Imi curge apa in portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    La logan 2 da este mai najpa putin

    Comment


    • #77
      Masini proiectate de pescari

      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #78
        Pentru pescari, sa nu moara pestele in portbagaj.
        sigpic

        Comment


        • #79
          Originally posted by Aleexalex View Post
          am avut si eu problema asta am rezolvato cu silicon
          Poti, te rog, sa ne explici mai in detaliu cum ai rezolvat problema? Multumesc.

          Comment


          • #80
            eu am folosit silicon sanitar si nu mai am nici o picatura de apa acum.

            Comment


            • #81
              Servus tuturor!
              Dupa cateva tentative de a inlocui garniturile originale, foarte proaste de altfel, cu silicon ( metoda vazuta la colegii de pe forum) nu am reusit sa rezolv aceasta problema. Pur si simplu intra apa in continuare, pe langa "garnitura " improvizata din silicon.
              Intr-un final am ajuns la urmaroarea varianta de rezolvare a problemei cu apa in portbagaj:
              - date jos extractoarele, spalate si curatate foarte bine
              - curatata zona de pe caroserie unde au fost montate
              - am realizat o garnitura cu mastic, masticul ala negru de se pune la montarea fetelor de usi. Masticul ala este elastic, moale si se muleaza perfect. Am realizat cordonul de mastic in santul de montaj al garniturii originale. Le-am montat acum mai bine de un an de zile si nu am mai avut absolut nici un fel de surprize in portbagaj. Am spalat masina de nenumarate ori, am facut si testul la imbinarea barii spate deasupra extractoarelor si nu s-a ma infiltrat apa. Ma declar multumit de solutia aleasa, o rola de mastic m-a costat undeva la vreo 10-15 lei, utilizezi maxim 30cm din ea.
              Sper sa va fi ajutat pe cei care aveti probleme cu garniturile extractoarelor.
              Sarbatori fericite tuturor!
              -

              Comment


              • #82
                Da ..este şi asta o soluţie cu masticul.
                Dar la mine de 3 ani juma' cu siliconul nu am mai avut probleme.

                Comment


                • #83
                  Salut.
                  Am si eu o problema, de curand am avut un incident in care masina a fost lovita in partea din spate. Mi-a spart bara si deformat usor bandoul spate.Ideea este ca am vazut extractoarele respective si am observat ca acea garnitura de la ambele extractoare partial nu mai este in pozitia normala ,plus ca s-au rupt mici bucati din garnitura.Am dat si eu putin mocheta si am bagat mana , este o chestie vascoasa ce pare a fi un fel de vaselina. La cei care au intampinat problema asta exista aceasta vaselina sau o fi ceva legat de scurgerea apei de la extractoare.

                  Comment


                  • #84
                    acolo e ceara pentru cavitati.

                    poti linistit sa incepi sa sigilezi acele guri de ventilatie de tot astfel incat apa sa ramana afara nu in masina

                    Comment


                    • #85
                      ) nu chiar de tot ca au si ele un rol . Doar garnitura))

                      Comment


                      • #86
                        Dupa ce mi-a cazut acea garnitura foarte proasta, am inceput sa imi intre apa in portbagaj. Mocheta este uda. Totul e umed in zona aia. Apa care sa balteasca nu este, insa mocheta este uda si umezeala la greu. Asta doar in partea dreapta.
                        Am trecut azi pe la reprezentanta, mi-au zis sa vin maine dimineata sa imi schimbe toata priza aceea de aer. Mi-au zis ca nu e nevoie de acordul uzinei Dacia deoarece este recunoscuta ca problema si nu este necesar. Ma asteapta maine dimineata sa mi-o schimbe. 10-15 minute mi-au comunicat ca dureaza.

                        Comment


                        • #87
                          Le astupi si scapi de toate problemele! Inclusiv vibratiile alea enervante care se aud afara de la bass.
                          MY CLA

                          Comment


                          • #88
                            Tu de cat timp le-ai astupat? Condensul care se mai creaza pe unde iese? Ma gandesc ca pe termen mediu sa nu ai alte prbl.

                            Comment


                            • #89
                              Alea nu au treaba cu apa, condensul, ci cu aerul la închiderea capotei portbagaj.
                              sigpic

                              Comment


                              • #90
                                De 1 saptamana. De ce s-ar crea condens? Tocmai ca nu mai intra umezeala in masina!
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google