti bati capul....cand nu mai merge deloc...o schimbi....ca nu este scumpa la dezmembrari....prea le băgăm in seama pe toate...
              Un prieten care este mecanic mereu îmi zice (si eu aud tot felul de lucruri) sa o las in pace ca sunt mii de piese care se învârt si etc....si uneori mai caraie, pâraie.....dupa isi revin...si tot asa...))

              Ca o paranteza - am un coleg care are un A4 din 2013 si treb sa ii faca revizia + distributia + plăcute fata si spate sibil costa 3550 Ron......
              Asa ca noi cu cazanele noastre, cu banii astia, o facem din bara in bara si mergem si un weekend la mare.....))))
              Last edited by enc_edy; 12 May 2016, 22:21. Reason: Automerged Doublepost

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google