Cotiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut
    dupa indelungi cautari de cotiera originala pe net, bursa, etc......nu am gasit
    am avut noroc insa
    "m-am plins" surorii mele si am primit-o cadou de ziua mea
    cumparata de la Dedeman Bacau(dealer extrem de scump) cu 258 RON (pe gri)
    am montat-o singur dupa ce am studiat tutorialul(extrem de folositor)
    Sfaturi la montare:
    -surubului cu care se prinde intaritura de podea adaugati o saiba mai lata pentru ca riscati ca piulita sa intre in gaura urechii de tabla a podelei (poza 15 din tutorial)
    -urechile cele negre de tabla care vin prinse pe intaritura pentru a stringe surubul puneti-le in capatul de sus a intariturii, pentru ca atunci cind puneti tunelul median peste intaritura riscati ca acele urechi sa se deplaseze de la locul lor si sa nu mai pice pe gaurile laterale(poza 14 din tutorial)
    -gasiti niste suruburi mai lungi pentru prinderea gaurilor din spate a suportului cotierei de tunel si intaritura pentru ca surubul cu acre vine este prea scurt si nu cuprinde grosimea suportului, a tunelului mediam, a bratului intariturii metalice si in plus vreo 3-4 spirale de filet pentru a putea intra in clema si a o stringe(suruburile negre din poza 19)

    Continuare:


    -clemele lateral ale intariturii metalice intre care intra tabla podelei mai trebuie strinse cu un cleste si introdusa intaritura mai ferm pentru a nu juca(poza 11)
    Si inca ceva
    am facut semn(ca in poza 4) si cind am pus suportul, nu s-au potrivit gaurile
    am mai ridicat tunelul, l-am mai tras, am mai batut cu ciocanul in lateralele intariturii si pina la urma am potrivit-o
    si acum sta teapana(ca la 20 de ani)
    n-are nici un joc
    In speranta ca v-am fost de folos cu aceste sfaturi din experienta proprie,
    va doresc spor......
    si fara evenimente
    Last edited by andrei; 9 May 2008, 23:17.

    Comment


    • A luat-o destul de bine cu 250 lei, in Bucuresti cel mai ieftin e 220 lei si cel mai scump e 350 lei.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Vezi ce bine e sa ai o sora in bucuresti care are salar peste 1000 de iepuroi pe luna si un cumnat care are showroom in Bucuresti, in spate la hotel Sofitel, de masini premium (Carlex Premium Cars, b-dul Expozitiei 1-3) si sa vina de ziua ta in Bacau si sa te intrebe ce vrei cadou? si pentru care 300RON sunt bani de paine, ca doar un frate are, nu....?
        si dintre senzori de parcare si cotiera am ales ultima varianta
        cred ca am facut o alegere buna pentru ca este extrem de utila, comoda, faina si tot ce vrei
        cred ca ar trebui sa intre in dotarea standard, ca multe altele.......
        dar asta e o alta discutie
        va doresc ce va doriti voi

        Comment


        • Originally posted by ady62 View Post
          Am rezolvat problema cotierii cu numai 60 RON, identica-FAST R Racing. Cotiera este Mega drive Distribuitor CONEX DISTRIBUTION S. A Iasi. Duminica am de gand sa o montez cu baietii, la intalnirea noastra.
          Am montat cotiera, vine super, nu este originala dar merita banii. Am sa-l rog pe Valeriu sa faca o poza asamblata.

          Comment


          • sal

            Am fost azi in targ la vitan , am dat pe cotiera 50 lei + 10 lei la un baiat de acolo sa o monteze e replica dupa cea de la dealer , nu incurca si nu se balanseaza cum zic unii , cel putin pentru moment e foarte ok si bani putini

            Comment


            • A mea scartaie , ce sa fac ?
              Mereu superiori unui sat cu caini si oi

              Comment


              • Pune-i niste vaselina(glumeam)nu stiu ce sa zic....

                Comment


                • salutari

                  Am gasit aceasta cotiera



                  a montat cineva asa ceva, se potriveste bine?
                  nu incurca la butoanele geamurilor electrice spate, la centura si frana de mana?

                  Comment


                  • Am gasit pe net asha ceva:

                    sau

                    A montat cineva unul din cele doua modele?
                    Cred ca se potrivesc, dar ma intereseaza dak nu incurca accesul la butoanele geamurilor spate(proasta pozitionare).

                    Comment


                    • Pe prima o am eu (link-ul de sus) si se potriveste foarte bine cu designul interior...zici ca asa a fost din fabrica....insa daca ai butoane geamuri pe spate...ia-ti adio ca iti "taie" accesul la ele....poate doar sa faci vre-o manarie...s-o decupezi...ceva de genul!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Arata chiar ok!Scartaie?Se misca?Trepideaza?

                        Calitativ cum este...?

                        Unde sunt facute...?
                        EX : + =

                        Comment


                        • Are un imbus pe care daca nu-l strangi bine se misca...adica are tendinta de a se roti...in schimb nu scartaie si nici fragila nu este!Nu stiu unde este facut modelul asta...eu l-am luat cu 90 de ron!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Tentant ... foarte tentant.Poti sa pui niste poze cu cotiera fata/spate/Lateral ?
                            EX : + =

                            Comment


                            • Imi cer scuze daca a mai pus cineva intrebarea urmatoare: Am un laureate Plus (deschidere electrica geamuri spate) eu nu am slot pt pahar ci am butoanele pt geamuri plasate acolo pe tunelul franei de mana! Nu ar incomoda in vreun fel deschiderea geamurilor? In caz ca doresc sa am mai mult acces la frana de mana cotiera se poate rabata? multumesc anticipat... as dori sa-mi raspundeti pe PM daca doriti... sau ca post... merci fain

                              Comment


                              • 1- Pai din ce scrie in detaliile la care te trimit link-urile se rabateaza ambele modele.
                                2- Chiar mentioneaza colegul forumist "darksid3" acopera butoanele pentru geamurile spate.
                                EX : + =

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google