Folie Omologata\neomologata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Folie Omologata\neomologata

    La mine in oras se gaseste folie omologata fata+spate la ~150 Ron....ma intrebam dak pot lua abtibildurile de la alea si le pot pune pe o folie neomologata pt k atunci knd o iau pe cea omologata imi pune omologarea si folie in brate...trebuie sa gasesc eu unde sa le pun....si as vrea sa am undeva la ~50% pe fata si ~85% pe spate

  • #2
    si totusi...de ce nu o pui pe aia omologata ? o sa fie transparenta prea mare ?
    oricum daca te prinde politia cu folia aia de 150ron, garantat iei amenda si ramai si fara talon...
    am folie neomologata cu transparenta 30% pe toata masina, asta ti-am zis ca sa nu ma contrazici...dar eu iau maxim 60ron amenda

    Comment


    • #3
      pai are cum sa ma prinda politia ca folia este de ~50% pe fata si 85% pe spate? din moment ce am abtibildurile de omologare pe ea?

      Comment


      • #4
        in primul rand cand iti pui folii omologate... in afara de abtibilduri vei avea si o foaie doveditoare . in al 2-lea rand.. nu iti omologheaza nimeni pe fata.
        daca nu ai 350 ron sa iti pui folii calumea omologate (usi spate+luneta) iti poti pune ceva semi inchis.. 50-30% transparenta doar pe usile dn spate, fara luneta. mai mult ca sigur nu te va opri politia, eu am asa de 2 ani.
        Last edited by Pigoo; 26 March 2009, 09:18.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Pe fata e legal transparenta cel putin 70%,deci nu ai probleme cu politia.
          Raul88,mai devreme sau mai tarziu tot vei avea probleme din cauza transparentei scazute pe fata,50%.
          Deci,grija mare...
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #6
            @Pigoo: primesc si foaia doveditoare...tot ce este necesar pt omologare: foaie doveditoare+abtibilduri
            D-FENS: la ce fel de probleme te referi?

            Comment


            • #7
              deci...pe fata trebuie sa ai transparenta 70% maxim, pe spate pana la 5%...dar unii gabori te lasa in pace si daca ai 50% pe fata...

              in primu rand, folia trebuie sa vina insotita de, certificat de omologare, cu timbre in care specifica marca, distribuitorul, si transparenta, si un cod care sa corespunda cu un alt timbru de rar lipit langa...
              asta e omologare...
              si daca te opreste politia cu rarul, si iti pune mostra de folie care tu spui ca o ai, pe geam, si vede ca nu corespunde la transparenta sau culoare, ce crezi ? amenda si adios talon !
              asa ca...sunt 2 variante ori neomologata, ori omologata !

              Comment


              • #8
                Originally posted by Raul88 View Post
                D-FENS: la ce fel de probleme te referi?
                Pai,ti-a raspuns tomu in locul meu...
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • #9
                  cam asta ma interesa daca i se pune pata politistului pe tn sa te faca daca are cum....app am uitat ca mai erau si aia de la rar cu laboratoarele pe strazi

                  Comment


                  • #10
                    se poate dar asa scapi decit de garcea
                    in ultima vreme chiar nu se mai intereseaza de asfel de aspecte stiu pe cineva care are folie de 3 ani a facut chiar si itp si nu are autorizati
                    necazu e ca daca ai un eveninent si iesti nevinovat celalalt poate cere o expertiza rar si daca folia nu corespunde cu timbru iti iei amenda plus pirnaie penru fals si uz de fals si vei platii toate daunele [rca nu se baga]
                    deci intrun cuvint ai puso
                    mai bine o lasi fara timbru daca e ceva o dai jos si iti iei 60 ron amenda
                    baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                    Comment


                    • #11
                      depinde si de cine dai eu am folie amologata cu timbre cu certificat cu tot si cand am fost sa fac revizia la rar cei de acolo aveau niste bucatzi de geamuri cu folie pe ele adica cu transparentza normala si pt faptul ca pe lateralele din fatza am folia un piiiiiic mai inkisa nu pt ca am vrut eu ci pt ca sa mi-a pus ala care mi-a facut toata masina nu vroiau sa imi faca revizia a trebuit sa dau..... la pace

                      Comment


                      • #12
                        ce m'ar mai interesa sa stiu....daca le ionizez am inteles ca am 5 ani garantie....si in timpul asta geamurile se mai deschid, se decoloreaza si am intels ca asta se intampla neuniform pe suprafata geamului
                        cei de la firma cu procedeaza sa imi remedieze problema? trebuie sa imi iau eu alte geamuri si sa le ionizeze ei gratuit? imi dau ei geam ionizat direct?

                        Comment


                        • #13
                          pune-ti folie
                          nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                          Comment


                          • #14
                            te rog daca imi poti spune si de ce folie si nu ionizare...

                            Comment


                            • #15
                              in primul rand cu folie arata mult mai bine. parerea mea. si o poti da jos cand vrei, sau sa o schimbi. dupa mine ionizatul geamurilor e facut de tigani. si am vazut la un tigan un abs plus albastru mineral si era plin re crom si toate geamurile ionizate. nu mi-a placut deloc. cu folie e mult mai frumos, nu bate la ochi asa tare. si cu griul tau chiar arata mai frumos folia decat ionizarea. la folie ai garantie cam 7 ani, si daca se intampla ceva se remediaza imediat problema. iti pui folie de nuanta super dark black si nu se mai vede deloc in masina din exterior
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google