Maneta Computer Bord Logan Van

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Maneta Computer Bord Logan Van

    Salutare. Trebuie sa cumpar un logan van si vreau neaparat dci si cu computer de bord dar nu imi dau seama din anunturi daca minte lumea sau e altfel maneta la van.

    Stiu ca maneta de cb de la logan are in capat un buton cu 3 puncte albe pe el si cu el te plimbi prin computer.

    Am gasit 5 anunturi de van care sunt dci si au computer de bord, dar la 4/5 anunturi pozele din interior arata ca ar fi maneta normala fara butonul ala.Iar la al 5lea anunt nu se vede cum e maneta. Sa ma lamureasca si pe mie cineva care are cum e cu maneta aia. E simpla sau e cu buton la van?

  • #2
    Depinde de nivelul de echipare, daca are din fabrica sau nu CB. Daca nu are din fabrica, este posibil ca posesorul sa fi optat pentru un update si sa fie activat CB fie cu buton valet, fie cu maneta fara buton, in care se fac adaptari, fie maneta originala de logan cu CB. Te poti prinde daca CB a fost activ de la mama ei sau nu, din nivelul de echipare pe care il are masina.

    Vezi pdf-ul de aici: http://imbunatatiri-logan.weebly.com...stalare_cb.pdf

    Toate cele bune,
    Romica

    Comment


    • #3
      Pai nu stiu chiar cate persoane s-ar baga sa faca instalarea de cb daca nu a venit din fabrca. Dar din raspunsul tau inteleg ca daca e sa fie din fabrica e cu maneta din aia cu 3 puncte .

      Comment


      • #4
        Da domnule, daca masina are din fabrica cb, maneta are 3 punte in capat sau nu .. pentru ca se pot sterge daca e mai veche masina, dar se distinge clar butonul. Iar cb se monteaza cu succes si dupa fabrica, eu am montat cateva si merge perfect trebuie doar sa fie montat corect si nu o sa ai treaba Insa grija mare ca pe net sunt multe anunturi mincinoase, cel mai bine suni la persoanele respective si ii intrebi pe ei cu lux de amanunte cum sa treaba, daca are sau nu cb ori daca au ontat ulterior ... unde au montat etc. Dar mare grija cand iti cumperi masina sh, sunt prea multe tepe la ora actuala Deci trece-o prinr-un tester bun. Si asa o sa afli daca are sau nu cb, deci cel mai bine suni la vanzator si te convingi in mare parte. Numai bine!

        Comment


        • #5
          Originally posted by blablabla View Post
          Pai nu stiu chiar cate persoane s-ar baga sa faca instalarea de cb daca nu a venit din fabrca. Dar din raspunsul tau inteleg ca daca e sa fie din fabrica e cu maneta din aia cu 3 puncte .
          Montarea CB se poate face de catre oricune care are indemanare la lipit un cip si tras un fir de la habitaclu motor la UCH. Daca te uiti in acel pdf, vei vedea ca acolo sunt specificati pasii cu lux de amanunte, tocmai in ideea da a putea fi facuta acasuca de fiecare daca se crede in stare sa faca o lipitura si sa traga un fir

          Comment


          • #6
            Schimbarea cipului pe placa de bord cere mai multa indemanare de cat trasul de fire, ba chiar trebuie sa ai si niste scule, pentru ca nu poti sa lipesti acel cip cu un pistol de 100w, + inca ceva cunostinte in electronica pentru ca nu este exact cum ai lipi 2 fire intre ele Spun asta ca sa nu inducem in eroare anumite persoane, eu personal nu recomand unei perosane sa purceada singura la lipirea unei astfel de componente daca nu a mai lipit niciodata macar leduri smd care sa si functioneze. Nu e chiar foarte simplu dar nici extrem de complicat. Deci totusi grija mare, ca sa nu riscati din doua cipuri sa nu mai ramaneti cu nici unul.
            Nu ar fi ok ca placa sa arate ca aici, cel care a facut macel pe placa dupa ce a lipit un led si o rezistenta. Numai bine!

            Comment


            • #7
              Salut. daca vrei sa iti iei dci mai bine iti faci griji cum sa te uiti in rezervor daca are pilitura, si daca sunt injectoarele bune, nu daca are cb sau nu, ala e nimic. Si din cate stiu eu, van-ul nu vine cu cb din fabrica, eu am dci70, aer conditionat, servo, proiectoare, air-bag pasager geamuri electrice si inchidere pe cheie, dar nu avea oglinzi electrice si nici cb.... Daca gasesti unu care bate troncane articulatia dar nu are pilitura sau pb. cu motorul, ia-l. Succes !

              Comment


              • #8
                Originally posted by Toorop View Post
                Schimbarea cipului pe placa de bord cere mai multa indemanare de cat trasul de fire, ba chiar trebuie sa ai si niste scule, pentru ca nu poti sa lipesti acel cip cu un pistol de 100w, + inca ceva cunostinte in electronica pentru ca nu este exact cum ai lipi 2 fire intre ele Spun asta ca sa nu inducem in eroare anumite persoane, eu personal nu recomand unei perosane sa purceada singura la lipirea unei astfel de componente daca nu a mai lipit niciodata macar leduri smd care sa si functioneze. Nu e chiar foarte simplu dar nici extrem de complicat. Deci totusi grija mare, ca sa nu riscati din doua cipuri sa nu mai ramaneti cu nici unul.
                Nu ar fi ok ca placa sa arate ca aici, cel care a facut macel pe placa dupa ce a lipit un led si o rezistenta. Numai bine!
                Eu zic ca cel care se apuca de lipit, are experienta de lipit sau macar se documenteaza inainte de a lipi de fiecare data cand lipeste ceva. Eu unul cand vreau sa lipesc cate ceva, privesc frumos tutoriale video cum lipesti un anumit tip de componenta

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google