Rulmenti Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    echilibreaza rotile , toate 4 , are un punct critic la care vibreaza dupa care se "echilibreaza" singure de la viteza marita . De obicei pe la 100 kmh zic eu ca e punctul critic.
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • #32
      salut, zilele trecute am scos masina din service dupa o luna jumate in urma unui accident. mi sa schimbat fuzeta rulment telescop.daca depasesc 100km/h se aprinde martorul ABS si cel de frana de mana. rulmentii pentru ABS sunt de mai multe tipuri sau ce poate fi?

      Comment


      • #33
        Din cate stiu sunt doua tipuri de rulmenti pentru masini echipate cu ABS; cele fabricate pana in 2007 si dupa aceasta data; mai mult ca sigur cei pe care ii ai nu corespund din acest punct de vedere.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Sunt doua tipuri de rulmenti pentru ABS,cu 44 si cu 48 de poli, nea Dorel a pus de care a avut si nu e ce trebuie. Dupa 85 km/h diferenta dintre vitezele citite de senzorii de pe fata depaseste valoarea admisa de calculatorul de ABS si intra in avarie.
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #35
            am schimbat rulmentul totul e ok acum cel putin pana la 170km/h nu sa mai aprins :P

            Comment


            • #36
              atentie ce rulmenti cumparati. am pus klaxcar (65 lei) si a doua zi m-a lasat pe a2 la km 20.cum i-am dat peste 100 a iesit un fum de ziceai ca a luat foc masina. am ajuns in service cu ea si am pus febi(80 lei).dupa aia nici o problema. e vorba de rulment fata.

              Comment


              • #37
                sunt curios febi cat o sa tina!?
                Pain brings out the truth in us all...
                ...how much truth can you stand?

                Comment


                • #38
                  Salutare tuturor!.Eu am pus acum 1 an jumate pe fata rulmenti marca ruville.Dupa aproape 120.000 de km ala de pe dreapta a inceput sa huruie.Am sa incerc si eu febi dae data asta

                  Comment


                  • #39
                    rulmenti cu abs 150 lei set snr rulmentii ce monteaza Dacia

                    Comment


                    • #40
                      Salut. Am si eu o intrebare? Pe la ce numar de kilometri ar trebui sa ma ingrijorez in privinta rulmentilor, sau nu are un termen predefinit. Momentan la 68 de mii de km cat are acum masina merge ca unsa si nu pare sa faca zgomote ciudate.

                      Comment


                      • #41
                        Cu rulmentii din fabrica, unii s-au apropiat de 80.000km, dar nu e o regula; eu am peste 50.000, la fel ca si tine, fara vre-un semn de oboseala.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #42
                          ca credeti cam cat rezista vaselina aia acolo ?
                          ce credeti cam cat rezista un rulment fara o ungere optima?
                          eu zic sa va uitati la un rulment de 50 de mii de km si imi da-ti dreptate

                          Comment


                          • #43
                            Ai mei is fara ABS.
                            Schimbat rulmenti fata 160000km, trebuia doar unul ...dar cand omuletul mi-a facut constatarea nu eram atent la ce mi-a zis (el mi-a zis ca-i dus cel de pe fata stanga si eu l-am schimbat pe cel de fata dreapta) si uite asa am fost nevoit sa-i schimb pe amandoi. Pus rulmenti la 60 lei / buc + 60 lei manopera / buc, facuti pe vapor in germania, dupa 1000 Km (aprox 2 saptamani) mi-a picat un rulment pe fata, schimbat pe garatie, platit din manopera. Am mai circulat 3000 Km si a picat din nou. Am pus rulmenti de uzina (165 lei / buc + manopera); ii am si acuma (182000Km).
                            Acu 2 saptamani am bagat vaselina in ei (preventiv) si sper sa ma tina la fel de mult.

                            Nu cumparati chinezarii, verificati sa fie inscriptionati, nu se merita economia facuta, am tras-o pe pielea mea.

                            Pe spate am rulmentii de cand am luat-o, acu 1 saptamana i-am dat jos sa le bag vaselina; cel de pe dreapta mai avea doar un pic si se vedea cum a rulat aproape fier pe fier, iar cel de pe stanga avea suficienta.
                            Last edited by jordaniulian; 6 September 2012, 15:35. Reason: completare

                            Comment


                            • #44
                              stiti careva daca sunt buni rulmenti marca coram? am gasit la 1mil bucata cu abs dupa 2007
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Sfat: Mai pune 50-70 lei si pune SNR sau SKF. N-ai ce sa gresesti cu aceste 2 marci.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google