A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cati litri de ulei intra in cutia de 1.4....

    Comment


    • 3 litri in 1.4
      fara

      Comment


      • In JH3, fie ea 052, 053 sau 060 (1.6 16V) intra ~3.2-3.3 litri in cutie.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Pierd Ulei CV!

          salut tuturor. Azi am observat ca pierd ulei...cred ca de asta iarna pierd dar tocmai acum mi-am dat seama...am fost cu ea la service...si mi-a spus ca pierd pe la cutie...la imbinare jos acolo nu stiu exact cum sa ma exprim.....totusi ce se afla acolo garnitura,simering sau cum se numesc sa ma interesez cat ma costa...Manopera mi-a zis ca e 200 lei sa dea cutia jos...Astept raspunsurile voastre...Ms

          Comment


          • Pai uleiul se pierde pe la simeringurile de la cutie (unde intre planetarele in cutie)

            Comment


            • Salut.
              Am schimbat senzorul de marsarier, ridicand foarte mult masina de stanga, la rece, foarte repede si a curs doar putin ulei (100-200 ml). Stie cineva daca este strict necesara completarea? Nu apare nicaieri o evaluare maxim-minim pentru uleiul din cutia de viteze iar la gaura de vizitare este un maxim (logic).
              Multumesc anticipat pentru un raspuns avizat.

              Comment


              • Ar fi indicat sa faci o verificare a nivelului, pe la busonul de umplere; daca n-ai mai pierdut ulei, n-ar fi bai 200ml, problema e sa stii cat ai acum in cutie. Nivelul maxim corespunde gaurii busonului de umplere.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Multumesc frumos pentru raspunsul rapid. Nu sunt novice, am 58 de ani si e a noua masina. Problema era cat inseamna diferenta intre maxim si minim la nivelul de ulei din cutie, in volum. Evident ca nu se poate masura dar, odata ce nu a curs absolut deloc, scad cat a curs acum si am sufletul linistit.

                  Comment


                  • Eu personal nu mai recomand la nimeni uleiul de cutie Mobil 75w80, este cea mai mare porcarie!!!
                    Astazi m-am dus sa imi schimb burduful fata stanga( cel care de obicei f... meciu) si zic eu ca tot schimb burduful hai sa schimb si uleiul din cutie, mentionez ca masina are 43000 de km si 4 ani, buunn si iau ulei de cutie Mobil ExtraGear bv 75w80 ( cica asta ar fi uleiul ...)
                    Schimba mecanicu burduful, pune uleiul in cutie si dau sa plec si surpriza: dupa 50 de m numai intra in treapta 1 si 2 , facea ca toti dracii, nu intra in viteza nici sa o ..., ma intorc cu draci la mecanic si ii spun ce are masina, se apuca al meu sa verifice cablu de ambreiaj, timonerie cutie, tot ce tine si nu gaseste nici o explicatie logica, dupa cere ii vine ideea sa urce masina din nou pe elevator si sa verifice uleiul din cutie, cand colo surpiza MAXIMA, cand a dat drumul la buson a curs uleiu ca apa.
                    Pe langa ca a curs ca apa calda se si comporta la fel , nu mai avea pic de vascozitate , nimic , era foarte fluid. Am pus la loc vechiul ulei in cutie cel pus de dacia si ce sa vezi: merge ceas, intra in viteze ca la inceput.
                    Asa ca eu de acum incolo voi folosi doar ceea ce scriu idiotii aia de la Pitesti, adica uleiuri Dacia Oil.
                    Poate am avut eu ghinion dar pt mine cel putin firma Mobil este de...

                    Te rog, grija la limbaj, inteleg ca esti nervos, dar nu scriem ca pe maidan...
                    Last edited by 77sky; 12 May 2012, 14:42.

                    Comment


                    • am 100 000 km si nu am schimbat uleiul din cutia de viteze, si nici nu am degand , am cautat in manual si nici pomeneala de asa ceva,
                      sa schimbi uleiul la 50 000 km e nebunie, arunci cu banii ...) uleiul se schimba doar daca umblii la cutie,
                      cei care l-ati schimbat unde ati vazut scris in manualul de la dacia asa ceva? sau l-ati schimbat doar ca asa faceati la dacia aia veche??

