A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar nivelul de ulei din cutie unde se vede sau cum se verifica ? mentionez ca am un dci cu JR5
    ''M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat''. (Gigi Becali)

    Comment


    • Originally posted by Octavian___32 View Post
      Eram la un pas acum vreun an sa bag 75W90 Mobil.
      M-am mai documentat intre timp si ma bucur ca n-am facut schimbarea.
      Toti care au facut schimbarea asta cu 75W90 au avut probleme, in sezonul rece mai ales.
      eu vreau sa spun ca am probleme si atunci cand e foarte cald uleiul. e clar ca uleiul de 90 nu merge ca cel de 80. abia astept sa fac rost de bani sa mi-l schimb.

      Comment


      • Daca te uiti din fata pe la capota ai sa vezi la cutie un surub ''fluturas''.
        Pui masina sa stea asa la 2-3 grade in bot (nu mai mult) si desfaci surubul ala (se desface cu mana), daca iese ulei, ai destul ulei in cutie.

        E mai conventionala metoda, dar destul de precisa.

        Comment


        • Originally posted by MariusTm29 View Post
          dar nivelul de ulei din cutie unde se vede sau cum se verifica ? mentionez ca am un dci cu JR5
          pe lateralul cutiei e un buson din plastic cu doua aripioare ca un fluture (mecanicii chiar asa ilnumesc, fluture). il desfaci si daca vine ulei pe acolo, nivelul e in regula. se vede cel mai bine pe sub masina si e pozitionat daca nu ma insel mai aproape de motor.

          Originally posted by Octavian___32 View Post
          Daca te uiti din fata pe la capota ai sa vezi la cutie un surub ''fluturas''.
          Pui masina sa stea asa la 2-3 grade in bot (nu mai mult) si desfaci surubul ala (se desface cu mana), daca iese ulei, ai destul ulei in cutie.

          E mai conventionala metoda, dar destul de precisa.
          octavian scuze. am raspuns amandoi cam in acelasi timp, la interval foarte scurt. sper sa nu se supere nimeni.
          Last edited by cioby; 16 March 2011, 22:56. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • imi spune si mie cineva unde este locasul pentru a completa uleiul din cutia de viteze ?

            Comment


            • Trebuie sa dai scutul jos, si acolo in dreptul cutiei de viteze gasesti un fel de dop situat cu fata spre radiator. Cioby mai sus a explicat mai bine

              Comment


              • Salut.Va intreb si eu cat ulei se pune si de care recomanda dacia si pe unde se schimba uleiul poze ceva daca aveti???

                Comment


                • Sunt toate detaliile in chiar ultimele 2 pagini.
                  Spor la citit!
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • ok mersi nu am citit sincer

                    nu prea scrie mare lucru unu zice ca 3 altu ca 4 cred ca o sa ma duc la servis
                    Last edited by manujupanu; 9 May 2011, 19:57. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • la 1.4 intra 2.9 litri , am schimbat eu
                      sigpic #

                      Comment


                      • schimbat si eu uleiul cu Elf 75w80, deoarece am facut aproape 100.000km
                        daca va zic cum am umplut cutia nu va vine sa crede.ti, am luat sticla, si am tras uleiul din ea ca pe vin din butoi
                        a mers treaba, deocamdata multumit
                        sigpic

                        Comment


                        • a folosit cineva pana acum Repsol Cartago Cajas 75W90?
                          sigpic

                          Comment


                          • N-am folosit, dar nu pune 75w90 la Logan. Cunosc pe cineva cu Mobil ATF 75w90 in cutie la Logan, iarna pana nu se incalzea uleiul din cutie cat de cat, intra greu sau deloc in viteza. A trecut pe Elf 75w80.

                            Comment


                            • normal ce ulei e in cutie,si eu ma apropiu de 90000km si vreau sa il schimb,dar as pune tot de dacia.

                              Comment


                              • ATF de la Mobil nu e destinat cutiilor automate? Si eu stiu cu mobil shc 75w90 care intra fara probleme iarna in viteze , dar la fel de bine stiu si persoana care a avut castron 75w90 si care iarna nu intra nici daca spuneai 2 rugaciuni.
                                Last edited by yrman; 12 May 2011, 15:25.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google