Eficienta Becuri P21/5W LED Pentru Pozitii Si Stop Frana Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cine si-a mai montat leduri pe pozitiile spate ?

    Originally posted by stolniceanulucian View Post
    Un luxmetru este scump dar sa fii politicos e gratis

    Hai sa auzim pareri si de la alti utilizatori.

    Cine si-a mai montat leduri pe pozitiile spate ?
    Tocmai asta e si problema mea pentru ca am cumparat doua astfel de ''becuri''
    si le-am testat intii si dupa numai 30 de sec. am constatat:
    1 erau cam calde dupa 30 sec T= ~37-40 grade C
    2 nu se aprind separat pt pozitie - o parte dintre ele, iar pt frina restul
    3 am masurat cu un exponometru (luxmetru) puterea luminoasa si este:
    la pozitie 5cd (se aprind toate , dar lumineaza slab); la frina 14,4cd (candele) (se aprind toate dar lumineaza puternic ) lumina ar fi destula
    4 Consumul pe pozitie este de 0,05-0,06A ; pe frina 0,19 - 0,20A la U=14,3V
    5 Si cel mai important lucru, poate ca ma pacaleam si le montam, este faptul ca nu prea merg si trebuiesc facute mici ajustari de soclu - la bec.
    Imi este de folos si parerea voastra daca cineva are mai multe informatii, eu nu le-am montat inca. Multumesc mult.
    Last edited by raddy; 4 February 2013, 20:11.

    Comment


    • #32
      Masoara si temperatura unui bec cu incandescenta dupa 30 sec..daca ti se pare ca s-au incalzit ledurile..
      Asa ceva am eu la pozitii in fata, iar in spate stopurile sunt cu leduri ( pozitiile ) Pozitiile fata au cate 60 smd fiecare. Nu s-au topit de 1 an...si nici nu cred ca o vor face vreodata
      Attached Files

      Comment


      • #33
        Si eu sunt de parere ca se merita sa pui bec LED pe pozitie(fata-spate),marsarier, dar atat. Celelalte nu-si au rostul. Becul normal e mai fiabil, parerea mea.
        Mai ales pe frana, cand e cu 2 pozitii, cel pe LED are viata mai scurta parerea mea.

        Comment


        • #34
          Originally posted by VlaD2803 View Post
          Si eu sunt de parere ca se merita sa pui bec LED pe pozitie(fata-spate),marsarier, dar atat. Celelalte nu-si au rostul. Becul normal e mai fiabil, parerea mea.
          Mai ales pe frana, cand e cu 2 pozitii, cel pe LED are viata mai scurta parerea mea.
          fiabilitatea mai mare a becului decat a unui led?
          esti de parere sa pui led care are viata mai scurta decat becul? atunci care e sparla? ) mai informeaza-te cu si despre leduri

          Comment


          • #35
            Cred ca m-am exprimat gresit. Ledurile sunt constient ca vor rezista mai mult in timp, deoarece consuma foarte putin, dar eu m-am referit STRICT la ledurile ce sunt puse in locul becurilor cu 2 faze stock, de pe frana/pozitie! La led, nu stiu sa existe cu 2 faze, iar acesta pe pozitie se aprinde la capacitatea maxima, iar la frana se mareste intensitatea ceea ce duce si la supraincalzirea si consumul mai ridicat, in timp rezultatul vazandu-se prin leduri ce abea se mai aprind sau nu se mai aprind de loc.
            Acum, ai inteles?

            Comment


            • #36
              ) ai vazut led de 16 w dar de 30 de w ? vrei sa masor temp unui bec cu led de 16 w aprins pe stop de frana? un singur bec cu led din asta la 16/30 nu se incalzeste nici jumatate cat un bec obisnuit de 21w
              cum am zis si mai sus mai informeaza-te sau ''casca gura'' pe ''goagal'' mai bine ca sigur gasesti info care te lamuresc
              edit : hai sa le bagam in calcul si pe alea parnai care is facute cu leduri smd 5050 ca la astea te referi tu cand zici ca se ard sau nu se mai aprind
              Last edited by romeo-alex; 5 February 2013, 22:04.

              Comment


              • #37
                ledurile sunt peste becuri, din toate punctele de vedere: Consum scazut de energie,durata de viata mai mare, diferite culori pe care nu le poti obtine din becuri, temperatura scazuta etc...
                MY CLA

                Comment


                • #38
                  Masoara si temperatura unui bec cu incandescenta dupa 30 sec..daca ti se pare ca s-au

                  Originally posted by dannyx78 View Post
                  Masoara si temperatura unui bec cu incandescenta dupa 30 sec..daca ti se pare ca s-au incalzit ledurile..
                  Asa ceva am eu la pozitii in fata, iar in spate stopurile sunt cu leduri ( pozitiile ) Pozitiile fata au cate 60 smd fiecare. Nu s-au topit de 1 an...si nici nu cred ca o vor face vreodata
                  Bine, Bine, Bine, am masurat si temperatura unui bec, intr-adevar este mult mai mare ~99 grade celsius.
                  Dar aceste led-uri totusi se incalzesc mult.
                  L.E.D.-ul lucreaza RECE.
                  Accept faptul ca din experienta ta ma sfatuiesti sa folosesc aceste ''becuri'' (apropo, imi place cum arata LOG-ul tau) pentru ca tu nu ai avut probleme de niciun fel, dar:
                  1 am avut ghinion si am nimerit probabil cel mai ciudat producator de astfel de becuri la care pozitia era inversata cu frina in soclu
                  2 nu functionau cum imi doream eu pozitia sa se aprinda separat de frina si drept urmare am dezlipit un astfel de bec (de tot) si ce am vazut a fost o improvizatie
                  foarte inteligent facuta cu citeva rezistente SMD de 150 Ohmi inseriate intre doua astfel de led-uri, ceea ce face ca U pe fiecare led sa fie cel nominal de 3-5v.
                  Momentan sint cu primul ''bec'' in constructie si vor urma poze dupa ce va fi gata.
                  INtr-adevar L.E.D.-urile au o fiabilitate mult mai mare decit a becurilor - ( nu ai ce filament sa scuturi la gropi sau alte zdruncinaturi).
                  Merci mlt pentru sfaturi.

                  Comment


                  • #39
                    Leduri topite

                    Pentru ca n-am gasit strict un topic dedicat, o sa postez aici.

                    Iata cum arata banda de leduri sau cum draq ii zice, aplicata la lampa nr. de inmatriculare dupa cca. 1 an si ceva de la achizitie si montaj.
                    Nu ma intrebati de ce am verificat, aparent nu parea nimic anormal, dadea lumina ok, nu mirosea a ars, etc...instinct de fata mare.

                    Aviz amatorilor de chinezarii...am trecut inapoi la becurile ordinare...dar omologate.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #40
                      lasa ca vi la mine cu 1 bere si iti dau eu ceva bun facut de mine.uite cum arata dupa 2 ani
                      Attached Files

                      Comment


                      • #41
                        Eu am pus bec cu led, bec de 2,5lei și merge de 3ani fără probleme.
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          merge fara probleme,dar modulul meu lumineaza de 3 ori mai mult.nu ca ar fi nevoie,dar cand te costa putin,,foarte putin'' eu cred ca merita

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google