A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In momentul asta am intrebat un posesor de TIR (autotren) si mi-a spus ca la ei se schimba uleiul din cutie la 120.000 km la cutiile hidramate si la mult mai mult la cutiile automate...
    Se vede ca inca nu a ajuns criza si la voi si dati banii pe prostii, prietenul meu cu DCI-ul peste juma de milion de km a bagat motorul in reparatii capitale si inca nu a schimbat uleiul din cutie, si a mers destul cu remorcutza dupa el, poate lui i-au pus din greseala un ulei special din fabrica...

    Comment


    • eu stiu pe cineva care are un logan cu 260.000 km in taxi si nu a schimbat niciodata uleiul in cutie si nu a avut nici o problema.

      Comment


      • "la 120.000 la cutiile hidramate si la mult mai mult la cutiile manuale" am vrut sa scriu in ultimul post, scuze...

        Comment


        • Originally posted by ham04 View Post
          Multi spun ca uleiul la cutie nu se schimba, dar sunt destule cazuri care si-au bulit cutiile pt ca s-au zgarcit si nu au schimbat uleiul. ........
          Zi-mi un caz unde s-a stricat cutia din cauza uleiului neschimbat ''la timp''.

          Comment


          • Nu neschimbat la timp, ci neschimbat deloc pana la vreo 300 000 - 400 000 km. Acum imi aduc aminte la mine ca imi intra greu in viteza mai ales intr-a patra chiar si la cald uneori cu uleiul vechi din cutie, semn ca ceva nu mai era in regula cu el, nu mai zic de marcharrier care trebuia sa incerc de cateva ori ca sa-l cuplez. Acum in schimb dimineata la rece intra greu in a doua dar in marcharriere fara probleme din prima si dupa ce se incalzeste un pic nu mai am probleme deloc. E clar ca un ulei la cutie nu poti sa-l tii pe vesnicie
            Last edited by ham04; 26 September 2010, 09:22.

            Comment


            • La 75ooo km cand l-am schimbat (fara voia mea) nu am simtit absolut nici o diferenta cu uleiu nou.
              Merge la fel de bine.

              Comment


              • dar daca se completeaza cu o alta marca de ulei,dar cu aceleasi specificatii, ar fi vreo problema?
                ubi concordia ibi victoria

                Comment


                • Nu e nici o problema daca respecti cifra de vascozitate indicata de constructor
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Nu cred, n-ar avea de ce daca tii cont de specificatii, masina nu simte diferenta

                    Comment


                    • Originally posted by dragos firoiu View Post
                      dar daca se completeaza cu o alta marca de ulei,dar cu aceleasi specificatii, ar fi vreo problema?
                      Ai pierderi de trebuie sa completezi?
                      Daca n-ai pierderi nu fa greseala sa completezi.
                      Po' sa pui orice ese 75W80.

                      Comment


                      • la imbinarea carterelor cutiei,dedesubt, am gasit pata si o picatura de ulei.am mai strins suruburile dar tot"plange" pe acolo. cred ca o sa o dau jos sa o etansez
                        ubi concordia ibi victoria

                        Comment


                        • @Octavian___31 daca baiatul are ulei in cutie sub nivel de ce sa nu completeze? Sau mai bine zis de ce ar fii o greseala?
                          sigpic

                          Comment


                          • eu la 90 de mi lam schimbat da la fel nui nici o diferenta merge acuma pan la 180

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___31 View Post
                              Zi-mi un caz unde s-a stricat cutia din cauza uleiului neschimbat ''la timp''.
                              Mai bine zi tu un caz in care a daunat schimbarea uleiului din cutie, daca e vascozitatea recomndata de producator.
                              Poate nu se strica, dar se uzeaza mai mult decat trebuie. La o Laguna la care s-a facut regulat schimbul de ulei la cutia de viteze s-a ajuns la 950.000 de km la bord fara a se umbla la cutia de viteze. Poate nu ajungea nici la 500.000 in caz contrar fara a se umbla la cutie, cine stie?
                              Oricum, eu am pus tot ulei Dacia la schimb si merge bine si la rece, iarna.

                              Comment


                              • Sa va spun una tare:
                                Am fost la un magazin de pise auto in Rahova.Ajuns acolo intreb cat costa litrul de Castrol 5W-40(i-mi spune vanzatorul),,apoi intreb si ce exista de la Castrol pt cutia de viteza,,raspuns..""De la Castrol nu se pune ulei in cutia de viteza"".
                                Bun,,plec mirat de acolo si ma duc la alt magazin de pise auto si intreb acelasi lucru,,cat costa uleiul 5W si apoi intreb de ala pt cutia de viteza,,acelasi raspuns..."""Nu se pune ulei de la Castrol""".
                                Deja plec si mai mirat de al doilea raspuns primit.
                                Acum bomba finala....Ma duc si fac Itp-ul la Autoleader pe Radu Voda(aproape de Obor,paralel cu Calea Mosilor)....Cat am stat la Itp intreb pe acolo de uleiul 5W cat costa si apoi intreb si de ulei Castrol pt cutia de viteza....Raspuns,,,""nu se pune ulei de la aceasta firma in cutia loganului""".
                                Deja eram masca/perplex si fara cuvinte la auzul celui de al treilea raspuns la fel....NU SE PUNE ULEI CASTROL LA LOGAN.

                                Acum va intreb,,Ati mai auzit asa ceva ???
                                Care e explicatia??? Ca vorba aia ,am primit rapunsuri categorice de la fiecare magazin in parte si din puncte diferite ale Bucurestiului!!

                                Deci ulei pt cutie exista de la Castrol la indicii ceruti de dacie ,,,dar nu se pune in aceste cutii de logan.De ce?..Nu stiu..si poate mai stiti si altii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google