presiune in pneuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • din fabrica vin cu o presiune mare
    atentie cine isi ia masina noua
    eu dupa 3 luni am vazut ca am 3bar
    sigpic Alexandria

    Comment


    • la 205/55/16 dacia logan berlina ce presiune trebuie ...aveti idee ?
      Its just a car ...

      Comment


      • Hmmm...pai nu scrie pe anvelope? Eu pe 215 / 40 R17 bag 4.4
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Originally posted by raduprov View Post
          la 205/55/16 dacia logan berlina ce presiune trebuie ...aveti idee ?
          Baga cum ai bagat si cand aveai 185/65/15. Presiunea in anvelope este data si de greutatea masinii, de aia la diferite masini care au diferite dimensiuni de anvelope sunt diferite presiuni.
          darksid3 ce greutate are vette-ul?
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Nu-s de Vette...ala are 19"...astea de 17" de care zic sunt la un Mitsubishi...sa tot aibe 1300 kg.
            PS: Ca fapt divers Vette-ul are 1500 kg
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • atunci voi baga pe fata 2.0 si pe spate 2.1 sau 2.2
              Its just a car ...

              Comment


              • Azi am verificat presiunea la pneuri...prima data dupa un an si vreo 8 luni.
                2,2 bari pe fiecare in afara de pneul dreapta spate care avea 1,8 bari(pe care il si suspectam de ceva timp...de cateva luni).Acum au toate 2,2.
                ...pneuri stock Continental
                Last edited by viorelu; 10 July 2009, 15:47.

                Comment


                • nu e mult ? fata de ce recomanda producatorul ....2.0 fata 2.1 spate

                  Comment


                  • ...pai in aproape 2 ani de cand am masina mi s-a parut ca se comporta bine si la viteze maxime (165-170)...oricum mai putin de 2,2 nu cred sa fi avut(ca nu avea cum) de vreme ce 3 din ele aveau presiunea aia...un 0,1 bar in plus sau minus fata de standard nu as zice ca e mult...parerea mea...si in plus am venit de la mare ieri cu 1,8 pe una si 2,2 pe celelalte...bine ca nu s-a intamplat ceva

                    Comment


                    • pe caldura asta e detul de mult , adica na .. fiecare ce si cum vrea , eu stiam ca pe fata la benzinare e 1.9 si spate 2.1
                      eu folosesc 2.0 fata si 2.1 spate 205/55/16
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • Originally posted by silvereden25 View Post
                        eu am2.9 bar si pe fata si pe spate .asa am cumparat-o si sta f bine pe sosea chiar si la 120-130km/ora

                        Baga si 4 atmosfere ca merge brici!
                        Sa vezi cum faci la gropi si la denivaleri in masina(ca in montagneruse),Doamne fereste de o explozie a cauciucului!
                        Asa ca la mai mare si poate vedem si unul care zice ca merge cu 5 ,6 ,7 atmosfere.
                        Eu bag pe fata 2,,,,,2.1 sau 2.2 cand ies in afara Bucurestiului si pe spate 1.8,,,2 .
                        Intotdeauna se baga mai mult pe fata ca este mai grea fata datorita motorului,si mai putin pe spate(sau mai mult daca esti super incarcat).

                        Comment


                        • Cartea scrie exact invers cum spui tu,ma rog nu cartea ci pe portiera masinii cand o deschizi.Eu am 2 fata si 2.2 spate.

                          Comment


                          • eu am 2.4 fata-spate....intrebarea e:presiunea depinde si de marca cauciucului sau toate la fel? eu am montana....acum unu' cu michelin poate baga mai mult...spre exemplu michelin energy mi se par mai bombate in exterior si nu doar cele pe janta..asa sunt ele...
                            Slow & Safe

                            Comment


                            • stii reclama aia? "aparentele insala" 2 pe fata si 2,2 pe spate indiferent de marca anvelopei, asa recomanda dacia, scrie si pe stalpul masinii intre portiere sau pe portiera
                              sigpic

                              Comment


                              • Exact asta ziceam si eu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google