Problema Oglinda Exterioara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Oglinda Exterioara

    Salut !

    Sunt posesor de Logan Van si zilele trecute am constatat ca cineva mi-a fortat oglinda din dreapta astfel incat sa se strice mecanismul de reglare din interior si sa nu mai poata fi reglata de nici un fel. Oglinzile sunt cu reglare manuala.
    Inainte de Logan am avut un Cielo, cu care am avut (la un moment dat) aceeasi problema, numai ca acolo , a fost simplu de scos oglinda si de inlocuit cablurile si mecanismul de reglare.
    Intrebarea mea este, daca si in cazul Loganului se poate schimba doar mecanismul din interior, fara sa cumpar o oglinda noua cu totul, si sa imi spuneti si mie va rog cum sa desfac oglinda de-acolo? Din cate am vazut trebuie sa desfac toata partea de interior a usiica sa o pot scoate. Sper insa ca exista o metoda mai simpla de a o scoate de-acolo si de a inlocui cablurile alea.
    Nu am fost inca in service, si nu am intrebat inca pe nimeni avizat. As vrea sa imi rezolv singur problema (cum am facut si la Cielo) si sa cumpar eu mecanismul ala de reglare si sa il inlocuiesc singur.

    Astept va rog, cine se pricepe sau a mai facut asa ceva, sa ma lamureasca si pe mine inainte sa imi bag eu nasu sa desfac tata usa . Multam

  • #2
    Salut...Mashina e in garantzie ... Ar trb sa te duci la service cu ea...Ca s-ar putea sa pierzi garantia ..

    Comment


    • #3
      Este inca in garantie, da. Ma indoiesc totusi ca o sa pierd garantia din cauza unui cablu de oglinda schimbat, mai ales ca nu cred ca se va uita nimeni daca am umblat sau nu la oglinda aia.

      Comment


      • #4
        Nu se poate schimba doar mecanismul de reglare, de fapt se poate, dar nu se gaseste de cumparat.
        Ca sa scoti oglinda trebuie sa dai jos fata de usa si sa o desprinzi din suruburi. Alta metoda nu exista.
        Eu as zice totusi sa mergi intr-un service si sa nu le zici de ce s-a intamplat, si o sa o schimbe pe garantie, daca nu, poti folosi Casco, daca ai.


        Originally posted by Loganu View Post
        Ar trb sa te duci la service cu ea...Ca s-ar putea sa pierzi garantia ..
        Da, cum sa nu...
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Merci pentru raspuns. Cam tragic, daca asa sta treaba. Speram sa o scot usor la cap fara vizite la service. O sa incerc cu garantia, daca o sa tina, si daca nu o sa o cumpar eu.
          Presupun ca se gaseste o oglinda de-asta la orice magazin de piese auto de Dacia, nu ?
          Ok. Inca o data, Andrei , ms pt reply si pt lamuriri.

          Comment


          • #6
            Se gaseste oglinda asta si la unele magazine de piese si la dealer si costa 300 lei.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              M-am apucat sa desfac fata de usa. Lamuriti-ma si pe mine careva, va rog.. In afara de cele cateva suruburi care trebuiesc desfacute, fata aia de usa e LIPITA ???? Si daca da, asta inseamana ca trebuie sa fortez sa dezlipesc chestia aia ( care probabil este silicon sau ceva de genul) si apoi sa cumpar silicon sa o lipesc la loc ?? Mama, pai atata bataie de cap ca sa scot porcaria aia de oglinda .. Foarte nepractic construite elementele de interiorla aceasta masina si gandite cu picioarele.

              Comment


              • #8
                In-afara de cele 3 suruburi...Mai are clipsurile alea...Nu stiu exact cum se numesc...Apuci de o margine a fetzei, si tragi fortand-o gentil ( adica o fortezi dar te uiti intre fatza si usa ca sa vezi cand iese clipsu, sa nu rupi fatza sau clipsurile ), si da e lipita cu un mastic ceva, ca siliconul parca se intareste in timp...
                si eu am demontat fetele de usa, si acum de cate ori vreau sa mai demontez fatza de usa, apuc intai de coltul de la oglinda al fetzei, pe ala scotandu-l prima data, apoi trag in jos de fatza, treptat pana ies clipsurile
                nu trebuie sa o lipesti la loc, sau la mine nu a trebuit desi unii au zis ca le-o inceput sa zdrangane dupa demontare si montare la loc.....
                succes...Si cu grija si rabdare...
                Life is short...play more!
                http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                Comment


                • #9
                  In afara de suruburi mai este prinsa in clipsuri (braduti) de plastic...
                  Succes!

                  Comment


                  • #10
                    @bolo si @tweety, multumesc pt raspunsuri. O sa ma apuc in weekend sa o desfac si preventiv o sa fac rost si de niste mastic. Rabdare sa am, ca de asta duc lipsa .

                    Comment


                    • #11
                      Daca prinzi la loc bradutii nu mai trebuie mastic.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Eu doar am intins la loc, cat de cat, masticul ramas pe usa si pe fatza de usa...Si gata ;)
                        Life is short...play more!
                        http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                        Comment


                        • #13
                          interesant

                          si mie mi sa stricat meCanismul interior la ambele oglinzi (culmea)in perioada de vara tot in iulie si cred ca e o buba a mecanismului pe timp de vara cedeaza,de la caldura...dupa lungi dezbateri am hotarat sa schimb tot mecanismul si sa pun electrice...si am rezolvat problema...

                          Comment


                          • #14
                            salut. am si eu pe logan oglinzile electrice, si pe partea dreapta am o problema ! nu mai pot misca oglinda in jos si in sus cu ajutorul joystick-ului de sub frana de mana ! merge dreapata /stanga dar jos/sus nici vorba ! nu cunosc nici mecanismul de functionare a acestora ! ma pute-ti ajuta cu ceva sfaturi ?
                            multumesc !

                            Comment


                            • #15
                              incearca cu alt joystick si daca tot nu vrea e posibil sa se fi ars motorasu de sus-jos

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google