Folie Omologata\neomologata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    e corect ce e scris cu pixul.
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #62
      Daca sa zicem ca as reusi sa primesc hologramele alea,ar fi legale foliile?
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • #63
        da. trebuie sa ai un timbru (verde am auzit ca e la alfa rom trans) pe care sa il lipesti pe omologare. si ar mai trebui 2 timbre cu serie cum ti-am spus mai sus. dar nu stiu ei cum fac. daca vorbesti cu ei afli sigur.
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #64
          Ok.Multumesc pt informatii.Saptamana asta o sa ii sun sa aflu ce si cum.
          Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
          My ride

          Comment


          • #65
            sa ne ti la curent
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #66
              Se pare ca sunt foarte ilegale foliile mele.
              Holograma pe geam nu,holograma pe certificat nu.
              Nu stiu ce sa fac,sa incerc sa fac rost de omologare de la un atelier pt foliile care le am deja puse,bineinteles contracost,sa pun altele(omologate),problema ar fi in momentul asta bugetul,sau sa le dau jos de tot sau sa le dau jos doar pe cele de pe fata.Nu stiu.
              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
              My ride

              Comment


              • #67
                daca le dai jos ai grija la luneta. aia trebuie incalzita ca altfel scoti si firele de incalzire.

                omologare gasesti, ti-am spus. in jur de 80 lei. dar timbrele care atesta omologarea (transparenta) se pun pe geam inainte sa aplici folia. ca sa o schimbi, te costa 400 lei fata-spate sau 300 lei spate.

                ai vorbit cu cei de la pitesti?
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • #68
                  Am vorbit.Si ei m-au intrebat daca am hologramele..si..le-am spus ca nu.
                  I-am explicat ce si cum cu masina si asa cum am facut si eu pana acum,nu e problema pe ce nume e garantia atata timp cat seria masinii e aceeasi si am si cartea masinii care atesta cine a avut-o si cine e in posesia ei acum.
                  Timbre sub folie sunt puse la toate geamurile,doar hologramele acelea mi-ar trebui.O sa caut sa vad poate gasesc vreun atelier care sa imi dea hologramele pt omologare.

                  Ca sa dau jos folia de pe geamuri trebuie sa desfac fetele de usi ca sa am aces la tot geamul?
                  Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                  My ride

                  Comment


                  • #69
                    te referi la hologarama RAR ? cu faptul ca e produs autentic RAR ?
                    alea nu trebuie neaparat sa le ai puse sub folie . Am si eu la fel montat , si majoritatea care monteaza ,putini pun si timbrele RAR .Atata timp cat sunt timbrele de la folie , ar trebui sa fie ok , mai putin alfaromtrans , care este o folie de piata vanduta cu omologare de spatele blocului . RARul scrie clar ca folia omologata se monteaza in atelierele omologate , nu in spatele blocului cu certificat de omologare completat de tine cu pixul ,pe cand folia alfaromtrans asa se monteaza .Din punctu meu de vedere , aceasta folie e montata cu cantec ,si e discutabil daca o sa ai probleme sau nu cu ea pe viitor .
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #70
                      Folia nu este montata de mine,a fost montata de fostul proprietar al masinii.
                      Si tot ce am de la folie este un certificat de garantie,nici vorba de certificat de omologare,pt care mi-ar trebui niste holograme,doua mai exact,una pt folia fata si una pt folia spate,holograme care am inteles ca se pot lipi pe spatele certificatului de garantie.
                      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                      My ride

                      Comment


                      • #71
                        punk am prieten cu folie de la DRK si montata de mine. l-a oprit politia si nu i-a spus nimic...

                        scrie pe ea declaratie de omologare rar si conformitate. dar trebuie stampile pe ea...
                        Nu-i bai...

                        Comment


                        • #72
                          asta nu inseamna ca daca un politist e prost sau in necunostinta de cauza, sunt toti la fel. un prieten de-al meu de 2 ori a luat amenda cu aceeasi folie. unii isi dau aere ca deh... cica te-au oprit pentru folie. dar unii habar nu au ce naiba trebuie sa citeasca de pe acea omologare. am patit-o eu, ca m-a intrebat unde sa se uite. si politicos i-am spus, ca nu e problema mea ca el nu stie!
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #73
                            un lucru nu inteleg eu, de ce se baga ei peste treburile pe care trebuie sa le faca cei de la RAR. ei sa isi vada de circulatia lor nu sa vada daca am eu folie sau alte dimensiuni la roti decat cele trecute in CIV...
                            Nu-i bai...

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by FlorianYFL View Post
                              punk am prieten cu folie de la DRK si montata de mine. l-a oprit politia si nu i-a spus nimic...

                              scrie pe ea declaratie de omologare rar si conformitate. dar trebuie stampile pe ea...
                              Atat scrie si pe hartia mea,dar chestia e ca se vede ca e scoasa la imprimanta sau xeroxata,stampila nu s-a pus dupa..e parte din..'xerox'.
                              Nenea care m-a oprit chiar mi-a spus ca mai trebuiau sa fie niste chestii pe spate,chestii importante a.k.a omologare RAR.
                              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                              My ride

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by FlorianYFL View Post
                                un lucru nu inteleg eu, de ce se baga ei peste treburile pe care trebuie sa le faca cei de la RAR. ei sa isi vada de circulatia lor nu sa vada daca am eu folie sau alte dimensiuni la roti decat cele trecute in CIV...
                                asta zau ca nici eu nu inteleg. dar am cautat cateva luni o lege (articol) care sa spuna clar ca doar rar-ul te poate oprii pentru folii. sau sa ma intrebe politia de folii, dar daca ma opreste pentru ceva in trafic, nu 'pentru folii'. asta nu e motiv. dar cum n-am un articol care sa ma sustina, nu pot sa 'le dau in bot'. poate gasiti voi
                                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google