A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sorin1983 View Post
    faptul ca ai gasit 2 litri ar trebui sa ridice semne de intrebare... de ce oare au crapat pinioanele de a 5a? ca alea probabil au ramas in aer, fara ungere.
    Dar n-a crapat nimica, Doamne fereste! Pur si simplu i-am schimbat pinioanele de a 5-a cu pinioane de diesel (vorbim de MCV 1,6 16v, adica fosta, nu actuala), cum au facut si baietii astia de aici

    Comment


    • azi am schimbat si eu uleiul la cutia de viteze, 73.000 km, am bagat elf 75w80, 3 litri. astept frigul sa vad cum se comporta. uleiul vechi era f curat.

      Comment


      • Si eu am schimbat uleiul la 60.000km(Logan ph2 , 1.5 85cp) pentru ca agatza in unele trepte , cei de la garantie mi-au zis sa schimb uleiul . L-am schimbat si tot asa face , sau cel putin mi se pare mie , concluzia "Asha face toate" .

        Comment


        • Cu Dacia ExtraGear 75W80 imi agata mai pronuntat tr II (iarna!) , cu Elf 75W80 mai putin dar tot agata.

          Am observat ca daca apas abreaju pana la capat (aia 1-2 cm care nu ii facem noi cand apasam abreaju) nu ai agata, dar imi este greu sa apas asa hotarat de fiecare data ambreaju.

          Ar fi solutia sa il reglez sa prinda oleaca mai sus, dar fiind uzat imi patineaza putin in forje (l-am reglat o data)

          Comment


          • Poti incerca sa intarzii un pic cuplarea in treapta respectiva; sau sa intarzii un pic in pozitia de "0"; dar sunt convins ca nu ai atata rabdare.
            Al meu inca asteapta; poate saptamana viitoare .
            Attached Files
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Crede-ma ca am incercat toate smecheriile, cu intarziere normal ca nu agata (dar intra o idee mai greu ca nu mai este in turatie) dar cum spui, cine naiba are rabdare de asa ceva, sa faci ca la autobuze plus ca sunt mai vitezoman din fire.
              Dar nu ma vait prea tare, merge OK.

              Comment


              • sunt mai nou pe aici, si nu pot sa ma abtin dupa ce am citit comenturile de mai sus, dar am o firma de taxi si am 4 loganuri ,2 benzina si 2 diesel(toate peste 300.000km),parerea mea este ca cei care nu au bani sa intretina o masina sau nu stiu sa o faca trebuie sa se abtina de la comenturi,pt ca sunt unii care sunt mai creduli si o sa iasa in pierdere,uleiul la cutie se schimba puteti intreba orice mecanic caci sigur cunoasteti unul si nu cred ca va costa ceva.

                Comment


                • normal ca se schimba, doar e un ulei care oricare altul.
                  Octaviane , zilele trecut a fost ceva frig si pe aici, nu am sesizat ceva major la agatatul treptelor, mai ales alea inferioare. Sa vina sub 0 grade sa vad cum se comporta.

                  Comment


                  • Originally posted by robert_cilem View Post
                    sunt mai nou pe aici, si nu pot sa ma abtin dupa ce am citit comenturile de mai sus, dar am o firma de taxi si am 4 loganuri ,2 benzina si 2 diesel(toate peste 300.000km),parerea mea este ca cei care nu au bani sa intretina o masina sau nu stiu sa o faca trebuie sa se abtina de la comenturi,pt ca sunt unii care sunt mai creduli si o sa iasa in pierdere,uleiul la cutie se schimba puteti intreba orice mecanic caci sigur cunoasteti unul si nu cred ca va costa ceva.
                    Dumneata la cati ani/kilometri ai schimbat uleiul din cutii si ce anume risca sa piarda aia mai creduli? Iti vine sa crezi ca un DCI 65 cp cu peste 500.000 km in bord (segmentat 1 data) are uleiul original in cutie si nu a avut niciodata probleme? Eu spun ca e mai cuminte sa se abtina de la comentarii aia care nu au ce face cu banii, au masina de 3-4 ani si nici 50.000 km in bord si se dau cu curul de pamant ca le crapa cutia daca nu schimba uleiul... dupa cum se vede unora le-au aparut problemele exact dupa ce au schimbat uleiul.

                    Comment


                    • Off: dci 65CP cu 500.00 km la bord? Si doar segmentat odata? Injectoare, turbina, ceva schimbat din astea?

                      Eu dupa ce am schimbat uleiul din cutie cu Elf, se schimba mai bine treptele cand e rece . Dupa ce se incalzeste motorul si totodata cutia, se schimba la fel ca si cu Dacia Extragear, adica bine.
                      Last edited by mr.K; 2 November 2012, 18:52.

                      Comment


                      • Am schimbat si eu recent sonda de mers inapoi, a curs cam 100 ml de ulei poate si mai putin. A inceput sa curga la cateva secunde dupa ce am scos sonda, dar curgea nene!
                        Acum as vrea sa ii schimb intreg uleiul, sau macar sa mai pun in cutie. Intr-antaia si a doua intra cam greu ,scartaie... ce sa faci.... bucurestiul. Masina e din 2006 si are 63000 km.
                        Last edited by cedrea; 3 November 2012, 14:24.

                        Comment


                        • Originally posted by robert_cilem View Post
                          uleiul la cutie se schimba puteti intreba orice mecanic caci sigur cunoasteti unul si nu cred ca va costa ceva.
                          Cine spune ca se schimba uleiul la cutia de viteze,sa argumenteze cu o informatie oficiala a producatorului(recomandare,etc),caci despre cit sunt de informati si "scoliti" mecanicii de la noi,se poate discuta mult...! Deacord ca la masina proprie,fiecare face ce doreste si e bine sa se limiteze in a da sfaturi si recomandari.

                          Comment


                          • Medicii recomanda ( fara o baza concreta) sa bei 2 litri de lichide pe zi. Poti trai si cu 1 litru pe zi.
                            De ce sa nu recomanzi ceva ce ai facut la masina ta si simti ceva schimbat in bine?

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              De ce sa nu recomanzi ceva ce ai facut la masina ta si simti ceva schimbat in bine?
                              Pentru ca nu scrie in carnetul de intretinere.

                              Ma intreb oare de ce au facut buson de scurgere pentru cutie

                              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Medicii recomanda ( fara o baza concreta) sa bei 2 litri de lichide pe zi. Poti trai si cu 1 litru pe zi.
                                De ce sa nu recomanzi ceva ce ai facut la masina ta si simti ceva schimbat in bine?
                                Si cati fac asta? Cred ca nici 50% din populatie.
                                Daca as consuma 2 litri de lichide pe zi (tot ce are lichid, nu numai apa) as face dezinterie.
                                Am pe unu la lucru care bea cu sticluta apa in nestire ca asa e bine sa se hidrateze si toata ziua e la buda.
                                Consumi 2-3 litri de lichide cand e cald si transpiri ca nesimtitu.

                                Extrapoland, n-am vazut pe nici un taximetrist sa se planga ca i-a picat cutia la 300000 km.

                                Eu in 110000 km am schimbat de doua ori uleiu la cutie, o data la accident, mi-au bagat Dacia ExtraGear, imi agata iarna si l-am schimbat cu Elf 75W80 si agatatu s-a mai diminuat la rece, dar nu a disparut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google