Zgomot enervant la portiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • usa e foare grea pt balamale le care sunt si usa trepideaza pune vaselina pe ancuietoare

    Comment


    • Daca pui vaselina pe incuietoare se unge si cuiul de pe stap si o sa te murdaresti!

      Comment


      • sal

        problema cu scartaitul portierei stanga spate...
        am pus acele 2 3 randuri de banda izoler...si cam 3 luni nu s-a auzit nimic...acum iar a inceput si ...degeaba am inlocuit-o... e jale pe drum neasfaltat...siasa eu am cam 100 m din curte pana la asfalt...spray nu stiu daca este asa bun...iar solutia cu ,,guma'' de la magazinul de instalatii fara solutie...
        help...

        Comment


        • ....eu tot cu banza izolanta am rezolvat-o....are un pic de timp (vre-o 3 saptamani) de cand nu se mai aude nimik....cand s-a auzi...schimb banda si gata...."problem solved!!!" :P
          TAXI M2O

          Comment


          • rezolvat

            am fost duminica in bazar...miam luat un set de chei stelate...si mam apucat de strans si desfacut cuiele de la portiere de pe partea stanga...am stranso p cea din spate...am mers un pic si inca scartaia...mam apucat si la cea din fata....si cand am desfacut cuiul...partea din interior care tinea cuiul a cazut in prag...noroc ca am un vecin tinichigiu si a stiut cum sa desfaca stalpul cu centura,am luat acea piesa si am puso inapoi (era rupta).nu am putut sa schimb ca am vazut ca acea piesa initial a fost sudata cred...insa am strans tare cuiul si nu mai scartaie nimic...asta a fost problema la mine acea parte de care este prins cuiul...

            imi cer scuze de acel emoticon...uitasem
            Last edited by bebita; 13 April 2010, 16:43. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • cand inchid usa de la sofer are un zgomot metalic, nu infundat. am batut in ea nu zornaie nimic. am verificat chedere ok, cuiul de pe stalp strans, balamaua stransa. restul usilor sunt ok. nu ma zgomote in timpul mersului. cuiul este fara bucsa de plastic, adica tot metalic. sa dau cu vaselina? alte idei?

              Comment


              • Winnie, eu am la fel la loganul meu din 2008. nu prea am ce face la el. banda izolatoare am pus pe cuie, vaselina am pun din 2 in 2 luni dupa care se apuca iara de scartait.

                Comment


                • exact asa am patit si eu dar surubul era strans.....am da 2 CIOCANE IN el usor si nu am mai avut treaba....
                  MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                  Logan din Bicaz (Neamt)

                  Comment


                  • la mine in treapta I park crapa cv in ea si in a III-a crapa in rest de SCARTZAIT nu sunt probleme......
                    MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                    Logan din Bicaz (Neamt)

                    Comment


                    • misca putin senzorii si vezi care nu face contact bine sau se apasa usor ala e problema...cunosc acest lucru....a patit un prieten...
                      MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                      Logan din Bicaz (Neamt)

                      Comment


                      • Salutare tuturor!
                        Pentru cei care au probleme cu scartaitul plasticelor la interior precum si cu troncanelile usilor, eu am facut urmatoarele "bricolaje" si s-a facut liniste-liniste in masina:
                        - am schimbat mansonul (bucsa) din plastic de pe cuiul percutor cu 4 bucsi realizate din poliamida( facute la strung- pentru cei din Cluj va pot da numarul de telefon al mesterului- 4 bucsi de poliamida va costa 80 de lei)
                        - am strans toate suruburile de la bord, portiere
                        - fata de usa din plastic are niste distantiere din plastic care intra in contact direct cu tabla portierei ( aceste se pot vizualiza prin demontarea manerului de deschidere a portierei); intre tabla portierei si acele distantiere din plastic am pus bucati de burete
                        - am uns tija de angrenare a mecanismului de deschidere a portierei+ cablurile si rotita de angrenare a geamurilor fata( am geamuri cu actionare electrica fata)
                        - am demontat "cozorocul" de deasupra ceasurilor indicatoare si am pus bureti cu banda dublu adeziva astfel incat sa nu mai fie contact direct intre plastice
                        - am demontat cochilia de sub volan si am pus deasemenea bureti cu banda dublu adeziva intre plastice( atentie la demontarea plasticelor, plasticul este dur la atingere si este destul de usor de rupt si/ sau crapat, ce sa mai vorbim, este un plastic infect)
                        - am uns toate elementele din cauciuc, chederele care intra in contact cu portierele ( de aici provin majoritatea scartaielilor zgomotelor, deoarece portierele sunt grele pentru sistemul de balamale de pe masina si incep sa "joace" ) cu GLICERINA BORAXATA- am gasit aceasta solutie si pe forumurile de la VW , SKODA, etc. 1 sticluta de glicerina boraxata costa 2.5 lei/ aveti nevoie de 2 sticlute pentru a acoperi toate elementele din cauciuc din masina
                        - am pus GLICERINA BORAXATA la suprafetele de contact dintre plastice, acolo unde nu am putut pune burete
                        - scartaitul stergatoarelor l-am rezolvat definitiv( solutia este descrisa pe larg pe topicul dedicat acestei probleme http://www.loganclub.ro/forum/zgom_d...it+stergatoare
                        Din pacate mai am doar zgomotul aerotermei in treapta 1 si 2 , probabil palele ventilatorului ating ceva plastic la interior( descentrarea ventilatorului cred eu).
                        Sunt foarte multumit de rezultate, de o saptamana am efectiv alta masina, e o placere sa conduc acum, nu are importanta pe ce tip de drum, in masina este liniste totala( cu exceptia ventilatorului)
                        Toate operatiunile descrise mai sus le-am realizat in aprox . 8-9 ore( adunate)
                        Drumuri bune si spor la bricolat( pentru cei pasionati ) !

