A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ba pentru cutii automate e. Dar cand vrei sa fii mai bun decat se cere, asta rezulta.

    Comment


    • Din ce stiam eu alea pt cutii automate au alti indici de vascozitate si de aia nu sunt recomandati pentru cutii manuale. In fine, revenim cu intrebarea :
      a folosit cineva Repsol Cartago Cajas 75W90?
      sigpic

      Comment


      • Salutare! am schimbat uleiul la cutie Aveam TOTAL 75w90 am trecut la TOTAL 75w80 , pana acum nu am mers cu masina decat ce am mutat-o prin parcare .sper sa intre mai usor , imi agata a 2a. Am bagat fix 3 litri , a curs putin pe afara si am pus fluturele.

        Comment


        • Aseara am schimbat uleiul in cv pentru ca am fost nevoit sa schimb sonda de marsarier. Am bagat Elf 75w80 , 3.5 litri desi in datele tehnice spune ca intra 3.1 litri. Uleiul a costa 116 lei 4 litri . Sonda 75 de lei.

          Comment


          • nu stiu ce cutie ai ,am schimbat si eu numai ca a intrat 2,8 litri si a inceput sa curge deja acolo la dop
            Last edited by 77sky; 13 September 2011, 22:54.

            Comment


            • Salut baieti,am citit primele pagini si am ramas uimit,lumea asta cativa nu toti nu e normala la cap,cum frate sa schimbi uleiul din cutie la 7 10 15 20 de mii de km cand nici macar in carnetul de revizii nu exista asa ceva nici macar la 100 de mii eu am 205 mii cu dci facuti in 4 ani si nu am schimbat nici un ulei intra f bine in viteza dar totusi am sal schimb sa vad daca e o diferenta,deci cei cu km putini abereaza cu prostii gen span pilitura etc.acuma fiecare face ce vrea.

              Comment


              • Eu am probleme cu schimbatul, cutia.
                Imi agata in I si II (mai putin), cam rau. Inclusiv vara.
                Se schimba treaba atunci cand o incalzesc biiine. Dar trebuie sa merg ceva km, iar daca rulez urban...nu prea are timp.
                Ambreiaj hidraulic, nu are ce sa fie reglat.
                Am sperat ca odata cu schimbarea marmeladei va deveni amintire oful meu.
                Nope! Aceleasi simptome...
                M-am uitat la ulei scos: f fluid, brun inchis.
                Asadar, la mine nu a functionat. Cel putin sunt linistit ca am scos uleiul ce e menajat cutia, caraita de cateva ori
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Originally posted by jambon View Post
                  Salut baieti,am citit primele pagini si am ramas uimit,lumea asta cativa nu toti nu e normala la cap,cum frate sa schimbi uleiul din cutie la 7 10 15 20 de mii de km cand nici macar in carnetul de revizii nu exista asa ceva nici macar la 100 de mii eu am 205 mii cu dci facuti in 4 ani si nu am schimbat nici un ulei intra f bine in viteza dar totusi am sal schimb sa vad daca e o diferenta,deci cei cu km putini abereaza cu prostii gen span pilitura etc.acuma fiecare face ce vrea.
                  La 60k (ca toate fluidele de lucru) trebuie schimbat dar duce si mai mult. Daca tot e aberatie, nu schimba timp de 200k nici caucioacele, ca doar sarma din ele rezista, nu le schimbi decat cand iese aerul. Pe acelasi principiu, lasi mult si bine si antigelul, lichidul de frana, uleiul de servo si de ce nu, uleiul de motor, ca schimbarea e moft, cat mai e ceva lichid pe-acolo, treaba merge.
                  Numai bine.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Cunosc pe cineva cu Mobil ATF 75w90 in cutie la Logan, .
                    Poti sa dai si vreun link spre ulieul asta pe care-l banuiesc a fi din aceiasi categorie cu metalul numit unobtanium? ATF urile sunt Dexron 2, Dexron 3 sau dupa alte standarde, insa nu au trecuta vascozitatea cu codificari din astea de vascozitate (sunt muult mai fluide) si le lipsesc aditivii EP din uleiurile de cutie manuala.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • A ramas needitat ATF-ul ala.
                      75w90. Happy? Ai PM.
                      Last edited by mr.K; 14 September 2011, 09:45.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        La 60k (ca toate fluidele de lucru) trebuie schimbat dar duce si mai mult. Daca tot e aberatie, nu schimba timp de 200k nici caucioacele, ca doar sarma din ele rezista, nu le schimbi decat cand iese aerul. Pe acelasi principiu, lasi mult si bine si antigelul, lichidul de frana, uleiul de servo si de ce nu, uleiul de motor, ca schimbarea e moft, cat mai e ceva lichid pe-acolo, treaba merge.
                        Numai bine.

                        Pai de astea (ulei motor, lichid frane si racire) scrie in carnetul de intretinere ca se schimba. Numai de uleiul din cutia de viteze nu scrie ca trebuie schimbat. In schimb la supernova si solenza apare scris schimbul la 60.000 km. Intrebarea mea, e, daca sunt diferente mari intre cutiile de viteza de la dacia - supernova - solenza - logan. Parerea mea e ca nu, deci, pentru cine vrea sa pastreze loganul inca multi ani, are bani si tine la masinuta ca la nevasta, sau mai mult, sa faca schimbul. Pentru cine nu indeplineste simultan conditiile, sa lase uleiul original din fabrica, sunt o gramada de cazuri de 200.000 km sau mai mult facuti fara schimb ulei si nu le-au cazut dintii la pinioanele din cutie.

                        Comment


                        • Asa ziceam si eu: apa, paie si bataie. Pentru cine nu vrea bataie de cap, 1 milion pentru un bidon de ulei Elf n-o fi capat de lume.

                          Comment


                          • Am avut 4 ani motorizare 1.4si de 3ani 16v dar n-am auzit de probleme legate de cutie.De schimbat ulei cutie de viteze nici atit.Din experienta cutiile de viteze sunt destul de bune,doar reglaj parghii.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Cati km ai facut cu ambele masini? Nu poti emite axiome dupa 3, respectiv 4 ani si un numar moderat de km.

                              Comment


                              • Am spus ca n-am auzit.42.ooo cu 1.4 si 41.000 cu cea in prezent.
                                Ideea mea era ca nu schimbi uleiul pentru ca nu iti mai intra in viteze sau "fluiera" cutia;altele sunt motivele.Am efectuat toate reviziile in service si n-am vazut aceasta preocupare la masini cu peste 120.000km.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google