                      Comment


                      • Da, de aia l-am schimbat, ca asa se facea la vechea Dacie.
                        Costuri? IMENSE. 100 lei uleiul si 30 de lei manopera.

                        Senzatia dupa schimb? De multumire.

                        Contrar a ce spun unii, orice ulei are un termen de valabilitate chiar stand in bidon pe raft. Si vorbim chiar de uleiuri sintetice cu termen de valabilitate limitat la 3-5 ani.
                        Dar unul de transmisie, oare poate sta la nesfarsit, in cutia de viteze, sa-l plimbe pinioanele, ba pe caldura ba pe ger iarna? O fi un ulei din ala fara batranete? Nu prezinta si el nicio transformare chimica?

                        Pun pariu ca daca iesi in oras, cheltui mai mult de 130 de lei odata.

                        Comment


                        • Originally posted by paunescu View Post
                          am 100 000 km si nu am schimbat uleiul din cutia de viteze, si nici nu am degand , am cautat in manual si nici pomeneala de asa ceva,
                          sa schimbi uleiul la 50 000 km e nebunie, arunci cu banii ...) uleiul se schimba doar daca umblii la cutie,
                          cei care l-ati schimbat unde ati vazut scris in manualul de la dacia asa ceva? sau l-ati schimbat doar ca asa faceati la dacia aia veche??
                          asta e treaba daca vrei sa-l schimbi sau nu, dar mai intai documenteaza-te si daca nu ne crezi pe noi mergi la un service dacia si intreaba sa vezi ca se schimba uleiul din cutie nu la 50.000 intradevar dar eu zic ca este recomandat sa-l schimbi pe la 70.000 km, asta mi sa spus la un service dacia, eu inca nu l-am schimbat ca am 60000 km dar mai stau un pic si il schimb, si colegul de mai sus are dreptate este totusi un ulei care isi schimba proprietatile si el, iarna sta in temperaturi de -n grade, vara +n grade , nu este ulei invincibil (cu parole ) )

                          Comment


                          • Am schimbat eu burduful la planetara stanga si am intrebat cand se schimba uleiul din cutie si mi-au spus ca este pe viata si daca e nevoie doar se completeaza, daia nu scrie nimic nici in carnetul de intretinere si la alte masini este aceeasi treaba. Eu l-am schimbat ca tot la dat jos din cutie si am zis sa-l schimb.

                            Comment


                            • Barem la 100000 km e bine sa-l schimbi.
                              Adica rau sigur nu-i faci.

                              Originally posted by mr.K View Post
                              ..............
                              Dar unul de transmisie, oare poate sta la nesfarsit, in cutia de viteze, sa-l plimbe pinioanele, ba pe caldura ba pe ger iarna? O fi un ulei din ala fara batranete? Nu prezinta si el nicio transformare chimica?

                              Pun pariu ca daca iesi in oras, cheltui mai mult de 130 de lei odata.
                              In conditii de utilizare normala poti sa iesi la pensie cu uleiu din cutie.
                              Iti arat Loganu lu frate-meu (250000 km in acest moment) cutia merge brici, a fost condusa ca un om normal, fara liniute si porcarii ce facem noi.

                              Sigur ca nici eu nu suport ideea asta si am schimbat oloiu pe la 90000 km.
                              Nici o schimbare parca nu mai agata asa in tr II, dar cred ca era de la gerul naprasnic.
                              Mai mult o multumire sufleteasca cum spui.

                              PS: de unde sa cheltui 130 lei o data in oras pe saracia asta???
                              Last edited by Octavian; 15 May 2012, 19:47. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • eu l-am schimbat la 100.000km si se simte diferenta,acuma fiecare face cum vrea,dar e bine macar la 100.000 sa se schimbe,si te costa 120 ron.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google