Zgomot enervant la portiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    jafu meu nare nici un an si a inceput sa scartzie de rupe ..din spate se aude cateodata woferul(ala il mia strag eu nui prob nu-i de la ei ) si portierele spate scartzie la orice coboratura de bordura sau gropitza ...le-am dat chederele odata cu silicon de bord si nu se auzea nik dupaia iar se auzea ..le-am sters cu alcoll etilic si sia mia revenit acu iar se aude mor de dracii cateodata cand merg cu ea....am ops ca dc apas pe portiera spate face acel scartzait freaca pe cheder....in fatza se aude pe la bord ceva ..initzial era usa de la torpedo acu nus ce plm se mai aude ca aia o ami tzin cu mana si tot se aude se mai aude platicul de pe stalp cum freaca de plasticu de la bord ....oficial masina e varzaa la capitolu interior ) in rest nu am avut probleme de fabricatzie cu ea ...luna vitoare vine revizia sa le scot oleak ochii la astia ..a da si cica am volan de piele ..o pl sa tocit deja) se ia dp el parcai dat cu chrema de papuci //mai degraba e un caiuciuc pus peste piele nus cum sa explic sa facut ca .....trebe schimbat si ala :P bine ca am garantzie!!a da si a ruginit blocu motor sau ceva de genu ep dedesupt vad ruginit peacolo ...
    Last edited by dj_oracol; 25 April 2009, 22:37.
    sigpic

    Comment


    • #92
      Acelasi scartit il am si eu dar am observat ca nu este de la chedere si este de la rama din cauciuc catifelat care este ca o rama din fata pana in spate si freaca pe tabla in interior acolo unde se prinde sinele de portbagaj pe plafon, eu ma duc la service sa mi le schimbe pe garantie iar daca nu o sa incerc sa dau cu vaselina alba pe rama, ca sa iti dai seama ca este de acolo fa urmatoarea operatiune , inchide usile din spate si apasa pe coltul usi de langa plafon ,daca scartaie 90 % este de la acea rama de cauciuc.

      Comment


      • #93
        Originally posted by eco_ionut View Post
        este de la surubul de pe stalp. Si mie mi se intamplase am fost in service si l-a starns. Acuma e rezolvat.Bafta
        Asa am patit si eu. La revizia de 30.000 le-am zis celor de la service de problema asta si au rezolvat-o... A tinut exact o saptamana. Acum se aude iar la denivelari...

        Comment


        • #94
          Stimati colegi,aceeasi problema am avut-o si eu.Dar am gresat cuiul si bucsa de plastic de pe el,la toate usile,cu vaselina lichida(este un spray),am si rotit bucsa de plastic,sa intre bine vaselina intre cui si ea,iar de atunci parca am alta masina.Nimic nu mai scartaie,nimic nu mai suna.

          Comment


          • #95
            Nu mai stiu ce sa zic ... eu nu reusesc nici-cum sa scap de zgomotul aceala ... problema e ca nu mai stiu nici de unde se aude. De la sofer il aud in dreapta mea la stalp iar cei din spate il aud langa sofer in stalp. e nasol rau de tot si nu stiu ce sa-i mai fac. Masina e din 2005 si are 87000 km.
            Ambition

            http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

            Comment


            • #96
              Originally posted by iooon_cug View Post
              in timp ce merg..pe un drum putin mai accidentat..cam cum e tot orasul de altfel...se aude din portiera dreapta fata...un troncanit....cineva mi-a zis k e de la incuietoare mai exact de la cuiul ala de pe caroserie de care se prinde incuietoarea...si a mai zis ca nu am ce sa ii fac.... ....va rog dati o solutie poate cineva a mai patit.....ce naiba tre sa fac?????? ..........ms mult
              pune vaselinaa akolo la iale.. si sigur ca din cauzaa acelui cuiiii
              si eu am fost cu ea in service si au desfcaut toata usa partea de la centura..
              si dupa ce au pus vaseleina gata
              treaba asta trebuie sa o faci uu din cand in canddd dar nu multa vaselina ca dupa aia te murdarestii.//. baftaa

              Comment


              • #97
                m-am confruntat si eu cu aceasta problema cu cativa ani in urma ,si dupa multe vizite la service care nu au dat roade ,am folosit un spray cu vaselina rezistenta la presiune inalta,produsa de Wurt,am introdus paiul spraiului in incuietoare ,am pulverizat,am folosit o surubelnita si am inchis incuietoarea cu portiera deschisa,am pulverizat iarasi,am pulverizat un pic si pe cuiul de pe stalp,apoi am sters bine cu o carpa vaseina ce s-a scurs pe vopsea (nu uitati sa stergeti vaselina scursa,pentru ca prin proprietatile sale se va sterge foarte greu ulterior).De atunci nu mai am nici o problema cu zgomotele din portiera.Mentionez ca unii prieteni au folosit aceiasi metoda si la Megane si a dat aceleasi rezultate.Nu folositi alte tipuri de spray, pentru ca nu o sa aveti aceleasi rezultate.Pretul unui spray este de aproximativ 70 lei si l-am gasit foarte greu in Braila.

                Comment


                • #98
                  Salutari. Si la mine a aparut scartaitul acela, dar pe la 80 de mii de km si a fost mai intai la portiera stanga. am uns si a tacut, dar a inceput in dreapta. acum am 103 mii si tre sa o ung si in dreapta, si sper sa taca.

                  @ andrei: pomeneai ceva de zgomot de la amortizoare. eu cand o ridic pe cric se aud niste zgomote de la amortizorul drept, zgomot care se aude si cand trec peste denivelori mai pronuntate si lucreaza amortizorul mai mult. Ar trebui schimbat? adica daca nu ma deranjeaza in mod deosebit pot sa-l mai las, sau....? Multumesc.
                  Don't touch! Never ever steal
                  Unless you're in for the kill

                  Comment


                  • #99
                    Daca apare zgomot la amortizor incearca mai intai sa cureti zona respectiva de noroi sa vezi daca se mai aude. Oricum nu e o problema grava, il poti lasa asa.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • In regula, multumesc. De lucrat mi se pare ca o face bine. nu e mai moale.
                      Don't touch! Never ever steal
                      Unless you're in for the kill

                      Comment


                      • WD 40 spary Este bun daca folosec pentru incuietoarea de la portiera ca sa elimin acel trancanit?

                        Comment


                        • Vezi aici o posibila solutie.
                          Eu am uitat cum mai e sa troncane usile.
                          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                          Comment


                          • La mine e golan f2 si parca e un pic diferit cuiul ala. Din cite am citit pe forum se pare ca wd 40 nu e asa de bun, cred ca pina la urma dau cu niste vaselina si gata.

                            Comment


                            • Asta este problema loganului...Problema se rezolva rapid la un strungar. Buba este la bucsa de pe cuiul de pe stalp.Meseriasul va confectioneaza din textolit 4 bucati si nu mai aveti probleme mult timp. Eu le-am schimbat la 18000km iar acum am 43000km. Nici un troncanit.

                              Comment


                              • Intr-adevar si eu am avut problema cu scartaitul usii de la sofer.Am mers in service si mi-au schimbat pe garantie acel cui.Problema a fost rezolvata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google