A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, io am dat cam 160, cam am luat ca desteptu 4 litri (la mpi intra 3,3 litri dupa carte, atata am si bagat).

    Comment


    • l-am schimbat la 67.000 mai mult fortat.cand am schimbat amortizorul am reusit sa scot planetara si daca tot pierdusem ulei am zis sa nu completez,ci sa-l schimb.dar nu se vede nici o diferenta.intra la fel ca inainte in viteze. asa ca parerile sunt impartite.dar rau nu-i face.

      Comment


      • vreau sa schimb si eu uleiul la cutie si am gasit asa ceva Lukoil Mineral Oil Transmission TM-5 80w-90 GL-5, ce parere aveti se pupa la noi???
        sigpic
        The MVP

        Comment


        • Nup, chiar deloc, adica o sa regreti la iarna si chiar si vara, mai ales ca e mineral, nu sta la fel de bine ca unul semisintetic sau sintetic. Incearca Elf NFJ 75w80, toti care l-au pus au fost multumiti de el, iar 3 litri te ajunge maxim 100 de lei.

          Comment


          • Eu mi-am pus Motul. Am auzit ca ar fi mai bunicel.
            My ride

            Comment


            • Este mai bun, dar trebuie respectat mereu indicele de vascozitate 75w80, daca pui altceva gen 80w90 sau chiar 75w90 cum am avut eu, iarna face figuri la ger, agata in treapta I si II si intra foarte greu pana se incalzeste motorul.

              Comment


              • oky, multumesc de promtitudine si de sfaturi. Respect !!!
                sigpic
                The MVP

                Comment


                • Originally posted by Mr.Sebi View Post
                  Eu mi-am pus Motul. Am auzit ca ar fi mai bunicel.
                  La iarna o sa regreti ca ai bagat 80W90, o sa-ti intre greu in tr II pana se incalzeste... si e si mineral.
                  Puteai sa alegi de la Motul 75W80 (este si semisintetic).

                  Sunt foarte sensibile cutiile astea la vascozitate, si Motul 80W90 la rece are o diferenta colosala de vascozitate fata de 75W80 (asta e mult mai subtire).
                  Attached Files

                  Comment


                  • Subscriu; uleiul pentru cutii de viteze e totusi un ulei pentru transmisii, care in perioada considerata critica (nov-mart.), rareori ajunge la 40 grade C, ori tocmai acest considerent trebuie avut in vedere, date fiind multiplele probleme cauzate de utilizarea unui ulei prea vascos.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • l-am luat la recomandarea mecanicului...nu ma pricep. mi-a spus ca e bun. voi vedea la iarna cat de greu intra in viteze ...sper totusi sa nu-mi dea batai de cap...daca va fi cazul il schimb
                      My ride

                      Comment


                      • Stie cineva pe unde se completeaza uleiul din cutie???

                        Comment


                        • Dai scutul in jos, si in zona planetarei din stanga, gasesti acel tirbuson tip fluture situat cu fata spre radiator, pe acolo se completeaza.
                          E numerotat cu 2 pe poza.
                          Attached Files

                          Comment


                          • se poate desface cu putina migala si de sus, fara sa dai jos scutul. Ca sa completezi ori iti cumperi o palnie cu un furtun in prelungire. ori faci tu una singur dintr-un furtun si o palnie de casa. Ai grija ca nu ai cum sa ii dai seama cand s-a umplut decat cand curge si sa nu faci ca mine sa pui 0.5 L pe jos ca era naopte si uleiul statea tot pe scut.

                            Comment


                            • Am inteles... multumesc mult! Si inca o intrebare. Eu vreau sa schimb sonda iar uleiul nu stiu daca o sa pot sa il cumpar tot acum. Are ceva daca sta asa cam in jur de-o luna??

                              Comment


                              • Care sonda ai dori sa o inlocuiesti?
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google