Imi curge apa in portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    @marcoos,
    Extractoarele costa in jur de 70-80lei / bucata la reprezentanta dacia.
    NU iti recomand sa iei din targ sau alte parti ptr. ca sunt proaste. Nici siliconu' sau alte improvizatii. O sa-ti zic cum am procedat eu.
    Le-am inlocuit in vara asta si am constatat ca fata de echiparea din fabrica, astea noi au garnitura perimetrala (aia care e de vina ptr. infiltratiile de apa) mai calitativa, zic eu ca pare mai rezistenta.
    Ramane de vazut in timp treaba asta...
    Poti sa ti le montezi singur foarte usor chiar si daca ai 2 "maini stangi"
    E foarte simplu de scos, respectiv montat altele, n-ai nevoie de tutorial.
    N-are rost sa mergi la service si sa dai cateva zeci de lei aiurea. Mai bine bei o bere, doo, cinci...

    Uite cateva sugestii "tehnologice" care o sa te ajute la inlocuirea lor:
    - dai la o parte mocheta din portbagaj (cea din laterale - triplele / stopurile spate) - are 2 clipsuri;
    - odata localizate extractoarele o sa obsevi ca ele sunt prinse de caroserie cu ajt. a 4 aripioare de plastic (2 sus / 2 jos). Apesi concomitent pe aripile alea si impingi extractoru' inspre exterior, si extractoru' se va desface.
    - odata desfacut, va cadea intre spoiler si caroserie; bagi mana stanga (daca lucrezi la extractorul din stanga) pe dupa roata (carenaj) si o sa dai de extractor; mana iti ajunge fara probleme pana sus unde intra ele pe pozitie si clipseaza...cu putina bajbaiala nimeresti fara probleme. Chiar si o mana groasa cum e si cazu' meu, totu' e sa intuiesti pozitia ca e cam pe "ne-ve"
    - iei extractoru' nou gata pozitionat (atentie la "branhiile" alea din cauciuc sa nu le pui invers), din nou bagi mana pe dupa roata si carenaju rotii din plastic si il pozitionezi in caroserie - fii atent se clipseze corect cu toate 4 aripioarele.
    - montezi mocheta la loc si o prinzi in clipsuri.

    GATA treaba! simplu or what?

    Bafta!
    Last edited by Kojak; 1 October 2013, 19:21.

    Comment


    • #62
      Multumesc pt sfaturi Kojak. Daca dupa ploile (exagerate) din ultimele zile nu ai mai avut probleme cu infiltratii, inseamna ca merita toti banii noile achizitii.

      Comment


      • #63
        Chiar azi am verificat special treaba asta la un peco cu copertina si era perfect uscat.

        Comment


        • #64
          Salut,
          Vezi postul #47. Am inlocuit garnitura buclucasa in septembrie 2011 si pana acum nu sunt probleme.
          Spor la lucru.

          Comment


          • #65
            eu chiar azi am inlocuit garniturile de la acele extractoare cu cheder de usa metalica si este foarte ok(cost 2 lei metru liniar de cheder) +1 bere solutia saracului

            Comment


            • #66
              Salut, te rog, daca se poate sa pui niste poze cu ce ai facut. Multumesc.

              Comment


              • #67
                Am mesterit si eu cate ceva pe la gurile acelea de aerisire.Am si testat sa vad daca pe acolo se scurge apa in portbagaj,e adevarat, am probat treaba asta turnand apa cu sticla pe aripi.Interesant este faptul ca in dreapta s-a prelins apa, iar in stanga, nu.Am atasat si cateva poze cu "mestereala" de azi.
                Attached Files
                Tinc fest !!

                Comment


                • #68
                  Am mai atasat o poza, daca poate cineva sa-mi raspunda
                  Multumesc!
                  Attached Files
                  Tinc fest !!

                  Comment


                  • #69
                    Cel mai probabil ca nu , prima gaura din stanga apartine de fusta spate portbagaj , nu are cum sa intre apa pe acolo.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #70
                      Nu si ce ai facut tu acolo este temporar.

                      Aripioarele alea nu mai etanseaza bine si in primul rand pe acolo o sa iti intre apa din plin si mai apoi pe la garnitura desi nu cred.
                      Last edited by john Q; 20 November 2013, 17:14. Reason: Automerged Doublepost
                      "light up the darkness" Bob Marley

                      Comment


                      • #71
                        Salut, fara suparare, dar pune te rog virgula acolo unde este cazul, ca sa intelegem si noi ceva din ce vrei sa spui. Ba o sa-i intre apa pe acolo, ba nu crezi, fa- ne sa intelegem. Stima!
                        Last edited by 77sky; 3 December 2013, 20:17.

                        Comment


                        • #72
                          spulbercris,de acord cu tine ,nici eu nu prea am inteles ce-a vrut sa spuna colegul.
                          O sa probez pe pielea mea sa vad daca am realizat ceva!
                          Tinc fest !!

                          Comment


                          • #73
                            Dupa ce am izolat cu silicon marginile extractorului de aer din partea dreapta, problema cu apa a ramas... Am dat mocheta la o parte din nou, este absolut uscat in jurul lui, nu este de acolo...deci pe unde ar mai putea intra apa? Desfacut si stopul, pozitionat mai bine buretele acela, dupa ploaie tot a intrat apa.

                            Comment


                            • #74
                              am avut si eu problema asta am rezolvato cu silicon
                              Last edited by Aleexalex; 16 December 2013, 19:04.

                              Comment


                              • #75
                                La loganul 2 e beleaua mai mare pentru ca acele aerisiri sunt sub triplele spate iar toata apa aruncata de roata intra direct in portbagaj. Am rezolvat problema prin montarea presurilor (aparatorile de noroi) la roti.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google