                        Comment


                        • Originally posted by Winnie View Post
                          cand inchid usa de la sofer are un zgomot metalic, nu infundat. am batut in ea nu zornaie nimic. am verificat chedere ok, cuiul de pe stalp strans, balamaua stransa. restul usilor sunt ok. nu ma zgomote in timpul mersului. cuiul este fara bucsa de plastic, adica tot metalic. sa dau cu vaselina? alte idei?
                          Vezi ca ai 2 suruburi de 10 slabite aflate de o parte si de alta a parghiei care deschide usa in scaturi.
                          foloseste o inelara cu cot sau o tubulara.Sa strangi cu grija ca la mine a cedat un surub.
                          CT-97-VIPsigpic

                          Comment


                          • la mine, lausa de lasofer se aude cand inchid si deschid usa, este ceva din balama, sau din intinzatorul ala care tine usa..nush ce s aii mai fac ..ma omoara.
                            Acu mai nou am ceva zgomote in portbagaj, cred ca plasticul sin stopuri se aude ..trebuie sa desfac..
                            Are careva vreo idee??

                            Comment


                            • Originally posted by bebita View Post
                              am fost duminica in bazar...miam luat un set de chei stelate...si mam apucat de strans si desfacut cuiele de la portiere de pe partea stanga...am stranso p cea din spate...am mers un pic si inca scartaia...mam apucat si la cea din fata....si cand am desfacut cuiul...partea din interior care tinea cuiul a cazut in prag...noroc ca am un vecin tinichigiu si a stiut cum sa desfaca stalpul cu centura,am luat acea piesa si am puso inapoi (era rupta).nu am putut sa schimb ca am vazut ca acea piesa initial a fost sudata cred...insa am strans tare cuiul si nu mai scartaie nimic...asta a fost problema la mine acea parte de care este prins cuiul...

                              imi cer scuze de acel emoticon...uitasem
                              Desfaci suruburile si intorci bucsile de plastic invers si cauti la magazinele de piese auto altele noi nu mai stiu cat costa sigur in jur de 0.5 Ron cred.

                              Originally posted by catalintal View Post
                              la mine, lausa de lasofer se aude cand inchid si deschid usa, este ceva din balama, sau din intinzatorul ala care tine usa..nush ce s aii mai fac ..ma omoara.
                              Acu mai nou am ceva zgomote in portbagaj, cred ca plasticul sin stopuri se aude ..trebuie sa desfac..
                              Are careva vreo idee??
                              Nu cred ca sunt stopurile, verifica custodele (plasticele de la luneta) sau arcurile de la capota nu sunt intinse
                              Last edited by vbaba01; 5 January 2012, 22:56. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by vbaba01 View Post
                                Desfaci suruburile si intorci bucsile de plastic invers si cauti la magazinele de piese auto altele noi nu mai stiu cat costa sigur in jur de 0.5 Ron cred.



                                Nu cred ca sunt stopurile, verifica custodele (plasticele de la luneta) sau arcurile de la capota nu sunt intinse
                                miine ma bag dar sigur vine din portbagaj...si nush ce??

                                Originally posted by vbaba01 View Post
                                Desfaci suruburile si intorci bucsile de plastic invers si cauti la magazinele de piese auto altele noi nu mai stiu cat costa sigur in jur de 0.5 Ron cred.



                                Nu cred ca sunt stopurile, verifica custodele (plasticele de la luneta) sau arcurile de la capota nu sunt intinse
                                poate veni de la telescopele din spate..desi nu cred..idea este ca se aude numai la denivelari
                                /
                                Last edited by catalintal; 5 January 2012, 23:31. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google